• Western

Odstřelovač (2007)

Ked opomeniem tie standardne americke kecy o patriotizme, americkom narode a americke vlajky vlajuce v spomalenom zabere na pozadi pomaly v kazdom druhom filme je Shooter paradny akcny film, s vybornou akciou a dobre odvedenou poctivou filmarinou. A rozhodne sa mi pri akcii netocila hlava ako u 'spinaveho steadycamoveho' Bourna. U mna poctive 4.

Bourneovo ultimátum (2007)

Velmi slusna akcna jazda, vysledny dojem u mna vsak kazi drsna a spinava steadycamova kamera, z ktorej sa mi krutila hlava a bolo mi zle (teraz nemyslim z prevedenia, ale proste z prilis rychleho striedania obrazov). V tomto u mna BOurne prepadol. Ovela lepsie sa mi pozera na plynule matrixovske kamery napr. v Bad Boys II. Takze 3,5

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Tešil som sa ako malý chlapec a vpodstate sa oplatilo. 4.0 je dobrý akčný film, ktorého úvodná naháňačka mi nevdojak pripomenula novátorské Casino Royale. Po troch pokračovaniach série Die Hard ale vcelku logicky očakávania predčili finálny produkt. Neviem prečo som si myslel, že po komornej jednotke, nenormálne nadupanej a zábavnej dvojke a pohodovej trojke by mohlo prísť niečo lepšie. John McClain už nieje ten namosúrený frfloš púšťajúci jednu hlášku za druhou, pravidelne okorenenú vyberaným slovníkom, akčný rádius sa opäť zväčšil ( v jednotke 'len' jeden mrakodrap, v dvojke letisko a okolie, v trojke celý New York a tentokrát už takmer celé USA :))), John sa už tak zúfalo nebojí výšok (dokonca lieta na vrtuľníku!!!) a ani jeho odpor voči moderným technologiám nieje taký markantný (a tiež nosí koženú budnu, povestnú Berettu 92 vymenil za Sig Sauer a bez váhania strieľa protivníka skrz svoje rameno). Takže dejovo slabší odvar pôvodných troch dielov, reznutý Sieťou a okorenený akciou s dynamikou niekde na úrovni vynikajúcich Bad Boys II. a miestami naivitou konkurujúcou večerníčkom. Uvidíme, čo to povie pri non-stop projekcii všetkých štyroch dielov v rámci DVD edície. Finálne hodnotenie: poctivých 3,5 - keby z toho vynechali počítače, keby McClain bol stále tým nas*aným, drsným a občas opitým policajtom, keby mu stál po boku niekto s charizmou Samuela L. Jacksona, keby im sekundoval niekto ako Alan Rickman, William Sandler, či Jeremy Irons, tak je to určite lepšie.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Kvalitný český film ako má byť. Už od prvých obrázkov diváka sprevádza úžasný hlas Oldřicha Kaisera, ktorý rozpráva príbeh malého českého pikolíka túžiaceho po peniazoch a uznaní (a krásnych ženách). Po dlhej dobe film, pri ktorom som sa nenudil a odpozeral som ho jedným dychom a opäť daľšia ukážka kvalitného hereckého ansámblu (Kaiser, Labuda, Huba, Lasica...), ktorý v spolupráci s výbornou kamerou a skúseným Menzlom na režisérskej stoličke vytvárajú pútavý výlet do viac či menej vzdialenej minulosti.

Vratné lahve (2007)

Napriek tomu, že ešte zďaleka nie som v dôchodkovom veku, sú pre mňa Vratné lahve takmer osobný film. Presne rozumiem (aspoň mám ten dojem) pocitom starnúceho Tkalouna a minimálne v 50% situácií by som konal/komentoval rovako (dokonca aj tú kanvicu na sporáku som už zažil :))). Nemám filmu čo vytknuť, snáď sa mi len zdalo, že mohol byť dlhší, pretože na Svěrákovu jeseň života by som sa vydržal dívať celé hodiny

Prázdniny pana Beana (2007)

