Polosvět - Polosvět veksláků (2022) (epizoda)

Tento krimi dokument je síce pútavo spracovaný (drží si vašu pozornosť) a snaží sa byť aj konštruktívny, ale má žiaľ otvorený koniec. Tvorcovia šli len tam, kam sa dalo zájsť a povedať mohli len to, čo mohli dokázať, takže pri takých obmedzených možnostiach nám ostáva len (a aspoň) tušiť kam až viedli (a asi aj stále vedú) chápadlá tejto českej chobotnice. Aspoň vidíme, že Kočnerov je vo svete viac (tento sa moc dlho nedožil). Ďalšie epizódy si určite nenechám újsť.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Z Texaských masakrov ktoré som videl, mi práve tento takmer vyrazil dych. Po tom, čo sympatická partia stúpi do sršnieho hniezda, tu Leatherface za 83 minút stihne "urobiť" až neuveritelne veľa. A to, že scenár mu pritom neustále nahráva (akoby chcel povedať - "tak čo detičky, chceli ste horor?") mi vôbec neprekážalo. Spoiler Alert Teda vlastne iba raz - keď som po parádne vygradovanom konci zistil, že show ešte stále neskončila. Najprv ma to trochu sklamalo (no ani to nie je presný výraz), no potom som už ani nevedel čo by bolo lepšie - dobrý happy end, alebo - nesmrtelný Leatherface a ešte jedna gore scéna? A tak teda po definitívnom konci filmu mi už ostalo len prehltnúť a vydýchnuť si, že chválabohu to bol iba film. Horor s parádnymi gore zábermi, z ktorých niektoré by mohli byť časom legendárne (napríklad ten úchvatný záber snímaný zhora 1:11:04 ). 87,5%

Město podivínů (2018)

Zo začiatku ma to bavilo. Rozbité, mimoriadne zaujímavé črepiny sa pomaly dávali konzistentne dokopy a bol som ozaj zvedavý, čo z toho vznikne. Herci tiež robili čo mohli, aby môj záujem udržali. Tá malá je fakt talent a s Hirschom sa dobre dynamicky dopĺňali. Ale po polovici, presnejšie v poslednej tretine to už začalo byť prehnané. Hlavne réžia so scenárom. Bolo to stále viac fantasy a nie všetko do detailov už dávalo zmysel. Zvyčajne pri takýchto filmoch fandím tomu slabšiemu, no tu už perestávalo byť jasné, kto ten slabší vlastne je. Škoda že to nedotiahli do dokonalosti, fakt škoda.. Nakoniec dávam iba tri a dúfam, že z toho v budúcnosti nespravia zase nejakého Harryho Pottera, čo kývne posratou paličkou a je vybavené.

Síla psa (2021)

Priznám sa, že nerozumiem všetkým tým prestížnym  cenám, ktoré tento film povyhrával. Rozumiem všetkým postavám, vďaka tomu, že všetci tu dostali rovnaký priestor. Rozumiem aj Philovi, ktorý je  taký macho - chlapina a buran, čo sa do každého naráža a nie je ľahké s ním žiť pod jednou strechou, rozumiem Rose, že je z neho frustrovaná a aj jej synovi Peterovi. Ale fakt nechápem, čo má byť na tomto príbehu a celkovo na filme také zvláštne, neobyčajné a čarovné. Jediné čo ma bavilo, bolo pozerať sa na dobre opísané a nám všetkým dobre známe charaktery, ktoré aj my  stretávame každý deň. Ale ten melodramatický praobyčajný príbeh, ten z hlavy nevyšumeje - on totiž ani nezačal šumieť. Naozaj slabulinké.

Slunce v síti (1962)

Možno pred šesťdesiatimi rokmi sa mohlo zdať, že sa natočil moderný film. Namňa to dnes pôsobí ako poloamatérsky film s profi kamerou a s pár dobrými nápadmi. Takým highlightom filmu je Eliška Nosáľová, ktorá tu bravúrne hrá tú slepú ženu. Nádejný potenciál bol (aspoň u mňa) zahodený zapojením nehercov v nie tak zaujímavých scénach, ktorých je tu dosť a pri ktorých treba poriadne napínať uši, aby tým nehercom človek rozumel. Slabšie tri, ale aspoň mám za sebov tak dlho odkladaný film.

Služebníci (2020)

Otrasné. Ak by som tento film mal k niečomu prirovnať, tak k tomu najpomalšiemu slimákovi, ktorý sa ešte k tomu všade a pri všetkom nepodstatnom zastavuje. Ako keby ste nudnú krátkometrážnu pätnásťminútovku  natiahli jak nedovarenú špagetu do hodiny a pol. Spolu s tým najnezrozumitelnejším šepkaním, mrmlaním či bľabotaním (alebo čo to bolo) väčšiny postáv (česť jednej výnimke - učitelovi s dvoma vetami) to mňa - najkľudnejšieho človeka na svete privádzalo do šialenstva a zúrivosti. Ak by som za toto mal platiť, asi hneď dávam reklamáciu. Nabudúce sa poriadne predabujte a keď nie tak radšej robte čiernobiele fotky a niekde si ich vyčapte, ako okrádať ľudí o čas! Hlavne že nalievanie chlastu a jeho zretelne  krásne a čisté žblnkanie do pohárikov tak bohovsky prehlúšilo oné tiché a nezrozumitelné vety! Babráci.

