Želví nindžové 2: Tajemství kapaliny (1991)

Pamatuji si, že jsme to často sjížděli na videokazetě jako malí. Takže po cca 25 letech se dostavil pocit obrovské nostalgie protknutý s rozčarováním. Předně jsem si po desetiletí myslel, že je to původní film, což samozřejmě není pravda jak z názvu, tak obsahu filmu. Dále jsem zjistil, že je to vlastně celé strašně scenáristicky blbé, tak jako většina podobných akčních hovadin devadesátek. Prostě se scénář vůbec neřešil a stačilo jen aby se tam něco rubalo a z povzdáli to sledovala staticky kamera. Přesto za tu ztřeštěnost dávám jednu hvězdu. Druhou za chytlaví song před koncem filmu. A třetí čistě jen z nostalgie. 60%

Zahradníci (2021) (seriál)

Excelentně zpracovaná detektivka, která se snaží být obrazově maximálně propojená s hlavními postavami. Jejich sny se tak až artově propojují s realitou a nebo ve snech a představách realita mizí, spolu se čtvrtou filmovou stěnou. Je to skoro jako v nějakém artovějším snímku, ale vše zůstává přehledné a srozumitelné. Herecké výkony jsou excelentní a pátou hvězdu neudělím jen pro pár hluchých míst. Jinak ale dávám chvályhodných 80%.

Děti Nagana (2023)

Bohužel film, který balancuje na poli několika subžánrů, ale neví čím chce přesně být. Filmem o dospívání v devadesátkách? Nebo filmem o naplňování svých snů? O první lásce? Či hledání sebe sama a své role v nově vzniklé rodině? To všechno tam naleznete, ale nic z toho nemá dostatek času pro detailnější probrání či rozebrání. Jde cítit, že režisér trávil své dětství v devadesátkách, protože řady detailů odpovídají tomu, jak jsem i já toto dětství prožíval (pogy, tomagotchi). Bohužel ale pro výše řečené nemohu udělit alespoň ty tři hvězdy. 55%

Tři tisíce let touhy (2022)

Překrásný příběh inspirující se příběhy tisíce a jedné noci. George Miller mi dokazuje, že ani pohádka mu není cizí. Příběh o tom, jak se vědkyně setká s džinem, který nejspíše je jejím předkem, mě naplnilo radostí z dobře vykreslených postav a skvěle propracované historii světa jíž jsou postavy součástí. Doporučuji všem, kteří rádi méně akční pohádkové příběhy, kde často hovoří jedna postava ke druhé. 80%

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Tak přece jen tu pátou hvězdu udělím. Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je vtipně odvyprávěná hra, plná pestrých charakterů, bohatého světa a příběhu, který si umí ze sebe dělat srandu. Lahodilo mi to oku i uchu. Těšil jsem se na každou další sekvenci, akční scénu (ta s tlustým drakem byla vynikající!), a kam se jednotlivé příběhové linky vyvrbí. Ano, toto je to fantasy, kterou chci vidět v kině! Prosím klidně další porci! Všem vřele doporučuji. 85%

Volha (2023) (seriál)

Příjemné překvapení mi přinesla Volha. Žádný pohled na charaktery, kteří zachovali odvahu a čest v době normalizace. Ani rozdělení společnosti na černobílé dobré a špatné. Ale plejáda šedivých charakterů, která se snaží přežívat tak jak jim to odvaha a socialismus dovolí. Je to svět plný zkaženosti, zahořklosti, stresu, ironie a černého humoru. Standa Pekárek je pak jeho odrazem. Odrazem typického čecháčka, který se dokáže přizpůsobit, i když to někdy znamená, že zkazí život tomu či onomu kolegovi. Česká televize jednou opět trefila sportku a přinesla divákům kvalitativní a originální pohled do doby, která se opakovat bude snad jen v takovýchto dílech. 80%

Velká žranice (1973)

Nemůžu říci, že jde o film, který by byl špatný. Naopak, jde o skvěle udělaný řemeslný kousek, který je i dnes koukatelný. Ale zároveň je to snímek, který mi stačí vidět jen jednou. Jsou v něm pasáže, u kterých jsem slintal nad krásně připraveným jídlem. Ale i scény, které byli natolik morbidní, až nechutné. Ano, je to art se vším co k tomu patří. Ovšem jeden z těch lepších artů. 70%

1883 (2021) (seriál)

Skvělé westernové road-movie odkrývající nelehký, hořko-trpký osud původních osadníků Ameriky. Jejich touha po svobodě narazila na limity a nelimity svobody samé. Loupeživé skupiny, původní obyvatelé, příroda, počasí, to vše stojí proti nim a jejich cíli zapustit kořeny. Taylor Sheridan stvořil další skvost v tomto žánru a ukázal, že jeho Yellowstone je barvitý nejen v naší současnosti, ale i "daleké" minulosti. Casting je excelentní, rány osudu bolestivé. Hlavní hrdiny jsem si zamiloval a velice těžce se s nimi pak loučil. Každý kdo má rád současný western, ať dá 1883 šanci, i když neviděl Yellowstone. 90%

John Wick: Kapitola 4 (2023)

John Wick je bezesporu dobrou filmovou sérií. Tarantino nad ním jistě oslavně tleská. Málokterý film dokázal ukázat a možná i posunout hranici akčního filmu jako tato série. Přesto všechno je pro mě John Wick i jakýmsi zklamáním. Zklamáním po příběhu, který byl přebit akcí. Scénáristé si zde už ani nelámou hlavu logikou, proč ten a ten záporák si zlomí pádem vaz, aby John Wick vše přežil bez následků. To jediné mi na tom vadí. Nicméně na poli akce jde o nepřekonatelnou jízdu. A Bill Skarsgard je zde herecky opět excelentní! Na každou scénu s ním jsem se vyloženě těšil. 80%

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

Jedna z nejlepších epizod a jeden z nejlepších odklonů od původní hry, co jsem měl zatím tu možnost vůbec kdy vidět. Na skoro celovečerní stopáži si můžeme vychutnat milostný vztah mezi Billem a Frenkem. Hra ho jen načrtávala, ale zde je probrán skutečně do hloubky. A tak důkladně, až jsem se s charaktery plně ztotožnil, ač jsem plně heterosexuálně orientovaný jedinec. Příběh o lásce ve světě, který lásce nepřeje. A o tom, že i když se člověk může připravit na cokoli, i na apokalypsu, na svou vlastní smrt se připraví jen těžko. A to ji má stejně jistou, jako svou minulost. Tuze křehká a romantická odbočka, která celému seriálu dodává nový osobní rozměr tragédie, která tu lidstvo postihla. Za mě nejlepší epizoda postapo seriálů, kterou jsem dosud měl tu možnost vidět. Protože na malém prostoru je tu toho tolik řečeného, hlavně v emotivní rovině, aniž bychom to museli sledovat v nějaké Rkové krvavé formě. Dávám za tu odvahu natočit takto výjimečnou epizodu: 98%!