• Fantasy

Pád Bílého domu (2013)

Konečne som si po dlhej dobe mohol vychutnať poriadny akčňák. Bolo to fajn, akurát som sa uistil, že čím je človek starší, tým viac má pocit, že už niečo podobné videl. Tak napríklad keď nahradím takého Gerarda Butlera za Bruca Willisa, ten ich Biely barák za  Nakatomi Plaza, skvelého Alana Rickmana nejakým nemastno neslaným kórejcom a vtipné hlášky americkým pátosom, je to Smrtonosná pasca ako vyšitá. Akurát ten Butler až tak nehláškuje, Rick Youne nie je Alan Rickman a... no skrátka na Willisovu Pascu to akosi nemá, takže hodnotím len ako slabý nadpriemer.

Paralelní světy (2012)

Jako... nápad dvoch prepojených planét so svojskými gravitačnými zákonmi bol aj vcelku zaujímavý, no celý film šľapal na pol plynu. A vlastne ani to nie. Zlepenec žánrov mi väčšinou nevadí, no tu to nefungovalo. Romantická zápletka, kde sa chalan snaží dostať do zakázaného sveta svojej vyvolenej, ktorá sa pred desiatimi rokmi drbla do hlavy a už si ho nepamätá bola taká nemastná-neslaná. Akčné scény boli krátke, bez akéhokoľvek napätia, rýchlo boli uťaté a to záverečné poskakovanie po platformách pôsobilo dosť nezmyselne. Ako scifáč to tiež nestálo za nič. Vlastne furt ide len o to, že ľudia z jedného sveta sa nesmú stýkať s tými z toho druhého bez toho, aby ste sa dozvedeli, že prečo, takže ak čakáte nejaké odpovede, či dychberúce zvraty, tak to od tohto filmu nečakajte. Takže tri hviezdy fakt len za ten nápad a niektoré scény. Škoda, dalo sa z toho vytrieskať viac.

Bodka - Zoznámenie (2019) (epizoda) odpad!

Keď som si prečítal o čom to akože je, tak som si spomenul na starý seriál Randall a Hopkirk a tak trochu som dúfal, žeby sa to nieslo v podobnom štýle (tam nebol hovoriaci pes, ale duch, ktorý pomáhal parťákovi riešiť kriminálne prípady). Nestalo sa. Humor bol trapný a nie vtipný a aj keď sa predsalen našli nejaké momenty, kde by som možno zobral seriál na milosť, tie úchylné vtipy to celé zabili. Celé mi to prišlo neuveriteľne amatérske od scenára po herecké výkony, profesionálne k tomu pristupoval snáď len ten pes.

Volání divočiny (2020)

Od filmu som očakával čosi iné a tak ma pravdupovediac dosť sklamal. Čakal som dobrodružný film odohrávajúci sa v nádhernom prostredí, no dostal som akúsi nevýraznú až nudnú rozprávku odohrávajúcu sa v dosť umelo pôsobiacej divočine. Vlastne ani ako rozprávka to nestálo za moc. Najviac to pokazili tí psy. Mierne poľudštenie zvierat mi nevadí, ale tu to vážne prehnali. Tie animácie boli strašne neprirodzené. Mal som pocit, že sledujem niečo, čo síce vyzerá ako pes, ale správa sa to a pohybuje ako človek. I v takej ztreštenosti ako "Mačky a psy" z 2001-ho boli psy vykreslený reálnejšie. Celkovo ma pri sledovaní napadalo množstvo iných zvieracích filmov, ktoré boli spracované ďaleko lepšie ako toto počnúc rodinným Beethovenom, Spielbergovým Vojnovým koňom alebo dychberúcim Medveďom z 1988-ho, kde bol pocit z divočiny ďaleko intenzívnejší.

Aladin (2019)

Neviem prečo, ale čakal som odľahčený dobrodružný filmík v štýle Princa z Perzie. Aj meno režiséra, ktorý má za sebou dvoch perfektných Sherlockov sľubovalo niečo iné, takže toto ma dosť sklamalo. Disney sa snažil komiku vlastnú animákom narvať na hraný film a výsledok bol viac než rozpačitý. Mnohé scény pôsobili trapne a tie pesničky si tiež mohli odpustiť. Ani herci sa ktovieako nesnažili a mnohokrát máte pocit, že sledujete len nejakú lacnú telenovelu. Jako... bolo tam pár efektnejších a vizuálne pekných scén, no ako celok to bol výrazný podpriemer.