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Na Zem sa rúti rozpadajúca sa kométa. "Tajný" bunker v Grónsku, ktorý jediný dokáže odolať katastrofe je pripravený ochrániť  jedno percento z populácie. Vstupenky do tejto "Noemovej archy" dostanú vládou vyvolení jednotlivci s rodinami (pozor, cukrovkárov brať nebudú!) Film sa asi hanbí priznať pravdu, že medzi vybranými budú tí najbohatší (načo by im už len tie peniaze boli však?) a tak nám ukazuje, že práve naopak, pozvaní sú tí, ktorí vedia niečo robiť (staviteľ mrakodrapov, lekárka) a áno, miesto je pre všetky rasy, takže samozrejme že aj pre černochov, to film tiež nezabudne na viacerích miestach jasne zdôrazniť. Katastrofického tu veľa nebolo, atmosféricky nedotiahnuté, ale asi štyri minúty z neba doslova pršali ohnivé gule - to sa celkom podarilo. Celkom dosť bolo aj komparzu, avšak zapriahnutého do nie až tak skúsenej filmárčiny (žiadny Spielberg). Zato toho klišé budem mať dosť tak najmenej na rok. Tretiu hviezdu pridám aspoň za tú jednu myšlienku. Že ak umrieť, tak s tými najbližšími.

Clean (2021)

Na začiatok uvediem to hlavné - že tento násilný film sa mi nepáčil. Adrien Brody si vycucal z prsta depresívny príbeh o chlapíkovi, ktorému sa hnusia špinavé ulice plné drog, násilia, zbraní a kostolov a kadečoho iného. Sám je ale z týchto násilníkov najnásilnejší. Jeho typické protirečenie, ktorým divákovi pomôže tak akurát si trochu pokaziť náladu. Brody tu toho násilia napácha až dosť, okrem iného sa vydá robiť poriadky v černošskej komunite, kde tiež napácha zbytočné zlo. Aby Brody nebol za rasistu, tak jeho jediní dvaja kamoši sú čiernej pleti. Tak isto aj to mladé dievča, ktorú tu Brody "chráni" samozrejme musí byť čierna (aby Brody nebol za rasistu) a nakoniec aj jeho zosnulá - africká dcérka bola pleti čiernej (no prečo asi..). Brody asi tiež rád sleduje filmy a nechal sa inšpirovať, alebo si zopár dobrých nápadov jednoducho osvojil a spravil po svojom. Ale no tak, Adrien, aj my sledujeme filmy a to všetko, čo si tu nakládol, sme už niekde aj my videli. Nebuď ako smetiar v tomto filme (sorry za iróniu).  Najzaujímavejšiu a podľa mňa aj najpodstatnejšiu postavu filmu, toho mladého chlapca zo zlej rodiny, nechal odohrať asi na päť minút. Škoda, lebo ak by Brody nemyslel len na seba a tomu chlapcovi by dal viac priestoru, to už by bol iný príbeh..ale počkať - aj ten som už tuším voľakde videl....ach, radšej to nechám tak.

Podvodník z Tinderu (2022)

Celkom to pobavilo (teda ak nikoho neurazím, že to takto nazvem). Verím ale, že by sa to vošlo aj do hodiny a pol, dokonca aj to by bolo  dosť, ale zase chápem aj, že tvorcovia museli ísť pekne po poriadku. Od polovice to má aj čosi ako napätie a najviac sa mi páčila tá posledná Levievova obeť, slečna,  ktorá prišla na scénu v poslednej tretine. Tá po jeho prekuknutí začne hrať tú presne jeho špinavú hru naňho samého. Fakt očarujúce, no tento dokument je iba také slabulinké mocaccino, lebo na svete sú omnoho horší podvodníci, o ktorých ale žiadny podobný dokument nemôže vzniknúť, pretože nie sú dôkazy.

Deadlock (2021)

Dobrý začiatok. Ak sa niekomu zdá, že neuveritelný, tak aj v mojom okolí si policajti (a to dokonca viac krát!) pomýlili byt... Potom, po začiatočných titulkoch sa ráno prebúdza hlavná postava - securiťák Mack Karr s tak ukrutnou opicou, že to až mňa zabolelo. SPOiLER ALERT No zakrátko na to (a až do konca filmu) je ako zázrakom v tip top forme a ľavou zadnou zachraňuje celé mesto. To by ešte bolo ok, ale to, že ho nevedia trafiť guľky zabijáckych profíkov niekedy ani z piatich metrov, to až tak ok nebolo. Zato starnúci Bruce Willis (žeby podľa komentárov naozaj až taký záporák?) hrá veľmi uveritelne a hneď aj vidno, kto je tu profík. Zamňa teda Bruceovi palec hore. Slabinou je tu ale stále scenár, hlavne v predohre, keď režisér&scenárista hercom vkladá do úst vety tak, aby bol divák v obraze bez toho aby musel použiť hlavu. Neviem akú má Jared Cohn inteligenciu, no evidentne ani netuší, že divák nie je tak blbý že mu treba všetko vysvetľovať. Sú tu možno aj iné, menšie mínusy, ale tak isto aj plusy. Mne sa páčilo to jadro v príbehu, lebo to malo svoju logiku a aj to, že napriek spomínaným nedostatkom tie postavy neboli čierno-biele a všetky boli relatívne uveritelne motivované. Ak niekto s Deadlockom váha, tak vôbec to nie je až tak zlý film, aby mal mať len 35% (teraz už 36). A rýchlo ubehne, lebo nenudí.