Lou (2022)

Snímek s jednoduchým názvem Lou z roku 2022 jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo na výbornou. Zároveň jsme si chtěli užít trochu napětí a kombinace žánrů Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller se zdála být dobrou volbou. A tak se jednoho pošmourného listopadového večera tento americký film rozběhl na obrazovce naší TV a my jej sledovali v pohodlí obýváku ze sedačky, ovšem hrdinové snímku nic takového nezažívali. Naopak. Příběh se odehrával v roce 1986 na odlehlém ostrově Orcas Island ve státu Washington, kde samotářským životem se svým psem Jaxem žila starší Lou (Allison Janney). S lidmi se potkávala většinou pouze během nákupů v 16 kilometrů vzdálené vesnici, ale vždy se chovala nevrle a odtažitě a to i ke stárnoucímu šerifovi Rankinovi (Matt Craven), který se jí jednou pochlubil měděným náramkem. Ten mu pomohl s artritidou, kterou trpěla také Lou, ale vůbec mu nevěřila a odjela svým autem domů na samotu v lesích. Tam se setkala se s Hannah Dawsonovou (Jurnee Smollett), která si od vitální stařenky pronajala menší domek na jejím pozemku a chtěla po ní nájem. Svědkem rozhovoru byla dcera Hannah a předškolačka Vee, která se často ptala na to, kdy se vrátí její tatínek Philip (Logan Marshall-Green). Jenže ten před třemi měsíci zahynul při nehodě a tak Hannah nadbíhal Chris (Greyston Holt). Jenže jednoho dne, zrovna když Lou napsala dopis na rozloučenou, v němž dům a peníze odkázala Hananh a chtěla spáchat sebevraždu, zničehonic se mrtvý Phlilip objevil na ostrově a Chrise zabil. Pak při silné bouřce unesl svou dceru Vee a prchal pěšky lesem, přičemž holčičku táhl v kočárku za sebou. Událost vzápětí zjistili Hananh, která se během únosu snažila nahodit elektrický jistič a pak běžela k Lou, aby si od ní mohla zavolat. Jenže telefon nefungoval a tak se obě ženy pustili do stopování únosce na vlastní pěst. Lilo jako z konve a ozbrojené ženy sledovaly stopy Philipa, který sloužil jako voják u zelených baretů, takže tyto fakta slibovala zajímavou zápletku. To se také stalo, neboť jsme se záhy dozvěděli, že Lou bývala agentkou CIA a tak bez problémů zabila dva únoscovy komplice, kteří na něj čekali v chatce u jezera. Pronásledování pak pokračovala až na mořský břeh a vše vyvrcholilo u majáku, přičemž se do souboje zamíchal i šerif Rankin a vrtulník CIA. Jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek, ale mohu prozradit, že film byl docela slušný a tak mne docela překvapilo nízké hodnocení zde na ČSFD. Ano, žádná díra do filmového trhu se nekonala, v podstatě byl děj velmi jednoduchý, ale nechybělo v něm pár zajímavých překvapení, které se týkalo rodinných vztahů účastníků honičky. A tak těch 107 minut strávených u obrazovky nebylo rozhodně ztraceným časem, čemuž odpovídá i mé konečné hodnocení. Suma sumárum, snímek Lou ode mne získal tři loudavé hvězdičky ***.

Telefon pana Harrigana (2022)

Americký film Telefon pana Harrigana z roku 2022 jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX poté, co jsme jej měli už několik dnů v merku, ale vždy jsme si vybrali něco jiného. Museli jsme na něj totiž mít náladu, protože se jednalo o filmový počin podle povídky mistra hororů Stephena Kinga a už dávno jsme věděli, že jeho díla nekončívají dobře. Jednoho večera jsme tu správnou chuť na něco děsivého dostali a tak se Telefon pana Harrigana rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Na začátku jsme se seznámili s malým klukem Craigem (Colin O'Brien), jemuž zemřela maminka (Chelsea Kurtz) a následně se seznámil s velmi starým bývalým obchodníkem Johnem Harriganem (Donald Sutherland). Bohatý muž si mladíka najal, aby mu třikrát týdně předčítal z knih a tak se také dělo. Následně jsme se přesunuli v čase o pět let dopředu, během nichž se dospívající Craig (Jaeden Kartelů) a stárnoucí Harrigan stali přáteli. Vzápětí mladík nastoupil na střední školu, kde se spřátelil s černošskou učitelkou Hartovou (Kirby Howell-Baptiste). Jenže i na této škole se našel tyran jménem Kenny Yankovich (Cyrus Arnold), který šikanoval děti a vyhlídl si také Craiga. Dny ubíhaly a přišly vánoce. Jako každý rok i tentokrát dostal Craig od starce los, na který konečně vyhrál pořádnou částku. Kromě výhry 3 000 $ dostal mladík k Vánocům svůj první iPhone od táty (Joe Tippett) a na oplátku Craig koupil mobil také Harriganovi. Navzdory počátečnímu odporu vůči nové technologii si bohatý a nedůvěřivý stařec telefon začal užívat, zejména kvůli aktuálním cenám na burze a obchodním zprávám. Jenže pak Harrigan nečekaně zemřel, což Craiga velmi rozesmutnilo a na pohřbu dal Harriganův telefon do rakve. Poté byl Harriganovým společníkem informován, že na něj Harrigan myslel i v závěti a Craig obdržel 800 000 dolarů, uložených ve svěřeneckém fondu určeném na podporu jeho budoucího studia na vysoké škole. Craig zavolal na Harriganův telefon a za toto gesto mu poděkoval. Šok přišel druhý den ráno, neboť mu Harrigan poslal zvláštní textovou zprávu, i když jeho otec to označil za chybu v samotném iPhonu. Život šel a Craig šel na školní večírek tancovat se svou láskou, jenže jej venku napadnul Kenny a obvinil ho, že byl kvůli němu vyloučen ze školy. V následné rvačce dostal Craig nakládačku a tak si postěžoval panu Harriganovi, že se bojí, že útoky Kennyho tím neskončí. Pak přišel druhý šok, když byl tyran druhý den nalezen mrtvý po pádu z okna vlastní ložnice. Craig, vyděšený tím, co se stalo, šel do obchodu Apple, koupil si na novější telefon a ten starý schoval do skříně. Následně mladík odešel na vysokou školu do Bostonu, kde se připravoval na studium žurnalistiky. Jednoho dne mu otec zavolal, že paní Hartová zemřela při autonehodě opilého řidiče a její snoubenec byl hospitalizován. Viník jménem Dean Whitmore nebyl za nehodu obviněn a pouze poslán ne protialkoholní léčení do luxusní nemocnice. Když to Craig zjistil, naštvaně se vrátil do svého pokoje a starým telefonem zavolal Harriganovi a výslovně si přál Whitmorovu smrt. Konec filmu se přiblížil a já byl zvědavý, jestli to jako vždycky dopadne špatně. Výsledek už prozrazovat nebudu, abych vás nepřipravil o případné překvapení či zbytečně nevyhnal hrůzu z vašich očí. Nicméně jsem během sledování filmu neměl pocit, že bych se díval na horor, ale spíše na nějaké psychologické drama. Žádná scéna mne nevylekala a už vůbec jsem nebál. Na začátku filmu mne dokonce potěšilo několik moudrých vět, které byly proneseny při čtení knih. Později už to byl spíše těžko uvěřitelný smutný příběh, takže mne překvapivě spíše bavila první polovina filmu, než starý Harrigan umřel. Pak už to byl průměr a tomu odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, snímek Telefon pana Harrigana ode mne dostal tři telefonické hvězdy ***.

