Číslo 5 žije (1986)

"Víš, co je na tom světě nejlepšího? - Ženský. Maj prsíčka, stehýnka... Máš s ženskýma nějakou praxi?" "Ne, ale znám teorii." ... - "Možná, že bych ti moh pořídit nějaké náčrtky..." - a samozřejmě oduševnělý mechanoid!

Dobře placená procházka '07 (2007) (TV film)

"Já, který bych na sebe nikdy nevzal dlouhé podvlíkačky, lítám tady v nich po jevišti. Svůj vstup do Národního jsem si představoval úplně jinak." - Jiří Suchý (mám toho starýho kluka moc ráda, hlavně ty jeho humory a životní Pravdy - třeba zrovna tuhle: "Mládí rozeznáváme fyzické a duševní. To fyzické nás s přibývajícími léty opouští, zatímco to duševní taky." - nebo - "Život nechce být směšný. Nu což, nechce - nechce. Však my už ho k tomu donutíme!")

Špatné zprávy pro Medvědy (2005)

"Tohle není demokracie! Tohle je diktatura, hoši, a já jsem Hitler! Rozumíte mi?!! Tak si vemte věci a všichni plavte hned na hřiště!!!" - na začátku to vypadalo jako existenciální film pro děti, pak se ale z toho stala docela běžná sportovní záležitost o autsaidrech dobravších se navzdory všemu nakonec úspěchu. Thornton, Kinnear a Hardenová ale stáli za to! A děti taky - např. malý kudrnatý tlustý bejsbolista - vozíčkář... nebo ten rvavej blonďáček!

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

"Tak vás srdečně, přátelé, vítám u nás v závodě - Tohle je náš soudruh náměstek Kalivoda - Já se jmenuju Kroupa a jsem tady mistrem - Hujer, jděte si po svejch" - právě jsem se z novin ze sloupku překladatele Jana Mattuše dověděla, že poslední z těch čtyř vět je ve filmu opatřena překladem pseudorumunským, ale ty první tři jsou přeloženy do rumunštiny skutečné - to jsem nevěděla - teď už to ale vím - a vy to víte taky.

Lotrando a Zubejda (1996)

tak třeba - nucená klecí korektnost Arnošta Goldflama: "Písek - chlapi!"

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Krásný příběh o naději a trochu, ale jenom maličko, i o pomstě. Knižní předloha - 97-stránková povídka "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank" vyšla v češtině v knize Čtyři roční doby.

Dobrý ročník (2006)

"Tu a tam prohrát je nevyhnutelné. Hlavní je - neudělat si z toho zvyk."