• Fantasy

Durrellovi (2016) (seriál)

Po tretej sérii musím skonštatovať (knižnú predlohu nepoznám), že ide o veľmi pohodový seriál odohrávajúci sa vo veľmi príjemnom prostredí gréckeho ostrova Korfu. Komické scénky pôsobia prirodzene, nájdu sa aj vážnejšie momenty, ktoré našťastie nie sú tak dlhé, aby pôsobili ubíjajúco. Akurát spočiatku boli tie Durrelovic decká trochu neznesiteľné, každý si šiel to svoje (zvieratká, zbrane, písanie) akoby ho problémy rodiny nezaujímali, ale potom som si na nich jednak zvykol, ale aj ako rodinka začali fungovať lepšie. Pri pohári chladeného vínka sa na to pozeralo veľmi dobre.

Temná věž (2017)

Nejaké Kingovky som čítal, Temná Veža však medzi nimi nebola a keďže som nemal ani šajn o čom to vlastne je, k filmu pristupoval bez akéhokoľvek očakávania. Dostal som celkom solídny fantasy akčňák, niektoré scény tak trochu dýchajú tou Kingovskou atmosférou, ktorú som pociťoval pri čítaní niektorých jeho diel. Trochu som sa bál, či dej nebude moc chaotický, totiž narvať 7 či 8 kníh do hodinky a pol nemuselo dopadnúť dobre. Ale žiaden chaos sa nekonal, dej bol zrejme maximálne zjednodušený a tým pádom po príbehovej stránke nijak extra ohromujúci. Záverečná prestrelená akcia už postrádala napätie a nemôžem sa zbaviť dojmu, že Temná veža mohla byť spracovaná aj lepšie. Takto je to len slabý nadpriemer.

Assassin’s Creed (2016)

Pravdu povediac, hral som len prvý diel slávnej série a... ako hra to vcelku ušlo, akurát to bolo až moc naťahované, takže do pokračovaní som už nešiel. Od filmu som očakával akčný nárez v starovekých kulisách. K správnemu akčňáku však patrí poriadne nadupaný akčný finiš a ten tu nielenže chýbal, ono vlastne na konci žiadna akcia ani nebola. Prvé dva výlety do minulosti pomocou Animu ponúkli parádnu akčnú jazdu (i keď dosť prepálenú) vďaka čomu sa film v mojich očiach prebojoval aspoň k šedivému priemeru, no potom to bolo o ničom. Keby šupli na koniec podobnú akciu, ako v tej prvej polke a pridali nejaký ten dejový zvrat, tak by bola hviezda naviac. Takto je to skôr sklamanie.

Rozpoutané peklo (1997)

Dante's Peak patrí spolu s prvým Twisterom k pionierom v katastrofickom žánri - aspoň v oblasti digitálnych efektov a pri jeho sledovaní sa neubránim istej nostalgii. Príjemné prostredie horského mestečka, pozvoľná gradácia a to najlepšie dostaneme nakoniec. A tak to má byť. Áno, príbeh je trošku klišovitý (vulkanológ predpovedá katastrofu, no ostatný ho majú na háku), občas i trošku prestrelený, no dá sa to prežiť. Myslím, že z námetu 'výbuchu sopky' tvorcovia vytrieskali mnoho a zužitkovli ako spád popola, tak valiacu sa lávu, či topenie ľadovcov. Dante's Peak je každopádne perfektným katastrofickým snímkom a v mojich očiach lepší než Sopka s Tommy Lee Jonesom, ktorá vyšla toho istého roku.

Angličan, který vylezl na kopec (a slezl z hory) (1995)

Film patrí medzi tie pohodové úsmevné snímky. Je to komédia, avšak nie ztreštená, či plná gagov, skrátka taká oddychovka. Máme tu waleskú dedinku so svojráznymi dedinčanmi, ktorých naštve, že podľa posledného merania ich legendárna hora vlastne nie je horou, ale len blbým kopcom. A rozhodnú sa to zmeniť. Akurát treba v tomto zapadákove na nejaký zadržať tých dvoch anglických kartografov.

