• Western

Labyrint lží (2008)

A zase jeden akčný špionážny film z americkej produkcie, kde hlavným motívom sú arabskí teroristi, ťuhááááááája! A ono to pritom nie je vôbec zlé, lebo tí zlí chlapci môžu občas sedieť aj na tej našej strane a potom to celé môže byť trochu inak. A popri tom fičí solídna akcia, technicky vymakaná, ako sa na Ridleyho Scotta patrí, duní tá správna muzika a padajú nábojnice. Díva sa na to výborne aj cez hromadu dialógov a hrania na dve strany sa v tom divák nestratí. Vybrúsený diamantík, ktorý zľahka stráca na lesku len svojím pôvodom. Od Ridleyho sa dokonalosť proste očakáva...

Prokletý ostrov (2010)

Prefíkaný film, tváriaci sa ako temná detektívka s prekvapujúcim rozuzlením a záverom na zamyslenie. DiCaprio už dávno nie je ten sladký chlapec, čo zblbol prachatú Winsletovú, aby spolu potom rosili okná na zaparkovaných autách v podpalubí. Už dokáže zahrať aj rozpolteného detektíva, ktorý sa v ponurých kulisách psychiatrickej liečebne snaží vypátrať pravdu a zároveň sa zmieriť s duchmi svojej vlastnej minulosti. Alebo to môže byť aj úplne inak, ale to už by som prezrádzal viac, než je zdravé. Tak ako som Lea nemal rád dlho po Titanicu, tak teraz mu žeriem jednu úlohu za druhou a ani z toho nemám blbý pocit. Shutter Island je skvelý film, ktorý vtiahne diváka do deja a dokáže mu, ako jednoducho vie manipulovať jeho úsudkom.

Počátek (2010)

Včerajšie pnočné premietanie v Europa Cinemas ma ťažko zasiahlo. Fantastický dychberúci zážitok zabalený do kúzelného vizuálu a podtrhnutý jedným z najlepších soundtrackov. Prečo ale len 4 hviezdy? Pretože dávam priestor ďalšej projekcii. Pretože si myslím, že pri prvom pozretí si človek neuvedomí šírku a hĺbku Nolanom vybudovaného sveta snov. Myslím, že sa do tohoto sveta budem (podobne ako v Matrixe) vracať znova a znova a budem objavovať ďalšie jeho skryté zákutia, pretože ten svet nie len Nolanovým výsostným územím, ten svet je náš. Treba sa ho len naučiť vnímať a otvorí sa nám v celej svojej kráse. Takže 4 hviezdy nie preto, že by to nebol dobrý film. 4 hviezdy preto, že si myslím, že ten film je lepší, než sa na prvé pozretie zdá. Film, na aký som čakal od roku 1999, od prvého Matrixu. Pretože či už sa to niekomu páči, alebo nie, tie filmy majú mnoho spoločného. Ale najmä - otvárajú svety, ktoré nie sú konečné, s pevne stanovenými hranicami. Ako budú vyzerať - to je len na nás. PS: Aby bolo jasné, nie som Nolanovým fanúšikom. Milujem komiksy a práve preto nepozerám ich filmové adaptácie. Takže Batman šiel mimo mňa. A nemám ani 15 rokov, aby som potrebovbal ohurovať spolužiačky bombastickými kecami na Fakbuku. EDIT: Tak po druhej kino-projekcii dávam 5 hviezd - a zaslúžených. A teším sa naďalšie domáce projekcie. Pre mňa filmový zážitok roka a dekády.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Jeden z mála filmov, na ktorý som išiel do kina s jasnou predstavou toho, čo očakávam. A nesklamal ma. Pre mnohých idol rokov osemdesiatych, pre iných ikona studenej vojny, či preceňovaný superhrdina. Pre mňa nasratý chlapík, ktorém vždy chvíľu trvá, kým nakopne vraždiacu mašinériu, ale potom to stojí za to. Žiadne zbytočné reči, žiadne hranie sa na niečo čím nie je. Proste RAMBO. K tomu niet viac čo dodať. Dobrí ľudia v zlom čase na zlom mieste, krásna Julie Benz v rukách barmských hrdlorezov, to proste nejde nechať tak. Pomyselné zrkadlo nastavené v podobe moderných žoldákov ako posledný klinec a ide sa na to. Surová a nezmyselná brutalita oplácaná tou istou mincou, posvätenou vyšším princípom spravodlivej odplaty, lietajúce kusy tiel, tisíce prázdnych nábojníc, skrvavené nože a mačety. Ak sa to niekomu nepáči, nemal na to ísť do kina, pretože Rambo nič iné nesľuboval. A sľub splnil na výbornú. Akčný film roka. 100%

A-Team: Poslední mise (2010)

