Gremlini (1984)

Hororová komedie ideální na štědrý den. Nehynoucí klasika s celkem slušnými dobovými efekty a správným, černým humorem. Viděl jsem ji již několikrát, ale moc rád se na ní kdykoli podívám znova. Zapomenout nemůžu ani na správně trefený soundtrack, který celé této hororové taškařici dává tu správnou atmosféru. 75%

Budiž světlo (2006)

Budiž světlo, a to ozářilo další filmový kýč. Jeden z těch, které jsou už i za hranicí humoru, kterému se já směji. Tohle světlo raději příště nechám zhasnuté. O to smutnější je fakt, že v něm hrají kvalitní herci jako Danny DeVito či Matthew Broderick. Hold důkaz, že ani herci nezachrání něco, co je už od základu blbě napsané. 30%

Havran (2012)

Atmosférou velice podobné filmu Z pekla. Což je velice atmosférický, dobře zahraný film, mnohými chválen, ale mou maličkostí kritizován za přílišnou zdlouhavost. Havran je na tom opačně. Nepůsobí dle mého zdlouhavě (herecké výkony má ale kvalitní), ale atmosféru nemá tak promakanou a stísněnou, jako právě snímek Z pekla. I tak se jedná o kousek, který zavrhovat nebudu a moc rád se na něj opět opakovaně podívám. 70%

Grinch (2000)

Už to sice dávají téměř s železnou pravidelností, každé vánoce, ale ono to k nim prostě patří. Skvělý Jim Carrey a nádherná pohádkovost i vtipnost se stejně kvalitním dabingem (tady se skutečně povedl). Jedna z těch lepších moderních pohádek, které natočila továrna na sny. 75%

Anton Špelec, ostrostřelec (1932)

Co napsat? Nesmrtelná klasika s nesmrtelným Burianem. Humoru je zde dosti, a ač hlavně u mladých vyvolá spíše smíšené pocity, že tohle už viděli mnohokrát jinde, v novějších filmech, tak starší generace jistě potvrdí, že narozdíl od nových filmů, je tento tou nehynoucí klasikou k níž se rádi budeme vracet. 80%

Poslední vládce větru (2010)

Nikdy nedávejte dítěti do úst příliš inteligentní text. Ani takovému, které ovládá více jak jeden živel. Protože výsledek, který má vyvolávat zamyšlení a uznalé pokyvování hlav diváka nad scénáristovým umem, se akorát zvrtne v nechtěné pobavení. Přesně tohle je pouze jedna z chyb, kterou Poslední vládce větru má. M. Night Shyamalan, jedna z největších nadějí Hollywoodu přelomu tisíciletí (ano, kdo by dnes řekl, že tento tvůrce stojí za skvosty jako Šestý smysl nebo Znamení) pokračuje dál ve svém pádu. Začalo to už u Vesnice, pokračovalo zapomenutelnou Ženou ve vodě a veřejností neuznalým Stalo se. Je to smutný příběh jednoho režiséra a Poslední vládce větru je jen další smutnou kapitolou. Snad pouze kapitolou. Film samotný trpí od začátku do konce neoriginalitou, nezajímavýma postavami a jasnou předvídatelností. Krásné počítačové efekty jsou dobré, ale ani ty nic nezachraňují, když davové bitevní scény jsou kamerově zvládnuté na čtyřku (a nemyslím tu čtyřku v dobrém slova smyslu). Takže bohužel, nepovedlo se a mrzí mě to o to více, že tvůrci měli jasné plány na další pokračování, ze kterých zřejmě nikdy nic nebude. 50%

Atlas mraků (2012)

Film, kterému jsem původně udělil 85%, dnes jeho hodnotu rapidně snižuji. Ano, oceňuji jeho myšlenku, zpracování i náročnost, které to celé muselo provázet. Ale celek je příliš plytký, zdlouhavý, než záživný. Oceňuji tvůrce a jejich jednotlivé dějové linky. Ovšem pro pět hvězdiček zde mělo být více komplexnějšího příběhu (ne příběhů rozfázovaných do dob a spojené filozofií) a méně té myšlenkové vaty okolo. Přesto mírný palec nahoru. 70%

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Tak sice ne tak dobré, jako trojka, ale stále si to udržuje svou vtipnost, neboť alespoň ta tomu dává mírný nadprůměrný šmrnc. Přesto si myslím, že po čase tento film zapadne mezi jemu podobné a zůstane ve stínu skvělé trojky. Pokud tomu tak nebude, slibuji, že se ke svému komentáři vrátím a poupravím ho i zvýším hodnocení o jednu hvězdu. Zatím ale jasných: 70%!

Rebelka (2012)

Pixar byl a zatím stále je značkou kvalitních animovaných filmů se zajímavými příběhy. Ať to už byl Příběh hraček, VALL-I, Hledá se Nemo či Vzhůru do oblak, vždy šlo o filmy, které nejen potěšily oko divákovo, ale i kolikrát jeho srdce. Rebelka, ač nedosahuje kvalit zmíněných filmů, stále se jedná o nadprůměrnou, svěží podívanou, která pobaví jak děti, tak dospělé. Stále jsem se však nemohl občas vyhnout dojmu (zvláště na samotném začátku při průletu krásnou severskou krajinou a na samotném konci), že si tady někdo bere inspiraci z Jak vycvičit draka. Příběh samotný však už je zcela o něčem jiném, za což jsem byl velice rád. A ač Rebelka zřejmě nebude patřit k tomu nejlepšímu, co Pixar vyprodukoval, rozhodně nezapadne mezi průměr. Je a bude pohádkou, která sice hraje již na ohrané struny zábavy, ale dělá to tak, že to funguje, jakoby jste to viděli poprvé. 75%

U snědeného krámu (1933)

Táhlé, ale skvěle zahrané a hlavně netradiční. Hlavně Vlasta Burian ve vedlejší roli, která má sice komické prvky, ale jinak je skrz na skrz... ožrala. František Smolík exceluje na výbornou a ani ostatní herci se nedrží pozadu. Skoro až mám chuť napsat, že tento snímek předběhl svou dobu. Nebýt té místy zdlouhavosti, určitě bych šel o hvězdičku výše. 75%