1899 (2022) (seriál)

Seriál s poněkud jednoduchým názvem 1899 jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX hlavně kvůli tomu, že se měl odehrávat na konci 19. století. Právě atmosféra tohoto období s kočáry na ulicích, lucernami a dalšími detaily mne úplně fascinovala, protože toto období začínající technické revoluce mám velmi rád. A německý epický dobový mysteriózní a vědecko-fantastický televizní seriál, který vytvořili Jantje Friese a Baran bo Odar tuhle atmosféru rozhodně sliboval, jenže záhy jsme poznali, že v jiném balení. Sice jsme se opravdu ocitli v roce 1899, ale takřka celý děj se odehrával na zámořském parníku Kerberos, plujícím z Anglie do New Yorku. Sotva jsme se stačili v prvním díle seznámit s cestujícími, zachytila tahle loď signál jiného parníku Prometheus, která se na moři ztratila před čtyřmi měsíci a patřila stejné společnosti jako Kerberos. Kapitán se tedy rozhodl změnit kurs a prozkoumat loď. Jenže s tím všichni pasažéři rozhodně nesouhlasili, protože měli spoustu důvodů zmizet za oceánem. A tak se začalo ukazovat, že nebyli těmi spořádanými cestujícími, jimiž se první pohled zdáli, ale postupně nám odhalovali svoje tajemství a důvody, proč si koupili lístek na loď. Několik dalších dílů jsme se seznamovali s příběhy těchto cestujících a jejich problémech, i osobních tragédií z minulosti, před nimiž chtěli utéci do USA. Bohužel si zvolili špatnou loď, protože se na palubě i pod ní začaly dít divné věci. A kdo to tedy na oceánu trpěl něčím jiným než mořskou nemocí ? Hlavní postavou byla vystudovaná doktorka Maura Franklinová (Emily Beechamová), první žena v historii Anglie, která mohla studovat medicínu. Druhým důležitým článkem byl kapitán lodi Eyk Larsen (Andreas Pietschmann), který kvůli tragédii v rodině propadl alkoholu. V podpalubí přikládal do kotel polský chlapík jménem Olek (Maciej Musial) a patřil mezi ty hodné postavy. Doslova černým pasažérem byl Jérôme (Yann Gael), který tajně pronikl na Kerberos, aby se mohl pomstít bývalému kamarádovi jménem Lucien (Jonas Bloquet), který ho zradil v pouštní válce a dezertoval. Manželkou tohoto zrádce byla Clémence, žena z bohaté rodiny, která nebyla vůbec šťastná a nalodila se proto, aby v Novém světě mohla nalézt sebe sama. Nesmím zapomenout ani na Daniela (Aneurin Barnard), tajemného muže v plášti, který tajně připlaval z Prométhea na Kerberos a začal zde dělat divné věci. Druhým podivným pasažérem ztracené lodi Prométheus byl malý kluk (Fflyn Edwards), který několik dílů neřekl ani slovo, ale zato se v něm člověk vůbec nevyznal a v ruce svíral malou černou pyramidu. A pak tu byla dvojice teplých bratrů, bez nichž se žádný nový seriál kvůli nesmyslným nařízením neobejde. Jednalo se nafoukaného Španěla Angela (Miguel Bernardeau) a jeho portugalského milence a falešného kněze v jedné osobě Ramira (José Pimentão). No a pak tu byla podivná rodinka s těhotnou dcerou a teplým bratrem nebo dvojice japonských žen. Ti rovněž sehráli určité role v ději, ale nedá se říci, že zrovna ty nejdůležitější. Co se týče vizuální stránky, byla iluze zámořské lodi dokonalá, atmosféra hodně hustá a výkony herců slušené. Jen se musím přiznat, že mi ty záhady hodně zamotaly hlavu a dá se říci, že ani po skončení první řady jsem spoustu věcí nepochopil. Jedna věc mi však byla jasná. Bude další řada, která by měla vzniknout v roce 2024. Tak uvidíme. Suma sumárum, první řada seriálu 1899 ode mne získala tři lodní hvězdy ***.

