• Krátkometrážní

Beyto (2020)

Celý film jsem bojoval s tím, že mladí herci (zvláště Ates) byli nepřesvědčiví, ale pořád jsem měl pochyby: A proč ne? Proč by se třeba rozháranej a zamilovanej kluk nemohl projevovat právě takto uměřeně a jen občas vybuchnout, když už toho bylo moc? Proč by nemohl být chvílemi empatický a chvílemi sobecký? Proč by nepochopení, vztek a obavy ze zostuzení musely skončit tragicky a krvavě jen proto, že se jednalo o konzervativní turecké vesničany a muslimy? Ačkoli žili ve Švýcarsku? Konec byl ale uspěchaný a očividně víc v souladu s přáním tvůrců než s realitou, to zas jo. // 48%

Vítejte v Čečensku (2020)

Svědectví to bylo opravdu mrazivé a je na místě ocenit, že se najdou lidé, kteří nejen aktivně pomáhají druhým, ale i za cenu vlastního nebezpečí. A konkrétně jmenovat Davida Istějeva, Olgu Baranovovou a Maxima Lapunova. Zvláště když se nakonec částečně vysvětlilo, co vypadalo jako problém hned od začátku: vzdali to, že to zveřejňují? "Digitální změna obličeje" taky zpočátku vypadala jen jako nepříliš dobré rozostření. Hlavně ale nejsem spokojený s tím, že ani nevysvětlili, že v Rusku se třeba situace zlepšila, ale podobná brutální videa se přece objevila už dříve tam. Trochu to vyvážily záběry na Kadyrova, který nejen bez skrupulí lhal o čistkách přímo do kamer, ale ještě před davy bezostyšně hlásal, jak Čečence "velký vůdce Putin v těžkých časech podržel". Tím asi myslel vybudování Grozného poté, co ho nechal málem srovnat se zemí. // 85% // P. S. k blbým poznámkám zdejších homofobů: rozdíl není ve vašich názorech, ale v tom, že muslimští homofobové mají doma politickou moc je promítnout do zákonů. Svoboda, co tu máme, není zásluha vaše, ale vašich politických a ideologických oponentů. V obou případech je nejvýstižnější ilustrace recenze od Facika. - "zlatá Osvětim" a "ruští komouši". A tvrdit i po zhlédnutí tohoto dokumentu, že odtamtud utíkají hlavně radikální islamisté, chce velkou zaslepenost.

Krev Borgiů (2006)

Tvůrci se soustředili spíše na vilnost borgiovského papeže a krvežíznivost jeho syna Cesareho, u obou výraznější vlastnosti než ambicióznost. Samotná Lukrécie z toho vyšla jako ta nejmorálnější osoba (byť tam bylo aspoň incestní pnutí mezí ní a bratrem), která má pověst travičky zcela nezaslouženě. I tak mi ale ani ona nebyla sympatická. Aspoň že řemeslně to bylo zpracováno slušně. // 53%

American Horror Story - Coven (2013) (série)

Bavila mě hlavně rouhavost tématu i zpracování: čarodějnický klan evidentně kopíroval církevní struktury a ještě nad mužskými klany vítězil zbraněmi i duchem. Méně spojení se šamanstvím a rasismem. Batesová ale aspoň svoji postavu zahrála s vervou, zatímco Bassettová působila otráveně. Možná byla i chyba otočit postup předchozích řad a místo postupného nabalování nadpřirozena na dramata jím hned zaútočit. K tomu otravně časté deformované obrazy a rozčilující role pro mě sympatické Winninghamové. A nepřesvědčivé peklo. // 67%

Taqwacore: Islámský punk (2010)

V hrané verzi bylo sice všechno ohlazenější a hezčí, ale ve výsledku byla odvážnější než dokument v tom, že se více zabývala samotnou vírou než tím, jak západní společnost vnímá muslimy. Ostatně konec byl taky tragičtější, protože k němu vedly mnohem rouhavější činy. Doporučení na film jsem našel na gay stránkách, ale gay postava byla okrajová a otravně afektovaná. Pokud ale tím důvodem byl Rains coby fešáckej pankáč, tak tomu sakra dobře rozumím. // 60%

Holky z červeného gauče - Série 1 (2021) (série)

Plusy: Ústřední trojka divoženek a chemie mezi nima. Obhroublý a černý humor. Naturalistické zpovědi i násilí. Parádně to odsejpalo. Mínusy: Žádná kladná mužská postava. Ježíšovský pasák přes všechnu snahu nevěrohodný i jako fyzická hrozba. Žahavé sociálně kritické momenty sráželo zpracování - klipové snímání, frenetické tempo a nereálnost celkového děje. Už plakát je v tomto směru výstižnej. Hodnocení: 64%.

Holky z červeného gauče - Past (2021) (epizoda)

Poznámky: Aha, 2x špatný odhad z minula - drsná reakce na odmítnutí byla a ten bagr byl kapánek na něco jiného. Jako obvykle od úsměvných brutalitek (rimming a fisting), přes brutalitu větší ("Seš kurva a budeš kurva i zítra a pozítří!") po největší (způsob, "jak donutit ženskou, aby podržela 15 chlapům denně"). Btw. na Netflixu je tohle 16+. Celkem silný cliffhanger na další sérií.

Halston (2021) (seriál)

Plusy: Úžasně ženská a přitom pořád praktická Halstonova móda. Celkem zajímavý příběh o vzestupu a pádu jednoho návrháře a byznysmena. Tvůrci neměli snahu Halstona ani jeho život hodně ohlazovat. Skvělé herecké výkony v čele s McGregorem. Hostující Bishopová a cameo Farmigové. Mezi: Na afektovaného McGregora jsem si musel zvykat, ale nakonec byl dokonalý. Jak se tvůrci snažili vystihnout Halstona ve vší úplnosti umělce, byznysmena, celebrity a gaye, výsledkem byla spíš zahlcenost. Podtržená i nevhodně sytými barvami; s vybledlými by to možná působilo autentičtěji. Mínusy: Halston osobně, protože prostě byl nafoukaný a promiskuitní narkoman a alkoholik. O Victoru Hugovi nemluvě. Culkin jako Schumacher. Hodnocení: 73%.

Halston - Kritika (2021) (epizoda)

Poznámky: Určitě jistá idealizace, ale teď se potvrdilo, že heterák McGregor byl na roli gaye Halstona ideální: byla tam všechna tvrdost, které bylo potřeba pro důstojný odchod z toxického vztahu, nerovnocenného obchodního partnerství, ze života i z obrazovky. Navíc byli férově ohlazeni i jeho protivníci, ve stejnojmenném dokumentu mnohem nesympatičtější.