Království nebeské (2005)

V kinách to bežalo v skrátenej verzii, ktorá bola otrasne zostrihaná a veľmi veľa udalostí nedávalo zmysel. Vačšina hodnotiacich videla určite práve túto verziu. Z kina som vďaka nej odchádzal maximálne znechutený a film mal u mňa 2*. Keď som však v pohodlí domova videl predĺženú verziu, naplnila ma radostná eufória. Všetko zrazu do seba pekne zapadalo. Megalomanský historický film plný detailov , s krásnou hudbou a premakaným vizuálom. Nepamatám si podobnú situáciu, keď som nejakému filmu zmenil hodnotenie o 3*.

Čelisti (1975)

Jedná sa o vlajkový film Stevena Spielberga. Tento projekt mu otvoril bránu medzi hollywoodsku elitu režisérov a stal sa filmovou klasikou. Dodnes čeľuste vyvolávajú zimomriavky. Nikto si neuvedomil, že to bude horor, ktorý vystraší toľko ľudí a budú sa báť ísť do vody a dokonca aj do vlastnej vane.Film získal Oscara za strih, hudbu, zvuk a zarobil vyše 410 miliónov dolárov............ Aké sú však príčiny tohoto enormne veľkého úspechu?(v piatich bodoch vám ponúknem odpovede).......... 1. Slovo žralok : Už len slovo žralok produkuje obrovský tlak na ľudí a vzbudzuje strach. Pôsobí najviac na nervový systém človeka. Keď verejnosť hovorí o žralokoch, hovorí o niečom, čo nemôžu pochopiť a toho sa boja.......... 2.Prostredie, čiže voda : Krásna modrá farba, v ktorej je však človek malou kvapkou. Prirovnal by som to k človeku, ktorý stojí nahý vo výklade alebo k zvieratám v zoo. Chápeme sa? Totižto vo vode sme to my, čo sme skúmaní zvedavými očami či už malých rýb alebo veľkých žralokov a sme považovaní za votrelcov............ 3.Hudba : Keď prišiel John Williams s ukážkou hudby za režisérom, Steven si myslel, že si robí srandu.Neskôr však priznal, že bez tých niekoľkých dokonalých tónov by film nebol ani z polovice tak napínavý a mal pravdu. Hudba je dokonalá. Hlavná téma, keď sa blíži žralok, má tak dusivú atmosféru, že sa chlpy na ľudskom tele stavajú do pozoru a srdce začína zrýchlene bubnovať na poplach. Hudobný podmaz je však rôznorodý, od dusivých adrenalínových tónov až po krásne, dobrodružné a hlavne oddychové, kde si chlpy môžu dať znovu pohov a srdce neskolabuje. Skladateľ John Williams získal za svoju tvorbu k čelustiam množstvo ocenení: Oscara, Zlatý Glóbus, Grammy, prestížnu cenu v Anglicku BAFTA atď. Soundtrack má dovedna dvanásť skladieb a práve skladby, čo vzbudzujú napätie, boli vyhodnotené ako najlepší hororový zvuk, ktorý kedy vznikol.............. 4.Prekvapivé momenty alebo takzvané ,,šokové'', ktoré vyvolávajú trhnutia, výkriky a srdcové záchvaty. Pár ich tu je a sú naozajstnou delikatesou. Ten, kto to videl, vie a kto nevidel, mal by to napraviť. Film odporúčam pozerať na nejakom malom člne uprostred šíreho mora a pravdaže v noci. Alebo ak máte možnosť, pozrite si ho priamo vo vode, veď hádam nejaký žralok pripláva. Ak však takéto možnosti nemáte, ešte stále stačí aj pohodlie domova, ale prídete o veľa.............. 5.Herci : Charizmatický Roy Scheider. Postava Martina Brodyho bola ponúknutá Robertovi Duvallovi, ktorý však rolu s odôvodnením, že by ho spravila príliš slávnym, odmietol. Roy sa však chytil svojej šance perfektne. Už mal za sebou výborný film Francúzska spojka a Ceľuste mu k popularite len dopomohli... Srandovný Richard Dreyfuss. Jeho postava Hoopra je skôr odľahčujúca, no skvelo zahratá. Po tomto filme s režisérom spolupracuje na sci-fi „Blízke stretnutia tretieho druhu“... Lovec žralokov Robert Shaw. Jeho postava mi pripomína kapitána Achaba a jeho lov na Bielu veľrybu. Quint je tiež postupom času, vidinou veľkého úlovku, pomsty,nechuti prehrať boj s rybou a svojou tvrdohlavosťou, dohnaný až k vyšinutosti. Trio týchto dobre vykreslených a ešte lepšie zahratých postáv, filmu len napomáha.................. Filmový žralok verzus živý žralok (alebo inak : chyby v správaní)-pre zaujímavosť Každý z nás hádam vie, že žralok cúvať nedokáže. Filmový žralok (model sa volá Bruce) to však ovláda. Je to blbosť. Jeho cúvanie je vidieť hlavne pri obliehaní klietky. Nespráva sa ako žralok, správa sa ako zubaté baranidlo. Pri jednej scéne, keď si žralok vystrčí z vody hlavu, doslova zavrčí(sám som sa čudoval, ale je to tak). Nie, žraloky nevrčia a ani nevydávajú iné zvuky. Dalo by sa ešte pokračovať, ale nechám to tak. Nie je to podstatné.........................................Spielberg týmto filmom trafil klinec po hlavičke. Vystrašil veľké množstvo ľudí a veľké množstvo z nich tento film považujú za ukážkový vo svojom žánri. Ja k nim patrím tiež. Film je nestarnúcou klasikou.