Enola Holmesová 2 (2022)

Enola znamená pozpátku Alone, tedy ztracená. Těmto slovy nás na začátku první dílu v roce 2020 přivítala Enola Holmesová, který jsem zahlédl v nabídce společnosti NETFLIX a okamžitě se rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Pro takové bleskové rozhodnutí jsem měl dva důvody. Za prvé mám velmi rád období od druhé poloviny 19. století do asi roku 1935 a za druhé miluji příběhy, v nichž se objevuje jméno Holmes, jež se mi vždycky líbily – například snímek Pyramida hrůzy, na němž jsem byl dokonce v kině a kde vystupoval slavný detektiv ve studentském věku. Stejně netradiční byl i tento film s jeho sestrou Enolou, kterou si zahrála mladinká herečka Millie Bobby Brown, která se mi líbila v seriálu Strangers things. První díl jsem ocenil plným počtem cípatých a když se v roce 2022 na NETFLIXU objevilo pokračování, tak jsem se s očekáváním, co Enola Holmesová v druhém díle, usadil doma na sedačce a začal hltat první minuty filmu. Na začátku jsme sledovali počínaní Enoly, dívky extrémně inteligentní, všímavé a bystré, popírající společenské normy pro ženy té doby, neboť její matka Eudoria (Helena Bonham Carter) ji naučila vše od šachů po jujitsu a povzbuzovala ji k samostatnému myšlení, jak se marně snažila založit vlastní detektivní kancelář. Každý její zákazník raději odešel za jejím bratrem, slavným Sherlockem (Henry Cavill) a když už to chtěla vzdát, objevila se v její kanceláři mladinká asijská dívka Bessie Chapmanová (Serrana Su-Ling blues), která hledala svou zmizelou sestru Sarah (Hannah Dodd). Enola případ přijala a společně s bestie se vydala do továrny na zápalky, kde obě sestry pracovaly. Továrna patřila muži jménem Henry Lyon (David Westhead), jehož syn jako William Lyon (Gabriel Tierney) tajně udržoval milenecký vztah se Sarah. V továrně se Enola seznámila s Mae (Abbie Hern), kterou tajně sledovala do divadla Paragon, kde Mae a Sarah pracovaly jako tanečnice. Enola zde našla dopis, který Sarah napsal tajný milenec. Na cestě domů Enola narazila na opilého Sherlocka a přivedla ho domů na Baker Street 221B. Ten se snažil vyřešit svůj poslední případ s vydíráním vládních úředníků, ale nemohl vypátrat majitele účtů, kam byly peníze posílány. Z dopisu s básničkou Enola zjistila, že obsahuje kód s adresou v londýnské čtvrti Whitechapel, kam se vzápětí vydala a v jednom bytě našla umírající Mae, kterou někdo probodl. Enola objevila v Maeiných šatech notový záznam, ale v tom byla vyrušena superintendentem Grailem (David Thewlis), který ji obvinil z vraždy. Enola ovšem s pomocí svého bojového umění utekla do Sherlockova bytu, kde přemýšlela nad případem a vydedukovala, že Sářin milenec bude na plese pořádaném rodinou Lyonů. Tam se seznámila se Cicely (Hannah Dodd) a Mirou Troy (Sharon Duncan-Brewster), sekretářkou ministra financí lorda Charlese McIntyra (Tim McMullan). Enola se zde opět setkala s mladým lordem Tewkesburym (Louis Partridge), který ji učí tančit, aby mohla najít příležitost sblížit se s Williamem Lyonem, jemuž pomohla v prvním díle a do něhož se nechtěně zamilovala a také s majitelem továrny na zápalky a milencem Sarah. Mezitím Sherlock také přemýšlel a zjistil, kdo stojí za jeho případem krádeže peněz ze státní pokladny. Byl to geniální zločinec Moriarty. Když se na plese setkala s milencem Sarah a chtěla z něj tahat informace, byla zase zatčena Grailem, ale Sherlock pověřil jejich matku Eudorii a její kolegyni Edith, aby Enolu dostala z vězení, což se podařilo za dramatických okolností. Následně jí konečně všechno došlo. Jakoby dokázala poskládat Rubikovu kostku nebo puzzle s 5000 dílky. A o jakou zápletku tedy vlastně šlo ? To se už ode mne nedozvíte, abych vás neochudil o ten zážitek. Já jsem totiž se závěrečnými titulky jsem musel podruhé zvolat BRAVO ! Film natočený podle knihy ze stejnojmenné série beletrie pro mladé dospělé od Nancy Springer o dospívající sestře již známého Sherlocka Holmese, se mi zkrátka velmi líbil. Naprosto souhlasím s uživatelem D.Moore, který napsal, že komu se líbil první díl, tomu se musel líbit i druhý a naopak. Ovšem tito diváci by se už na dvojku dívat neměli, aby nekazili Enola 2 neměla zbytečně nízké průměrné hodnocení. Rovněž s ním souhlasím, že Enola přinesla do filmového světa příjemnou dobrodružnou podívanou pro chytré diváky a zajímavou zápletku, postavenou na skutečné události, kterou dopředu posunovala hyperaktivita Millie Bobby Brown, sympatická zádumčivost Henryho Cavilla, svižná režie Harryho Bradbeera a ještě svižnější hudba Daniela Pembertona. Kdyby byl film o trochu kratší, byl by nejspíš ještě lepší, ale jinak toho není moc, nač bych si mohl stěžovat. A i když jednička byla tradičně lepší než dvojka, byl jsem velmi spokojený a tomu odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, mysteriózní film Enola Holmesová 2 ode mne získal čtyři anglické hvězdičky ****.

