Bierkampf (1977)

Tenhle film byl pro mě jako většina Achternbuschových filmů docela šok, ale zase jsem od plic dosyta zasmál. V kontextu celé Achternbuschovy tvorby se jedná ještě poměrně o klasický filmařský přístup byť v něm převažuje paradokumentární složka natáčená na Oktoberfestu. Honičky s policisty připomínají starou dobrou němou grotesku, ale ponechání obyčejných zvuků z pozadí Oktoberfestu - vyhravání šramlů a cinkot sklenic - jim přidává surrealistický nádech. Pokud máte zájem vidět Bavorsko z jiné stránky, rozhodně doporučuji !

Václav (2007)

I když je tenhle film hodně schematický a dá se u něj předem předpokládat, jak dopadne - a taky ho hlavně táhne výkon hlavního hrdiny - tak přece jen mě dostal svou celkovou atmosférou, plynutím příběhu a skvělou Muchowovou hudbou. Může se to zdát jako menší rouhání, ale naposledy jsem se v kině takhle zrelaxoval na Tycově Vojtěchovi, řečeném sirotku a klidně bych Václava vedle něj postavil. Musím říci, že mě pan režisér více než příjemně překvapil. Silně doporučuji všem co ho ještě neviděli.

Životy těch druhých (2006)

Tenhle film bych sice jednoznačně každému doporučil, ale s upozorněním, ať si ho nepouští v sychravé podzimní dny. Osobně nemám nic proti dramatu na pozadí historických okolností, ale některé pasáže (hlavně na konci) se mi zdají až moc přitažené za vlasy - hlavně smrt Christy Marie ve stylu "Deus ex machina" a hlavně v momentu kdy se mohlo rozehrát to nejostřejší drama. Ano, takhle to bylo, lidé ze šedé zóny se stýkali s disidenty a občas se stal nějaký průšvih. Když se mohl můj spolužák ze základky objevit na obálce Spiegelu jako podvyživené československé dítě a půlka férových autorů psala pod cizím jménem a ta druhá jen do šuplíku nebo na motáky, tak proč by to nemohlo být takhle. 90 % za scénu s vtipem z kantýny, která mi ty časy připomněla nejvíc.

Dva na koni, jeden na oslu (1986)

Podle mě jde o v dobovém kontextu mírně nadprůměrný historický film, který má celkem konzistentní děj, zajímavé herecké výkony a velmi dobře odvedenou práci s reáliemi (kostýmy, interiéry). Hlavní herecké trio "šlape" a v dvojici Vinklář - Čenský má celkem rovnocenné partnery. Nicméně už i samotná přítomnost Jaroslava Hanzlíka svádí ke srovnání s Nocí na Karlštějně a s tou se film jako celek i v detailech nedá srovnávat. Byly by to 3 hvězdičky, kdyby tam nebyla ta tanečně-hudební čísla, bez kterých by se bez problémů obešel a které nejen že děj neposunují ani neilustrují, ale spíše zpomalují a brzdí. Jinak doporučuji, ta ruka v bažině na začátku stojí za to !

Šumné Teplice (2001) (TV film)

Můj nejoblíbenější díl, nejen zpracováním, ale i obsahem. Dokonce mě přiměl udělat si výlet do Teplic, které mě sice trochu zklamaly (tepličáci prominou), ale i tak je můžu milovníkům moderní architektury doporučit. Hlavně se ale nejdřív podívejte na Šumné Teplice ! Long live Vyžvejklá bambule...

Ratatouille (2007)

Říkám si že si nebudu číst názory ostatních než na něco půjdu do kina, ale tady jsem udělal vyjímku. Po jejich přečtení ve mě spíš hlodal červík zvědavosti jak můžou všichni tolik chválit animák. Ale tenhle film opravdu předčil má očekávání. Celý na mě působil jak jízda na horské dráze - má děj, má šťávu, je srozumitelný všem, má perfektní animaci (nevěřil bych jak realisticky může působit zmoknutí krysy) a hlavně je neskutečně člověčí byť je o malých hlodavcích. Hvězdička dolů jen za některé lidské postavy - maslím tím animaci, ne charaktery.

Velká filmová loupež (1986)

Sdílím taky názor že je to jen nepovedená slepenina a zachraňuje jí jen Kaiser a Lábus. Původní idea byla sice zajímavá a točit v interiérech výstavy jen tak někoho nenapadlo, ale co z toho vylezlo je i pod úroveň Podskalského feérií typu Trháku. Jedna hvězdička z nostalgie - ta výstava nebyla až tak nezajímavá...

Kopytem sem, kopytem tam (1988)

Tak já mám taky to "štěstí" že jsem to viděl hned při prvním uvedení do kin a byť jsem to v postatě od té doby neviděl (respektive jen kousky), tak mi některé scény utkvěly v paměti do dnes. Tak výchovný vliv na nás paní režisérka měla! Osobně si dnes filmu vážím nejvíc pro úžasné ztvárnění "ztracené" generace mezi soukromosocialismem a soukromokapitalismem v podání sklepáckého tria. Co se filmařiny týče, tak tam vidím jednoznačné paralely s Panelstory, hlavně v práci s kamerou a detailem. Dneska bych film určitě doporučil nejen mladší generaci, ale pro osvěžení té doby i mým vrstevníkům. Hvězdička dolů je jen za halucinativně varovné anti-AIDS scény.

7 trpaslíků (2004) odpad!

Musím říci že tohle je něco unglaublich. Souhlasím s Uzzim, že šlo z tématu vydolovat mnohem víc, ale přijde mi že tvůrci z něj nevydolovali skoro nic, než pár přihlouplých vtípků. Jsem celkem všežravec a klidně si odpočinu i u Slunce, seno..., ale tady nějak už nemůžu. Jen ze zvědavosti jsem se podíval i na Film o filmu a ten mi přišel o něco zajímavější, byť jen kvůli nadšení té herecké party. Jinak si ale myslím, že němci pohádkové parodie celkem umí, o čemž svědčí i v současnosti vysílaná řada PRO 7 Märchenstunde každé pondělí od 20:15, která je vyráběná v podobných kulisách (s vyjímkou občasných českých exteriérů - třeba Křivoklátu), a u které se občas zasměji. P.S. Kdo je naštvaný, praští do Otto "Bobíka".