• Mysteriózní

Městečko Twin Peaks - Návrat (2017) (série)

Tohle se vidí jednou za život. Třetí série Twin Peaks je absolutně bezkonkurenční zázrak moderní filmografie, kterému se vyrovná máloco. Odvážil bych se říct, že vlastně nic. Může za to Lynchova i Frostova nekonečná představivost a nápaditost, ale v neposlední řadě i kreativní svoboda, které jim bylo dopřáno, bez jakýchkoliv ohledů na přecitlivělost moderní společnosti, kterou se dnes řídí až na zlaté výjimky skoro všichni filmaři, jinak by jejich dílo nespatřilo světlo světa. Nepsané zásady zkorumpovaných produkčních společností vynucujících si pravidla, které ztělesňují dnešní "normál", ať už ze strany kreativní či týkající se korektnosti, tu až na jeden nejmenovaný aspekt nehrajou roli ani v nejmenším. To vše je ovšem jen skutečnost, která celou sérii pouze umožňuje. Největší roli tu hraje samotný napínavý, dojemný a originální příběh plný tajemství, který po letech nepřestane udivovat svou celou podstatou. Není moc co dodat, pět hvězd je tu až pramálo a pocity, které ve mně řada zanechala, si ponesu až do konce bytí, možná i nehmotného.

Temná píseň (2016)

Zdlouhavá příprava se do poslední chvíle zdá, že někam opravdu povede. Ale ono ne. Zajímavý nápad, místy během přípravy i provedení, ale neústí to do absolutně ničeho. Poslední třetina filmu ze sebe dělá něco, co ale opravdu, opravdu není a nikdy být nemůže. Očividně to rozpočtem není.

Párty Hárd (2019)

Jako mně se to líbilo, a hodně, dokud nevypukla ona party. Což ve filmu s názvem Párty Hárd celkem považuju za mínus. Až na jednu věc se tam nedělo nic zajimavýho a všemu dala korunu scéna před titulkama - fakt totálně zbytečná kravina. Ale Martyho humor fakt cenim a do 40. minuty jsem uchcával smíchy celou dobu. Jen škoda, že to nijak zajímavě nevyvrcholilo.

Holy Motors (2012)

Tak hlavně bych rád poděkoval uživateli gudaulin, že mi říká, co si mám o filmu myslet. Bohužel je úplně vedle. Určité části na mě dost zapůsobily, ale jen proto tomu nemůžu hned vpálit pětihvězdu, neboť ty jiné byly příšerně nudné. Film je čistý surrealismus, který nepodává žádnou špetku vysvětlení. Ne všichni se mnou budou sdílet názor, že by bylo aspoň trochu namístě. Fakt aspoň trochu. Tohle totiž není ujetina typu David Lynch, jak se na první pohled může zdát - tady musíte hledat paralely jen a jen sami, bez umělcovy pomoci v podobě chytře nastražených vodítek. Musím říct, že především proto ona nuda může v tomto filmu nastat (když nepočítám světelnou hru s těly k začátku) - dramatické situace a dialogy, jejichž téma se nedá z ničeho odvodit a tím pádem přes jejich doladění do dokonalosti, ovšem bez špetky kontextu!, vedou do prázdnoty, nudy, ničeho. Byla to pointa filmu? Co já vím. Jelikož nejsem někdo, kdo se v rozvoji své interpretace snadno vzdává, určitě si film dám znovu, i když to třeba k ničemu vůbec být nemusí. Je to prostě zajímavá jízda (pun intended), ze které mám smíšené pocity, ale tíhne to mírně spíš k pozitivnu, protože něco takového vymyslet a dobře natočit si nějaký obdiv zaslouží.

I Trapped the Devil (2019)

Jedna věc se musí nechat - má to super atmosféru. Ale tím to hasne, protože skoro vůbec nic, co se tam stane, nedává sebemenší smysl. Nevadila mi ani ta utahanost, jenže se nekonal žádný vývoj postav, žádný payoff, některé scény byly zbytečné nebo neměly s už tak pologramotným dějem nic společného a některé byly zase v rozporu s jinými. Těžko hledat pozitiva. Koncept sám o sobě zní dobře a věřím, že by s ním šlo v budoucnu něco vykouzlit. Takže scénář prosím znovu a lépe!

The Guest (2014)

Obstojně zvládnutá scénáristická blbost.

Na návštěvě (2015)

Ze začátku celkem jednohubka, která vás ale na konci nečekaně překvapí hlubokou pointou a ještě předtím typickým shyamalanovským plot twistem. No neber to. Tady se mi i celkem chce bránit a omlouvat tu malinkou potenciální díru v ději a doufat, že vlastně žádná není.