Já, Kajínek (2017) (seriál)

Musím priznať, že pan Kajínek ma doteraz nezaujímal, aj keď som jeho meno už stokrát počul a aj keď je z neho veľká celebrita. Z tejto šesťdielnej série som (úplnou nechcenou náhodou) videl zatiaľ iba jeden diel - Vězení a s čistým svedomím dávam štyri hviezdy z jednoduchého dôvodu: Jiří Kajínek je výborný rozprávač. Neviem či sa na takého rozprávača vypracoval v base, alebo bol takým vždy a bez ohľadu na to, či je, alebo nie je vinný a čo robil alebo nerobil v minulosti (táto druhá časť je jediné čo o ňom viem), tento dokument bol celý čas až ukážkovo pútavý. A pri tom si v ňom dokázal pomôcť tento človek takmer sám, bez akýchkoľvek ďalších účinkujúcich.

Žádné prudké pohyby (2021)

Inteligentná gangsterka ktorá nenudí a mňa celkom bavila, aj vďaka uvolnenenej, miestami až grotesknej atmosfére, kde sa všetci snažia navzájom nejako oblafnúť. Začínam si aj všímať, že Don Cheadleove civilné hranie ma vlastne doteraz ešte nesklamalo a tento černoch je vlastne celkom sympaťák. 76%

Death of Me (2020)

Môj výber filmu po vojne na Ukrajine (aj keď tá ešte neskončila, len ja som zase začal pozerať filmy) nedopadol práve najlepšie. Ústredný pár je sympatický, ale to, čo sa im deje, je na mňa až príliš mysteriózne - jedným z mojich zásadných problémov bolo to, že neverím na zázračnú silu nejakého náhrdelníka. Tá sa tu vliekla počas celého filmu a ten sa postupne úplne odpútaval od mojej pozornosti. Na konci ma to už nezaujímalo až tak, že sa moja pozornosť od filmu odpútala úplne. To by sa filmu nemalo stávať.

21 mostů (2019)

21 mostov má jedno pozitívum - nemá kedy nudiť a po celý čas sa niečo deje. Lenže to niečo sme už videli sto krát inde. Postavy sú vám viac menej ukradnuté a ich skutky predvídateľné. Negatíva sú teda síce menšie, ale je ich viac a ten tak trochu brakový koniec rozhodol, že to nakoniec nebolo za štyri, ale tesne vedľa

Bombardování (2021)

Srdce trhajúci dánsky film, namierený proti akejkoľvek vojne. Bolo ťažké sa pozerať na nevinné deti vo chvíli bombardovania a mal by to vidieť každý vojnový štváč, ktorý má doma dieťa alebo niekoho, koho má rád. Hviezdu pridávam za silné odkazy a posolstvá počas celého filmu. A ešte aplauz pre skvelo hrajúce postavy - chlapec, ktorý zo šoku onemel, rebelantská mníška, ale aj ďalšie, hrali fakt úžasne.91%.

Sergej Vojcechovský, generál bez vlasti (2019) (TV film)

Výborný dokument o ruskom, neskôr československom generálovi s nevďačným osudom a koncom, zahrňujúci informácie z obdobia čs. légií, vznik Československa a formovanie prvej čs. armády, až po mníchovskú dohodu, proti ktorej sa ako jeden z mála tvrdohlavo, odhodlane a oddane, aj keď neúspešne, postavil. 80%.

Slovenský panteón (2020) (seriál)

Videl som pár dielov (naposledy ten o Antonovi Strholcovi), spracovanie je tak na tri lepšie hviezdy, hrané pasáže sú nápomocné, informácie relatívne celkom obsiahle, no chýbalo mi viac archívnych, či autentických materiálov. Pre mňa je ale tiež dôležitá dĺžka samostatných dielov a tá je konečne raz na Slovensku hodná použitia slovného spojenia "dokumentárny film". Preto dám štyri. Aj keď tých dielov je fakt pramálo - je tu P. Sagan, ok, ale prečo tu nie je náš najväčší hrdina tejto doby J. Kuciak.  A z doby minulej ani nehovorím. No, pravdupovediac je to veľmi nedokončená séria.

1883 (2021) (seriál)

Seriál, ktorý sa zdanlivo pomalšie rozbieha a trochu trvá, kým tie postavy pochopíte, no počas putovania sa vám ich osudy poriadne vryjú pod kožu. Vrcholom série pre mňa je deviaty diel, no ešte lepšie bolo dopozerať to a uvedomovať si túto sériu ako celok. Napriek mojej miernej skepse, ktorá trvala asi po tretiu epizódu musím ale uznať, že v kontexte boli všetky diely dôležité a aj keď sa niektoré zdali slabšie (čo nepochybne aj boli), tiež ma po dopozeraní už napadlo kašlať na matematiku a zvýšiť hodnotenie na maximum. Tento seriál skrátka zanechal obrovitánsky DOJEM!

1883 - Toto není vaše nebe (2022) (epizoda)

Bolestivá epizóda a pre mňa presne taký záver, aký som si neprial (a ani som ho nepredvídal), na druhej strane takýto koniec má silu v tom, že pôsobí ohromným spôsobom ako ochutnávka podobných koncov pre tých z nás, čo niečo tak ťažké nezažili, ale ktoré sú všade okolo nás v reálnom živote a dejú sa neustále. Inými slovami bol to silný príbeh na ktorý sa nezabúda, lebo sa môže stať hocikedy a hocikde, skutočne a niekde blízko.

1883 - Spěchající mraky (2022) (epizoda)

Nádhera. Už od prológu tu teda fakt bolo na čo pozerať, ale aj čo počúvať, skrátka dokonalosť. Chlapácka epizóda, ktorá stlačí hrdlo aj poriadnemu chlapovi. Môj počiatočný skepticizmus bol dávno a definitívne pochovaný šesť stôp pod zemou a teraz sa už naňho môžem len z výšky pozrieť a poďakovať mu, že som to prvé tri diely vydržal. 99%.