Na vlastní nebezpečí (2007)

Český film s mezinárodním obsazením Na vlastní nebezpečí z roku 2007 jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX, jelikož jsme měli chuť na nějaký film naší provenience. Předem jsme vůbec netušili, jak špatné hodnocení má zde na ČSFD a i kdybychom to věděli, tak by nás zřejmě od shlédnutí neodradilo. Už několikrát se nám totiž film s nízkým počtem hvězdiček líbil více než nadupaný snímek s 80%. A tak se jednoho večera tento film s dílny režiséra Filipa Renče, kterého zrovna moc nemusím, rozběhl na obrazovce naší TV. Na začátku jsme se seznámili s postavou Saši Dluhoše (Jiří Langmajer), jehož otec (Luboš Veselý) zmizel roku 1982 v Bosně, když se s partou kamarádů pokusil sjet Černou řeku. Sašovi se dostal do rukou otcův deník, fotografie a několik starých filmů z osudné výpravy, a tak se rozhodl vydat po otcových stopách. Obrátil se na specializovanou cestovní kancelář, která připravila cestu na raftu a zajistila zbytek posádky. Kromě Saši a zkušeného profesionála Ronyho (Filip Blažek) do Bosny a Hercegoviny po více než 20 letech od první výpravy odjel nerudný učitel zeměpisu Kužník (Miroslav Krobot), mladá Slovenka Míša (Lucia Siposová) a její milenec Dominik (Václav Jiráček). Sotva na Balkán dodávkou přijeli, čekala je první dramatická situace při konfliktu s policejní hlídkou. Dokonce na ně policista Razvan (Nicodim Ungureanu) vytáhl zbraň, ale naštěstí ho uklidnil velitel poručík Dragan (Constantin Barbulescu), který měl velký zájem o vodáckou výbavu. Rony mu musel neochotně slíbit, že po skončení vodácké akce mu vybavení hluboko pod cenou prodá a pak odjeli do nejbližšího města pro povolení pro plavbu v přírodní rezervaci. Pomocí úplatku se jim povolení podařilo sehnat a tak konečně mohli spustit raft na vodu. Během plavby Saša sledoval na skalách namalované znamení, která tu zanechal jeho otec. Bez potíží sjeli první peřeje, u dalších však jejich vinou spadla ze své loďky místní dívka Anica (Raluca Aprodu). Saša ji zachránil a její otec, starý rybář a pytlák Božko (Luboš P. Veselý), vodáky z vděčnosti vzal k sobě domů a tam jim uspořádal hostinu. Saša z jeho řečí pochopil, že ví o osudu výpravy jeho otce a tak nebyl proti, když se k nim Božko s atraktivní dcerou přidali. Nejprve plavba probíhala vcelku bez problémů, ale v jedné chvíli se znovu se objevil policista Razvan a vše se rázem dramaticky změnilo. Do konce filmu zbývalo asi 20 minut a já jsem byl zvědavý, co se vlastně Sašově otci před lety stalo, jestli dokonce ještě někde nežil, protože jeho tělo se pod osudným vodopádem nenašlo. Také mne zajímalo, jestli v onom velkém vodopádu nezahyne někdo další, protože vztahy mezi posádkou se začaly hodně komplikovat. Když vše skončilo, mel jsem rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbila rumunská příroda, kde se film natáčel, ale štáb mohl dát krásným scenériím více prostoru. Na druhou stranu film režíroval můj neoblíbený Filip Renč a moc se mu dílo nepovedlo a také v něm hrál nesympatický Miroslav Krobot, jehož fakt nemusím. A ty jeho řeči během plavby mne vážně klidu nepřidaly. Jiří Langmajer jako hlavní postava byl nevýrazný, ale asi za to mohl tak daný scénář. Líbila se mi Lucia Siposová, která mi ukázala prsíčka, zato její protivný filmový partner Václav Jiráček by zasloužil pár facek. I on ve mne vzbudil negativní emoce, ale možná je to lepší, než aby mi to celé bylo lhostejné….Nebylo. Bylo to celkem napínavé, zajímavé, přírodně atraktivní, ale špatně natočené. A to se odrazilo i v mém hodnocení. Suma sumárum, snímek Na vlastní nebezpečí ode mne získal dvě vlastní hvězdičky **.

Hubieho Halloween (2020)