Tak sme si včera zašli s priateľmi do kina na večerné premietanie A-Teamu. V poloprázdnom kine sa mi to najprv zdalo ako zlý nápad, ale našťastie som sa zmýlil. Plánovalo sa, taktizovalo sa, naháňalo (a preháňalo) sa, mlátilo sa, strieľalo sa a popri tom sa púšťali spŕšky hlášok, výsledkom čoho boli dlhotrvajúce záchvaty smiechu a následné problémy urologického charakteru :) A-Team bol pre mňa jedným veľkým prekvapením - letný akčný blockbuster, ako sa patrí, dokonca si dovolím tvrdiť, že takto kráľovsky som sa v kine nebavil od Bad Boys 2. Takže vezmite priateľov, nechajte rozum doma (ak niekto v dnešnej dobe chodí do kina rozmýšľať, tak je buď fantasta, alebo má permanentku na Filmový klub) a choďte si do kina užiť dve hodiny tej pravej letnej akčnej zábavy. 90%

Vivat Beňovský (1975) (seriál)

Kvalitne natočený výpravný dobrodružno-historický seriál s dobrými hereckými výkonmi a všetkým, čo k dobrému seriálu patrí. Je mi jasné, že dnešný divák odchovaný na všetkých tých CSI-čkach, kde sa to celý čas sype divokým spádom, asi bude mať s týmito staršími seriálmi problém, aleja si solídny filmík či seriál vychutnám rádm, aj keď má slebší spád. Adamovič bol vďaka Beňovskému od detstva môj dobrodružný hrdina a ani roky mu nič neubrali na lesku.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Letná blockbusterovská vypalovčka ako sa patrí. Nechajte rozum doma a choďte si do kina vychutnať túto orientálnu akčnú jazdu s (poväčšinou) neokukanými hercami, slušivým vizuálom, parádnou muzikou a Sandokanom, komunistom-revolucionárom vo vedľajšej roli. Nerozmýšľal som, len som sa bavil a bavilo ma to :) 80% a kľudne môžu zamiesiť na dvojku

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010) odpad!

Americká zhovadilosť, ktorá si berie do huby (rádoby) grécku mytológiu. Väčšiu časť filmu som sedel s WTF na perách a neveriacky krútil hlavou... Hades ako čertovský horiaci diabol aj s jeho verziou podsvetia kompletne sedí do kresťanskej predstavy pekla a nie antickej a to nehovorím o jeho 'pozemskej' Mick-Jagger verzii. Olymp presídlený na Empire State Building funguje pod taktovkou Seana 'Sharpa' Beana. Pero meniace sa na meč. Uma Thurman ako Medúza v turbane a slnečných okuliaroch. Hydra s vizuálom sedemhlavého draka z rozprávok Pavla Dobšinského. Ešte treba pokračovať? Ja myslím, že nie. Treba rýchlo zabudnúť!

Souboj Titánů (1981)

Skutočne neviem prečo som čakal, že nový remake prinesie oživenie tohoto krásneho mýtického príbehu. Celkový dojem je stopercentne lepší z tejto pôvodnej klasiky a zatiaľčo tento si pozriem kedykoľvek zas a znova, remake už viackrát vidieť nemusím. Fakt klasika!

Souboj Titánů (2010)

Tak po megahustom traileri a očakávanom 3D náreze začínam mať pocit, že by sa už NIKDY nemali robiť prerábky dávnych kasových trhákov (jedine na umocnenie kvality tých originálov) a že pre 3D sú dobré len animované rozprávky. Tak ako platí, že povodný Súboj titanov môžem vidieť X-krát zas a znova a vždy ma baví (aj napriek dnes už úsmevným trikom) pre svoju originalitu, skutočnú antickú atmosféru a súhru postáv s dejom, tak pre nový Súboj (a v 3D duplom) platí skôr pravidlo raz a dosť.Tak príšerný a sterilný Olymp som ešte nevidel (a popravde už ani nechcem), celý mi pripadá ako z úplne iného filmu, nie je na ňom zbla nič antického, bohovia v ňom vyzerajú ako chudobní príbuzní, všetka mystika je preč, proste otras. Dejovo sa radšej ani nebudem rozčuľovať, je to povrchné a nelogické až hrôza, o pôvodnej zápletke Zeus vs. Hera a Perzeus vs. Kalibos nikde ani stopy. Proste keď raz niečo stojí na základoch ulepených z ho*na a ešte šitých horúcou ihlou, nemôže to dopadnúť inak. Vrcholom všetkého je potom 3D, ktoré je fakt parádne pri boji so škorpiónmi, ale to je tak asi všetko - korunu tomu všetkému dávajú malé žlté slovenské 3D titulky - celý film som preostroval z titulkov na film a z filmu na titulky, proste hrôza - nikdy viac. Odteraz na 3D len celoanimované rozprávky a len s dabingom...