• Rodinný

Stíny v mlze - Zákony ulice (2024) (epizoda)

Ze vzorného policajta se vyklubal výběrčí výpalného, násilník atd. *Jarek Kucharčík(P.Panzenberger) se s dealery drog a podobnou sebrankou taky moc nes..., teda nemazlí... . L.Melník hrál Emila Procházku, policajta z protidrogového. M.Kern hrál Jana Pastora, vraha obou policistů. V menší roli se objevila taky Iveta Jiříčková. Natáčelo se mj. taky v ostravské městské nemocnici. ***5.díl je na webu Č.televize : ČT 1, pondělí 6.5.2024, 20.10 .

Vedlejší produkt - Epizoda 2 (2024) (epizoda)

Jsem zvědavý na rozuzlení případu, vlastně obou případů. V epizodě zazněl taky úryvek písničky Personal Jesus od Depeche Mode. ***2.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 5.5.2024, 20.10 .

Stezka Českem - Podbeskydí (2024) (epizoda)

Zajímavost : nevěděl jsem, že se z břidlice dělaly gramofonové desky. Na trase jsou mj. poutní místa : Panny Marie ve Skále u obce Spálov na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Další jsou lurdské kaple/jeskyně pod horou Svinec a pod Petřkovickou horou. Třetí je v Zašové u Valaš.Meziříčí. Nádherné jsou oderské rybníky. Pěkný je i hrad(spíš zřícenina)Starý Jičín. ***9.díl je na webu Č.televize : ČT 2, čtvrtek 2.5.2024, 20.50 .

Stíny v mlze - Opravdová láska (2024) (epizoda)

Bonnie a Clyde po ostravsku. Lupiče+vraha Viktora Holuba hrál T.Bambušek, jeho komplice Vojtěcha Kvapila hrál R.Nebřenský. Natáčelo se ve věznici v Heřmanicích, v Městské nemocnici v Ostravě a v Dolní oblasti Vítkovice. ***4.díl je na webu Č.televize : ČT 1, pondělí 29.4.2024, 20.10 .

Vedlejší produkt - Epizoda 1 (2024) (epizoda)

Josef(T.Maštalír) je pořádný ranař. Soudního lékaře hraje brněnský herec Vladimír Hauser(hraje např.v komediálním seriálu Dobré ráno Brno). Minisérie je inspirovaná skutečným případem. Natáčelo se v Ostravě a v Praze. Výroba byla podpořena Moravskoslezským krajem. ***1.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 28.4.2024, 20.10 .

Poklady Klementina - Codex pictoricus Mexicanus (2024) (epizoda)

Autor kodexu I.Tirsch pocházel z Chomutova. Byl jedním z asi 160 jezuitů z českých zemí, kteří působili v misiích. ***Poslední 6.díl je na webu Č.televize : ČT art, středa 14.2.2024, 21.45 .

Poklady Klementina - Rohanské hodinky ze Sychrova (2024) (epizoda)

Rohanové byli ve středověku jeden z nejvýznamnějších rodů v Bretani. Překvapilo mě, že knihy hodinek coby iluminované rukopisy vznikaly dál i po rozšíření knihtisku. ***5.díl je na webu Č.televize : ČT art, středa 7.2.2024, 21.35 .

Poklady Klementina - Richentalova kronika (2024) (epizoda)

Dochovala se ve 14 nebo 16 opisech, dva z nich má pražská Národní knihovna. Určitě je to zajímavé svědectví o Kostnickém koncilu. ***4.díl je na webu Č.televize : ČT art, středa 31.1.2024, 21.35 .

Poklady Klementina - Velislavova bible (2024) (epizoda)

Je to vlastně středověký komiks. Na konci je i svatováclavská legenda a legenda o sv.Ludmile. Zadavatelem byl Velislav, dvorní notář králů Jana Lucemburského a Karla IV. Mj. to byl i kanovník svatovítské kapituly. ***3.díl je na webu Č.televize : ČT art, středa 24.1.2024, 21.35 .