Snímek Hubieho Halloween jsme si doma vybrali z nabídky společnosti NETFLIX tak nějak ze zoufalství, jelikož jsme chtěli nechat odpočinout naše mozky, lehce je vypláchnout a nad ničím moc nepřemýšlet, což se povedlo na výbornou. Zároveň jsme se chtěli zasmát a pobavit se u nějakého slušného filmu a ještě jeden důvod jsem ke shlédnutí filmu měl, když jsem zjistil, že si hlavní roli střihl komik Adam Sandler, který se už objevil už v tolika bláznivých komediích, že to slibovalo slušnou zábavu. V té chvíli byla volba výběru jasná a děj se rozběhl na obrazovce naší TV. Na začátku jsme se seznámili přihlouplým zaměstnancem lahůdkářství v městečku Salem, které se proslavilo čarodějnickými procesy. Onen člověk se jmenoval Hubie Dubios (Adam Sander) a vysmívalo se mu téměř celé město. Navíc se stal denně terčem kanadských žertíků, ale on si z toho nic nedělal, nikomu nic nezazlíval a nadále bral své poslání vážně. Neustále na své spoluobčany podával nějaké hlášení na policejní stanici, kde se setkával se seržanty Stevem Downeym (Kevin James) a Blakem (Kenan Thompson). Rozčiloval také kněze a otce Davea (Michael Chiklis), který nesnášel jeho bláznivé chování. Přesto všechno Hubie každoročně během Halloweenu trávil pozorováním svých spoluobčanů a dbaním na jejich bezpečnost, i když si toho sami nevážili. Den před Halloweenem se Hubie seznámil s podivným novým sousedem Walterem Lambertem (Steve Budčemi) a vzápětí se po městě šířily zprávy o Richiem Hartmanovi (Rob Schneider), trestanci a příteli Hubieho z dětství, který uprchl z místního ústavu pro duševně choré. Další den nastal Halloween a náš hrdina se začal věnovat své obvyklé činnosti, během níž mimo jiné navštívil Lambertův dům, z něhož se ozývaly divné zvuky. Brzy pak Hubie zjistil, že se jeho nový soused stává o úplňku vlkodlakem. Potom šel na místní halloweenskou párty sledovat mládež, která si z něj vystřelila, když jej poslala do kukuřičného bludiště hledat ztracené dítě. Jenže se žádné neztratilo, pouze Hubieho indický kolega Mike Mundi (Karan Brar) na něj ušil boudu, což se mu vzápětí vymstilo, když jej někdo neznámý unesl. Pak se Hubie přesunul do autokina, kde hledal stopy k nalezení svého kolegy, ale opět se stal terčem vtípku. Hubieho staří spolužáci Lester (Tim Meadows) a Mary Hennesseyovi (Maya Rudolph) vyděsili Hubieho najížděním starého auta, ale i oni byli záhy uneseni. Pak náš strážce bezpečnosti v Salemu našel Waltera v lese, který se měnil ve vlkodlaka. Následně jsme se přesunuli do strašidelného domu, kde Hubie rozmlouval se sibiřským huskym, jehož považoval za Waltera. Nakonec se ukázalo, že pes je mazlíček slečny Taylorové Busterové (China Anne McClain). Vzápětí chtěl jeden z trýznitelů Hubieho jménem Pete Landolf (Ray Liotta) vyděsit Hubieho, ale i on byl unesen. Na to už reagoval seržant Downey, který starostovi Bensonovi (George Wallace) navrhoval, aby zrušili Halloween. Hubie si myslel, že za těmi únosy stojí Walter, ale vzápětí bylo vše vyvráceno. Náš hrdina se vydal do rozhlasové stanice, kde se setkal s moderátorem jménem DJ Aurora (Shaquille O'Neal) s nímž přidal další střípky do vyšetřování. Do konce filmu zbývalo jen pár minut a já jsem byl samozřejmě zvědavý, kdo je únoscem a co se s oběťmi stalo. Rozuzlení bylo velmi překvapivé a já ho nebudu prozrazovat, abych vás nepřipravil o ten zážitek. Z dalších roli je potřeba zmínit krásnou Violet Valentinovou (Julie Bowen), která se překvapivě do Hubieho zamilovala a jemu chvíli trvalo, než to pochopil. Když se objevily závěrečné titulky, byl jsem sice překvapen tím celým zajímavým dějem a tajně jsem toužil vlastnit Hubieho úžasnou termosku, ale celkově mne film moc nenadchnul. Zábavy moc nebylo, většinou mi toho otloukána bylo líto a také jsem se moc nesmál. A to je komedie docela problém. Přes některé pozitivní věci jsem tedy byl z této halloweenské noci zklamaný a tomu odpovídá i mé nižší hodnocení. Suma sumárum, komedie Hubieho Halloween ode mne získala dvě dušičkové hvězdy **.

Tajnosti (2007)

Snímek Tajnosti z roku 2007 jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX hlavně kvůli jeho délce 95 minut, která nám vyhovovala. Zároveň jsme chtěli nějaký jednoduchý děj, který by nám doma umožnil bez problémů usnout. Zatímco délky byla v pořádku, naše přání oddychu se nám nesplnilo ani náhodou. Příliš pozdě jsem se podával, kdo Tajnosti režíroval a když jsem uviděl jméno Alice Nellis, věděl jsem. Že to nebude žádný jednoduchý film na dobré spaní. Jenže to už jsme měli asi 25 minut za sebou a nechtěli jsme se začít dívat na nic jiného, tak jsme se dodívali. A bylo to utrpení. Nicméně vraťme se na začátek snímku, v němý jsme se seznámili s Julií (Iva Bittová), která měla úspěšného a pohledného manžela (Karel Roden), zdravou a chytrou dospívající dceru (Marta Issová), slušnou práci překladatelky, oddaného milence (Ivan Franěk) a dokonce nový prostorný dům, do něhož se celá rodina právě přestěhovala. Když se jedno ráno ve zprávách doslechla, že zemřela jazzová zpěvačka a klavíristka Nina Simone, kterou v mládí obdivovala, vzpomněla si na dobu, kdy vše bylo jednoduché a kdy žádné hory tajností neexistovaly. Její manželství totiž plynulo zdánlivě jednoduše a bez problémů, ale sama cítila, že něco není v pořádku. Jakési napětí dokazoval i její milenecký vztah, který by neměla, kdyby bylo opravdu vše jak má být. A tak se zničehonic rozhodla, že si domů koupí piano, na nějž jako malá hrávala. Aniž by si to uvědomovala, snažila se tímto způsobem utéct od všech hlubokých problémů a aniž by to plánovala, tak jí tento den změnil zásadním způsobem život. Piano si chtěl koupit v bazaru, kde se seznámila s majitelem obchodu (Miloslav König), který byl špatný prodejce a jeho živnost vedla ke krachu. Přes počáteční nedorozumění si k sobě prodejce i Julie našli cestu, ale čekal jsem od toho víc. Trochu mne překvapil rozchod Julie s milencem, který to taky nedokázal pochopit, protože měl docela velký penis a zjevně s ním uměl pracovat. Julie byla totiž těhotná a nevěděla, co má dělat. A to ani když už byla na vyšetření u soukromého gynekologa (Miroslav Krobot), který ji miminko v bříšku vyfotil. Poté se vydal za manželem do práce, který se jí omylem přiznal, že má milenku v osobě jeho sekretářky (Lenka Vlasáková). Šokovaná Julie odjela a zase nevěděla, co má dělat. A tak to asi zůstalo až do konce filmu, jenže to nevím jistě, protože jsem ten konec nějak nepochopil. Takže i kdybych chtěl v tomto komentáři něco prozradit, tak nemůžu. Jak jsem už psal na začátku, filmy Alice Nellis rozhodně nejsou tuctovou zábavou a tak i Tajnosti byly složité, depresivní a bohužel pro mne i nudné. Moje hodnocení tak bylo ovlivněno složitostí děje a protože jsem byl zklamán, tak moc cípatých ode mne nedostal. Možná nezaslouženě, ale tak to prostě je. Takže jdeme hodnotit. Suma sumárum, snímek Tajnosti ode mne získal jednu tajnou hvězdu *.