Mr. Bean je televízna hviezda, o tom niet pochýb. Jeho polhodinové eskapády mali toľko šťavy, ako máloktoré televízne s(h)itcomy. Beanova detinskosť, bezuzdná fantázia a neopakovateľný herecký prejav Rowana Atkinsona to sú devízy tohoto malého veľkého smoliara. Dostať niečo také na strieborné plátno dá zabrať a nie vždy sa musí podariť. Prvý celovečerný film Mr. Bean - Najväčšia filmová katastrofa bol sériou skečou spojených dejovou líniou, ktorá podľa mňa fungovala najmenej. Fanúšikovia Mr. Beana sú zvyknutí, že ich hrdina sa v šialených situáciách motá okolo jedného problému, ktorý rieši znova a znova s detinskou zaťatosťou. Vo Filmovej katastrofe vychádzal hlavný hrdina skôr ako kombinácia dieťaťa a MacGyvera, keď svoje infantilné nápady dopĺňal zložitými a prekombinovanými postupmi. Mr. Bean dej nepotrebuje. Zrejme si to uvedomili tvorcovia nového celovečerného filmu Prázdniny Mr. Beana a deju je vo filme skutočne málo. Vyhovieť všetkým však nieje možné a tak to, čo Beanovi fanúšikovia vítajú, bežný divák vníma ako chybu. Prázdniny Mr. Beana sú výbornou celovečernou eskapádou, kde uvidíte Atkinsonovu najznámejšiu postavu presne tak, ako ste na ňu zvyknutí a kontrovať mu pritom budú vynikajúci Willem Dafoe (jeho filmový kúsok je skutočne úchvatný), krásna Emma de Caunes a Karel Roden so svojími daľšími 15 minútami slávy.

Opičí král (1986) (seriál)

Fantastický seriál, ktorý v osemdesiatom piatom disponoval toľkými vizuálnimi efektami, že to snaď nemalo obdoby, farebnosť masiek a kostýmov mohla seriálu závidieť každá počítačová hra a exotická sprievodná hudba mi znie v ušiach dodnes. Poučný príbeh štyroch pútnikov na ceste na Západ pre posvätné buddhistické písma si ma opantal, zmenil môj pohľad na svet, privideol ma k buddhizmu a myslím, že ma spravil lepším. NÁDHERA!!! Pochopia ale len tí, ktorí sú ochotní sa zamyslieť...

Miś Uszatek (1975) (seriál)

Krásne bábkové večerníčky, ktoré sme milovali. Detailné modely prostredia, farebné a pohyblivé bábky. Určite sa to všetko podpísalo pod moju modelársku záľubu a lásku k diorámam.

Osvobození (1969)

Komplexný Arcossov rozbor nepotrebuje žiadne doplňovanie. Ja osobne si pamätám, ako som videl oslobodenie prvýkrát a bol som unesený. Veľkolepé bojové scény bez virtuálnych úšastníkov, skvelá atmosféra a pohľady do 'zákulisia' mocných druhej svetovej vojny to všetko bolo viac než presvedčivé. Keď vyšla DVD edícia, bola voľba jasná...

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Nuda, nuda a ešte raz nuda! Dve hodiny prázdnych kecov, zápletiek, ktoré vedú odnikiaľ nikam, rádoby prekvapujúce zmeny tých, čo sú navrchu (chvíľami si človek pripadá ako v starých francúzskych komédiách, kde kufrík s peniazmi každú chviľu mení majiteľa a nakoniec sa dozvieme, že už na začiatku kufrík s peniazmi vymenili za kufrík so spodným šatstvom neznámej nevinnej dievčiny a môžeme ísť odznova). Doteraz nechápem načo bola dobrá 'čínska úvodná polhodinovka', či pirátsky snem, pretože to pôsobilo tak účelovo, ako to len mohlo. A prečo to všetko? Len aby sme mali nejaký dôvod na záverečnú bitku, a aby piráti mali v talóne fintu na desiatky bojových lodí chystajúcich sa na nich. Johnny Depp ako kapitán Sparrow je nudný, chýba mu šťava, ktorá z neho tak striekala v jednotke. Ak som sa za celý film zasmial sedemkrát, tak to asi aj preháňam, väčšinou na slovných hračkách, ktoré vymyslí škôlkár. Keď by som hodnotil Pirátov ako trilógiu, tak by zrejme dostal 55%, ale len kvôli slušnému nárezu v jedničke a nie úplne zvrzanú dvojku. Škoda, Piráti mali na viac.