Rozhovory s vrahem: Výpověď Johna Waynea Gacyho (2022) (seriál)

Po pravde, počas prvého dielu som nemal bohviekú chuť venovať ešte ďalšie dve hodiny mojej pozornosti životopisu sériového vraha (nepatrím ani do kultu vyznávačov sériových vrahov) a tým akoby prispievať ešte viac k jeho "sláve". Ale pri druhej časti som sa snažil už to tak nebrať a išlo to. V tretej sme sa ako tak dostali aj do hlavy tohto 33 - násobného vraha a zistili sme že to bol arogantný a vychcaný parchant, neurotický psychopat, ktorý to mal v hlave inak úplne v poriadku. Tiež sme zistili, že Gacy bol od mala šikanovaný svojim alkoholickým otcom (asi by som dal kreslo aj jemu). Napokon sa dostavilo aj krútenie hlavou, keď sa ukázalo, že tento zmrd si po vynesení rozsudku trestu smrti ešte 15 ďalších rokov predlžoval život neustálym odvolávaním sa a na onen svet ho odprevadili vlastne až v starobe. Do skľučujúceho stavu ma dokument dostal až na samom konci, keď ukazoval po jednom fotografie všetkých obetí, teda tých, čo sa doposiaľ podarilo identifikovať. Za jednotlivé časti ***,**** a ****.

Hitlerova armáda smrti: Das Reich (2015) (TV film)

Nacistická smrtící komanda  tohto istého režiséra z roku 2009 sú ešte viac mrazivejšie, temnejšie a drsnejšie, ako tento dokument z roku 2015, ale aj tu dávam plný počet. Michael Prazan opäť kvalitu nezaprie, používa len tie výberové zábery (hlavne farebné), používa fotografie a ak rozpráva o zločinoch, seriózne doloží aj dôkazy v podobe podpísaných smrtiacich rozkazov veliteľov a ukáže aj pár nechutných, samozrejme autentických záberov, nevhodných pre citlivé povahy ako som ja. Oblasti s vojnovými zločinmi má dobre zmapované a toto je len akýsi dodatok k hore zmienenej sérii, tentokrát so zameraním na Francúzsko 1944 (spomínaná séria bola zameraná hlavne na východnú frontu) a je to zase v kvalite, pod ktorú tento dokumentarista nepôjde. Skrátka super.

Seveřan (2022)

Už pri prvej scéne bolo jasné, že to bude poriadna dávka mystiky. Tej je tu až tak veľa, že pre nejedného diváka to môže byť tak trochu na úkor príbehu, lebo ten je veľmi jednoduchý. Ale myslím, že každý si tu niečo nájde - s istotou to bude pre každého minimálne výborná kamera a bohovské zábery severskej prírody.

Tove (2020)

Predpokladal som, že film ponúkne niečo viac o práci a o vznikaní umeleckých diel tejto maliarky a kresličky komiksov. To všetko je ale zahrnuté na druhú koľaj, lebo na tej hlavnej je jej milostný, dokonca sexuálny život, ktorý mňa nemal prečo zaujímať. (Ne)chápem. Páčilo by sa toto samotnej Tove?

Krytí atomového zločinu (2020)

Desivý dokument, ktorý z blízka zobrazuje hrôzy po zhodení atómovej bomby. Komentár k filmu sa ale zaoberá predovšetkým (ako napovedá názov) krytiu tohto atómového zločinu americkou armádou. Tá dostala po zhodení bômb rozkaz zabrániť, aby vôbec nejaké obrázky uzreli svetlo sveta. No, oplatí sa to aj vidieť, aj počuť.

Juniper (2021)

Tento film má jednu prednosť - nemrhá vašim časom, je bez akýchkoľvek vypchávok, každá scéna a každá veta tu stojí za váš čas a ešte aj vďaka strihu nejde ani sekunda nazmar. Teda, hlavne v prvej polovici. Veľa budúcich filmov by si z toho mohla brať príklad. Možno tomu chýbal viac dramatickejší záver, alebo viac rozprávania. Ale inak film nenudí - aj keď sa niekomu môže zdať, že nudný je už samotný námet, nie je to tak. Odporúčam to vidieť a odporúčam vidieť, ako dobre sa dá natočiť tak obyčajný jednoduchý príbeh.

Biologické zbraně (2007) (TV film)

Tento, takmer hororový dokument z roku 2007 je aktuálny v každej dobe, tú dnešnú (2022) nevynímajúc. Niektoré panovačné štáty sveta neustále vyvýjajú okrem konvenčných aj tieto, zvlášť odporné zbrane, s cieľom zabíjať ticho a hlavne v čo najväčšom rozsahu. Až kým sa to tým sviniam jedného dňa nevymkne z rúk a tieto zbrane hromadného ničenia (kam okrem biologických patria aj jadrové a chemické) nielen že zredukujú obyvateľstvo, ale ho aj úplne vyhladia. Antrax, Napalm, Agent Orange, Botulotoxin, Covid 19 (moja poznámka).. kam až sú títo  "vývojári" schopní a ochotní zájsť?

Nová Země (2008)

Toľko nesympatických (ale vážne extra nesympatických) postáv v jednom filme som nevidel. A ani divnejší film o kanibaloch. No najzvláštnejšie na tom je, že ma táto originálna blbosť natáčaná na ruskom, pardon na ukrainskom, pardon na ruskom polostrove Krym, miestami bavila pozerať. Dám lepšie tri, ale viackrát už prosím NIE.

Alkohol – magický lektvar (2019)

Očakával som omnoho kritickejší pohľad na "lektvar", ktorý ľudstvu už 10000 rokov vyhladzuje mozog (pitvou dokázané). Nakoniec som to ani nedopozeral, nedalo sa - príliš nudné a dlhé, ukazujú tu pár osôb ako z nejakej reklamy, čo v kuse hovoria, ako milujú alkohol a ako nakoniec zistili, že alkohol nie je až tak dobrý ako si mysleli. No napriek tomu pomalému a hlavne bojazlivému prístupu som sa dožil, že aspoň jednu vec tu povedali veľmi jasne a to v 19-tej minúte, že alkohol je najškodlivejšou návykovou látkou. Prišlo na to tridsať expertov z celej Európy. Tak teda konečne sme sa zobudili, dobré ránko a môžeme spať ďalej (lebo to je asi odkaz tohto filmu).

Moc a paranoia Třetí říše (2018) (TV film)

Niektorými svojimi informáciami celkom osviežujúci dokument. Teda aspoň pre mňa. Sprievodný komentár k filmu je obsiahnutý faktami, ale ak zaznie veta od niektorých historikov, tak je pravda, že sem - tam by bolo serióznejšie pred vetou použiť dve slová - "Myslím si". No ale nie je to často a kto selektuje ako ja, tomu to zase až tak vadiť nebude.