Mimořádná událost (2022)

Českou komedii Mimořádná událost z roku 2022 jsem si vybral z nabídky společnosti NETFLIX na základě doporučení dvou uživatelů ČSFD. Ještě jako žhavou novinku o něm kladně mluvil pefoo2, který tento film chtěl strašně moc vidět a o pár týdnů později se k němu přidal CommanderCZ. Nezbývalo mi tedy nic jiného, než uposlechnout hlas lidu a film si pustit. Bez dlouhých průtahů jsme se okamžitě ocitli ve vlaku, tedy spíše v motorovém vagonu na lokální trati, který řídil strojvůdce Miloš (Václav Kopta). Jenže po několika minutách jízdy vlak zastavil na trati a strojvůdce Miloš musel vystoupit, aby poruchu napravil. Vlak stojící v mírném spádu se však samovolně rozjel zpět do výchozí stanice a Miloš začal běžet. Vlak jel velmi pomalu a tak strojvůdce poklusem stíhal běžet stále za ním, nicméně ho nedohnal. Mezitím byli cestující rádi, že se vlak zase rozjel, ale záhy si uvědomili, že špatným směrem. Začali se dohadovat, co se vlastně stalo a tak se vydali za strojvedoucím, protože netušili, že ten nesedí na svém místě. Kabina strojvedoucího byla neprodyšně uzavřená a nikdo se zpoza dveří neozýval. Ve vlaku se začala šířit panika, nikdo nic nevěděl a proto zde bylo hodně prostoru pro dohady. Někdo se domníval, že to byl únos, jiný tipoval pomstu a ve hře bylo rovněž naprosté selhání systému? Když chtěli volat mobilním telefonem o pomoc, buď jej nikdo nevlastnil nebo se jako na potvoru zrovna vybil. Největší iniciativu vyvinul myslivec, který se s pomocí své lovecké pušky vloupal do kabiny, kde nikdo neseděl. Až po nějaké době se jim podařilo takřka normálně vejít do kabiny na druhé straně, kde zrovna zvonil mobil v kabátu strojvedoucího, ale ani tímto přístrojem se jim nepovedlo pomoc zavolat. Už měli jednu jistotu. Motoráček nikdo neřídí! A to už byl důvod k pořádné panice. Shodou okolností projíždějící vlak natočila jedna paní v lese na mobil a záběry sdílela na sociální sítě, díky nimž se o vlaku dozvěděl hejtman (Václav Vašák) a jeho poradní štáb (Robert Milouš, Magdaléna Sidonová a sekretářka Agáta Červinková). Okamžitě zahájili záchrannou operaci, ale ta neproběhla zrovna ideálně. Byl jsem tedy zvědavý, jak to celé dopadne, což však už nebudu prozrazovat. A ono to vlastně ani nebylo tak důležité, protože největší devízou komedie byly velmi inteligentní a vtipné dialogy mezi cestujícími, jimž jsem se několikrát od srdce zasmál. A kdo tedy vlastně ve vlaku cestoval ? Byl to manželský pár Hálových, kteří cestovali na svou lesní chatu. Romana (Jana Plodková) po cestě pěkně nasávala, ale sem tam pronesla velká moudra. Její manžel Roman (Igor Chmela) nedokázal převzít velení ve vlaku a toho se ujal zmíněný myslivec Josef Poledne (Ctirad Götz). Svou puškou mával ve vlaku tak intenzivně, že to zvenku vypadalo jako únos, navíc si o něm hejtman zjistil, že už byl trestaný. Pak jsme tu měli mladou svobodnou maminku Kamilu (Jenovéfa Boková), která jela se svou dcerou. Hodně zajímavou postavou byl inženýr Karaivanov (Jaroslav Plesl), majitel pohřebního ústavu, který se spřátelil s velmi chytrým žákem základním školy (Oliver Vyskočil) a neustále pronášel zajímavé věty. Pod kabátem pospával vojenský pilot Brukner (Alois Švehlík), který se po probuzení pokusil neúspěšně řídit vlak. V legračním kostýmu papouška cestovala Soňa (Tereza Marečková), která se těšila domů a na začátku filmu se ukrývala na záchodě. Nesmím zapomenout ani na upovídanou důchodkyni Marii (Marie Ludvíková), která v termosce vezla popel zesnulého manžela, aby ho vysypala do řeky. No a ještě nám zbývá kapela mladých rockerů, kteří se jeli předvést na festival a nemohli se shodnout na jméně vlastní kapely. Bylo to kytarista (Fedir Kis), baskytarista (Daniel Horečný) a bubeník (Milan Koritják). Pestrá směsice lidí, o nichž jsme se dozvěděli také několik pikantních informací. Celkově se mi film fakt hodně líbil, hlavně tedy ten humor plný odkazů na nějaké události ze života nebo na jiné filmy. A ještě zbývá dodat, že vše bylo natočené dle skutečné události. Ale teď už pojďme na hodnocení. Suma sumárum, česká komedie Mimořádná událost ode mne získala čtyři mimořádné hvězdy ****.