Detektiv z Hongkongu (2016)

A ja sa tohto filmu musím zastať. Ukazuje sa, že nad Jackiem ešte nehodno lámať palicu a aj keď jeho kúsky už nemajú taký švih, ako zamlada, nedá sa im uprieť výborná nápaditosť. Film má tiež takú fajnovú pohodovú atmosféru, hlavne tie cestovateľské pasáže. Pravda, film vykráda viaceré Jackieho kúsky, ale nejak mi to nevadilo. Jeho parťák bol čosi medzi Owenom Wilsonom a Chrisom Tuckerom... akurát o niečo horší, ale zas výrazne mi tam nevadil. Každopádne lepšie ako jeho Relikvia 3.

Žralokonádo (2013) (TV film)

Film by sa dal na prvý pohľad charakterizovať ako odpad. No zdanie klame. Toto je totálny úlet, ktorý v tej správnej nálade a rozpoložení mysle môže poskytnúť viacero zábavných momentov. Ak vás nerozhádže tornádo plné žralokov, voda stúpajúce navzdory fyzikálnym zákonom, či žralok vlastnými zubami šplhajúci po oceľovom lane a iné podobne "realistické" WTF situácie, ktoré dokonca vygradujú vo famózny WTF záver, môže to byť príjemne strávená hodinka a pol.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Film z univerza Hviezdnych Vojen odohrávajúci sa tesne pred prvou nakrútenou epizódou (teda epizódou 4). Kupodivu sa mi to o dosť viac páčilo ako posledná siedma epizóda. Tá síce nebola zlá, no na viacerých miestach pôsobila dosť rozpačito. Toto sa prezentuje ako samostatný príbeh, máme tu nových hrdinov (ktorí mi prišli lepšie vykreslení ako nováčkovia v epizóde 7) a tí sa odhodlajú ukradnúť plány povestnej Hviezdy Smrti. Film síce nezačína tradičnými skrolovacími titulkami, no inak je to Star Wars ako vyšité. Vzhľadom k časovému obdobiu sa nedočkáme súbojov jediov, k istej kompenzácii však prispieva postava Donnie Yena. Inak efektná akcia, pôsobivý vizuál a pekne vygradovaná záverečná mela ako sa na Hviezdne Vojny patrí.

Osamělý jezdec (2013)

Piráti z Karibiku vo westernovom podaní. Žánrovo je to trochu rozhodené, ide primárne o dobrodružný film, nechýbajú vtipné momenty, ktoré sem tam prestriedajú vážnejšie, či v jednom prípade i brutálnejšie scény. Niekomu takýto mix nemusí sadnúť, no mne osobne sa takéto mixy páčia. Keďže celý príbeh je rozprávaný starým tak trochu cáklym indiánom, ani tie "mystické" scénky, menšie nezrovnalosti (niektoré sú dokonca vedomé), či záverečné prestrelené scény s vlakmi nepôsobia nepatrične. Ja vláčky rád, dobrodružné scény boli nápadité a mali grády a hudba Hansa Zimmera snáď ani nemôže sklamať. V tomto prípade ani dlhšia stopáž nevadila. V mojich očiach sa Osamelý jazdec v pohode prebojoval medzi najlepšie dobrodružné snímky, čo som doposiaľ videl.

Cherokee Kid (1996) (TV film)

Malému Izákovi zabili mamičku a ujal sa ho reverend so ženou. Čo nie je bohvieaká výhra, hlavne ak po celý čas myslíte na pomstu, no u reverenda sa namiesto streľby a prežitia v divočine divokého západu naučíte akurát tak milovať blížneho svojho. Celkovo ide o pohodovú westernovú komédiu, hoci žiadna pecka to nie je. Hlavne ten humor mi prišiel tak akurát. Ani príliš detinský, ani vyložene vulgárny.