K zemi hleď! (2021)

Jednoho večera jsme si udělali čas a z nabídky společnosti NETFLIX jsme si konečně vybrali americký snímek K zemi hleď! z roku 2021, který jsme chtěli vidět už celkem dlouho. Bylo potřeba si na něj vyhradit v podstatě celý večer, jelikož jeho délka činila 145 minut a to už je panečku nějaká porce času. Rádi jsme si jej však udělali, protože téma globální katastrofy sice na vlastní kůži prožít nechceme, ale na filmovém plátně nás to baví. Skvělou podívanou slibovalo i skvělé herecké obsazení v čele s hvězdami jako je například Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Cate Blanchett. A tak se jednoho podzimního večera objevily na naší televizní obrazovce úvodní scény této satirické komedie, která nás začala vtahovat hezky pomalu do zajímavého děje. Ten bylo všem úplně jiný, než bych čekal. Vše začalo tím, že studentka astronomie z Michiganské státní univerzity Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) objevila neznámou kometu. Její profesor Dr. Randall Mindy (Leonardo DiCaprio) následně vypočítal, že se asi za šest měsíců srazí se Zemí a že je dostatečně velká, aby způsobila celoplanetární zánik. Rovněž NASA všechno potvrdila a tak poslala svého zástupce z Úřadu pro koordinaci planetární obrany Dr. Teddyho Oglethorpa (Rob Morgan) spolu s dvojicí astronomů do Bílému domu. Po několika hodinovém čekání se všichni setkala s prezidentkou Janie Orleanovou (Meryl Streep) a jejím synem Jasonem, náčelníkem štábu. Jenže představitelé státu hlášení přijali chladně, což překvapilo nejen nás u obrazovek, ale také všechny astronomy. Následně byli pozváni do ranní talk show, kterou vedla dvojice Jack Bremmer (Tyler Perry) a Brie Evantee (Cate Blanchettová), kde vše oznámili. Ale ani teď se katastrofické zprávě nedostalo potřebné pozornosti veřejnosti, kterou spíše zajímaly milostné problémy populární zpěvačky Riley Biny (Ariana Grande) a mezinárodní hudební hvězdy DJ Chella (Kid Cudi). Jenže když hrozil prezidentce USA sexuální skandál, vystoupila s touto zprávou sama na veřejnosti, aby od svých problémů odvrátila pozornost. Zároveň byl zahájen projekt na zasažení a odklonění komety pomocí jaderných zbraní, která úspěšně odstartovala, jenže v té chvíli se do věci náhle vložil miliardář Peter Isherwell, majitel firmy CEO BASH Cellular (Mark Rylance). Ten chtěl kometu plnou vzácných nerostů v hodnotě několika bilionů dolarů využít a tak byla mise odvolána a miliardář začal připravovat svůj projekt. Chtěl kometu roztříštit s pomocí svých robotů na menší kousky, které by nechal dopadnout do oceánu, kde by následně probíhala těžba nerostů. Bílý dům s tím souhlasil na rozdíl od Dibiasky a Oglethorpa, které odvolal od projektu, zatímco Mindy se stal poradcem pro národní vědu. Dibiasky odjela do jiného státu USA a začala pracovat jak prodavačka. Mindy se sblížil s moderátorkou Evantee a brzy se stali milenci. Mezitím se světové mínění rozdělilo na lidi, kteří věřili, že kometa je vážnou hrozbou, dále na ty, kteří v těžbě zničené komety viděli vytvoření nových pracovních míst, a na ty, kteří popírali, že kometa vůbec existuje. Když manželka Mindyho zjistila jeho nevěru, rozešla se s ním a astronom poté začal pochybovat o tom, že prezidentka se svým sponzorem Isherwellem mají vše pod kontrolou. Jednoho dne se kometa objevila na nebi a tím začala závěrečná fáze filmu, v níž se vše rozhodlo. Jestli se podařilo Zemi zachránit, zda někdo přežil nebo ne, to už si nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o závěrečné vyvrcholení celého filmu. Jen nutné se však dívat až do konce. Opravdu. My se dívali i poté, co se objevily závěrečné titulky a také ještě když skončily. A proto jsme viděli skutečně celý film ! Udělejte to také a dozvíte se víc. A jaký mám na film názor ? Něco tak neskutečně satirického jsem dlouho neviděl a nejsem si jistý, jestli jsem něco podobného viděl v souvislosti s ohrožením Země. Tento film navíc ukázal pochybné hodnoty naší společnosti, které jako mávnutím kouzelného proutku nemusí vůbec nic znamenat. V případě globální katastrofy totiž budou všechny sociální sítě k ničemu a skutečnou hodnotu bude mít člověk, který bude umět rozdělat oheň, chytit něco k jídlu nebo umět vypěstovat třeba brambory. Doufám, že jsem film pochopil správně, ale měl by se stát poselstvím, díky němuž by si lidé mohli uvědomit, na čem v životě skutečně záleží. A i když tento film nebyla žádná akční podívaná jako třeba Armageddon, mně se líbil a tomu odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, americký snímek K zemi hleď! ode mne získal čtyři hledící hvězdy ****.

Likvidátor (1996)

Někdo tady na ČSFD psal, že akční film Likvidátor z roku 1996 v hlavní roli se skvělým Arnoldem Schwarzeneggerem patří mezi poslední svého druhu. Souhlasím, že neohrožení akční hrdinové od té doby začali vymírat a okolo roku 2020 jim byla zasazena těžká rána. Nic už nesmí být bílé nebo černé, dokonce i růžová není tím zřetelným, čím bývala. V takovém multikulturním světě nemá jednoznačný kladný hrdina šanci, zvláště pokud vypadá jak vypadá a chová se tak, jak se chová. Nicméně Likvidátor měl ještě pevně dané mantinely a všem divákům bylo jasné, kdo je na správné straně a kdo ne. Možná jsem to napsal složitě, ale stejně složitý je dnešní filmový svět a také bych nerad, aby mne někdo obvinil z rasismu nebo nesnášenlivosti. Ve 21. století si prostě člověk není jistý, ale o tom jsem psát nechtěl. Mně se prostě tyhle akční kladní hrdinové líbili a vždycky jsem žasl nad tím. co všechno dokázali pod taktovkou režiséra přežít. Ve filmu Likvidátor byla jasně daná hvězda. Byl jím John Kruger (Arnold Schwarzenegger), jednoznačně kladně smýšlející chlápek z Programu ochrany bezpečnosti svědků, který se specializoval na zajištění nové identity významných svědků. Předstírání jejich smrti, nové jméno, práce, adresa a život jim mělo zajistit ochranu před kýmkoli, kdo by je mohl umlčet, než budou moci vypovídat. u soudu. Na začátku filmu Kruger pomohl mafiánovi jménem Johnny Casteleone (Robert Pastorelli) a jeho manželce a poté dostal od svého nadřízeného Arthura Bellera (James Coburn) nový úkol, aby chránil Lee Cullenovou (Vanessa Williams). Ta pracovala na vysoké pozici u zbrojařské firmy Cyrez Corporation a upozornila FBI, že její kolegové z vedení tajně financovali vytvoření pokročilé elektromagnetické pušky, kterou hodlali prodat na černém trhu. Lee měla za pomoci FBI získat důkazy o vývoji zbraně a podlém jednání firmy, vše nahrát na dvě CD, což se také podařilo. Jenže vše se provalilo, viceprezident firmy William Donohue (James Cromwell) se ve své kanceláři zastřelil a Lee se ocitla ve velkém nebezpečí. Disk pro FBI byl tajně nahrazen falešným na příkaz náměstka ministra obrany Daniela Harpera (Andy Romano), strůjce spiknutí a vzápětí byla odvážná dívka doma napadena několika útočníky. Přežila jen díky okamžité pomoci Krugera, který ji zachránil a pomohl jí utéci do bezpečí. Nastavil ji novou identitu, ukryl ji u jedné známé a předal instrukce jak přežít do doby, než začne soud. Když se rozloučili a Kruger se vrátil do práce, řekl mu jeho učitel a nadřízený Robert DeGuerin (James Cash), že bylo zavražděno několik svědků, přičemž ty zbylé měla agentura přesunout na nová místa. Vydali se proto společně s dalšími agenty Calderonem (Nick Chinlund), Schiffem (Michael Papajohn) a nováčkem jménem Monroe (Danny Nucci) za jednou z nich, která žila na odlehlé chatě. Jenže DeGuerin zavraždil nenápadně svědkyni a několik svých mužů, kteří v tomto nastrčeném incidentu hráli roli. Pak se vrátili do letadla, v němž DeGuerin omámil našeho hlavního hrdinu, aby z něj dostal, kde ukrývá Lee. Než ztratil vědomí, podařilo se Johnovi dívku varovat a ta odjela do ZOO v New Yorku, kde se měli setkat. Následně DeGuerin zastřelil Krugerovou pistolí Monroea a s pomocí zrádců Calderona a Schiffa se chtěl pustit do výslechu Krugera, Tomu se po probuzení podařilo za dramatických okolností vyskočit z letadla a setkat se s ní v ZOO, jenže v patách jim byli zabijáci z řad zkorumpovaných agentů. DeGuerin označil před svým šéfem Johna a Lee za ty špatné a pak odjel do firmy Cyrez, kde čekal na naše dva hrdiny. Bylo mu totiž jasné, že pojedou právě sem, aby se podívali, co je na disku. S pomocí Johnnyho Casteleoneho se jim to podařilo, ale při útěku DeGuerin zajal Lee. Následovala závěrečná akce v docích v Baltimore, kde šéf ruské mafie Sergej Ivanovič Petrofskij nakládal obrovskou zásilku EM pušek, které ovšem oficiálně neexistovaly. Jak vše dopadlo, to už neprozradím, abych vás nepřipravil o vyústění závěrečné akce a rozuzlení, které poté proběhlo. Jak jsem už psal n začátku, mně se film líbil, pořád se něco dělo, na nudu nebyl čas a jen jsem mačkal palečky, aby vynikající Arnold Schwarzenegger zdárně dokončil své dílo v zájmu spravedlnosti. Jako divák jsem byl uspokojen jasným závěrem a nemusel jsem si nic domýšlet. Takže za mne téměř maximální spokojenost a tomu odpovídá i mé hodnocení. Suma sumárum, nadupaný akční film Likvidátor ode mne získal čtyři likvidační hvězdy ****.