Mumie (2017)

Takže narovinu - Sommersova Múmia s Brendanom Fraserom a Rachel Weizsovou sa mi páčila viac. Pár odľahčených scén na začiatku mi dalo akú-takú nádej, že sa to bude ubiehať v podobnom duchu, takže tu bude nejaká tá exotika, romantika, kopec dobrodružstva a sem tam sa ukáže nejaký ten strašidelný moment. Žiadne také. Ako celok sa to nesie v dosť temnej atmosfére a viacmenej som mal pocit, že sledujem len ďalši typický zombie film. A keďže ja nie som zrovna moc zombie pozitívny (čo sakra mnohý na tých zombíkoch vidia?), dobrodružných scén tam až tak veľa nebolo a samotný Tom Cruise "odľahčoval" atmosféru len priblblým nechápavým výrazom, subjektívne viac ako 2 hviezdy dať nemôžem.

Sahara (2005)

Možno je to zlátanina, ale... asi mám tento typ zlátanín rád. Je to pohodový dobrodružný filmík, v ktorom sa na vyprahnutej Sahare hľadá pancierová loď z americkej občianskej vojny. Potom je v tom nejaká tajomná nákaza, nie príliš presvedčivé ekologické posolstvo, nezodpovedný biznismen, ktorý sa paktuje miestnym diktátorom a ten je zas vo vojnovom stave s nejakými tuaregmi. Odľahčenosť niektorých scén naznačuje, že film netreba brať tak moc vážne.

V pasti času (2018)

Sakra, čo som to videl? Teletubbies s vylepšenými efektami? Jako... nejaké scény pôsobili vizuálne epicky, to sa musí nechať, ale všetko ostatné bol taký bordel, aký som už dlho nevidel. Ak mali byť cieľovkou malé deti, tak tie sa v prvých minútach asi unudia k smrti, ostatných (tým myslím i trošku väčšie deti) tá naivita, rýchlo sa meniace lokácie a rádoby efektné scény, ktoré ani neviem, aký tam mali zmysel, budú privádzať do šialenstva. Pomedzi to sú popretkávané nejaké kvázy výchovne ponaučenia, ktoré sa ale míňajú účinkom, páč ich prednášajú postavy, ktoré vyzerajú, akoby fičali na zakázaných látkach. Príbeh bol tiež dosť o ničom. Hlavná hrdinka Meg spolu so svojim mladším vraj geniálnym bráškom a chalanom, ktorý sa k tomu nejak divne priplietol, pátra po svojom zmiznutom tatíkovi, ktorý sa stratil v inom svete. Jako, nemám nič proti filmovému preháňaniu, prispôsobovaniu príbehu na efekt, ale toto bol proste podivný mišmaš bez hlavy a päty.

Zmenšování (2017)

Pravdu povediac, čakal som od toho niečo trošku iné. Film má neustále také pomalé filozofické tempo a je super, že prípadné zmenšovanie ľudí rozoberá z obrovského množstva aspektov (ekológia, ekonomika, preľudnenie, sociálne nerovnosti, rôzne názory na novú vymoženosť a technológiu), no predsalen by to chcelo aspoň nejakú svižnejšiu (či akčnejšiu) pasáž. Takto hlavný hrdina väčšinu času rieši dilemu životných rozhodnutí, po ktorých už niet cesty späť a odľahčenejších momentov sa taktiež moc nedočkáme. No... asi to nebola moja šálka kávy, každopádne snaha zobraziť problematiku zatiaľ vymyslenej technologickej vymoženosti z množstva rôznych uhlov pohľadu si zaslúži aspoň priemerné hodnotenie.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Hanbu svojmu predchodcovi s Robinom Williamsom (rok 1995) tento film rozhodne nerobí. Áno, je to dosť iné, v tejto hre sa už nehádže kockami, teraz vás to vtiahne rovno do džungle a samotná hra pripomína súčasné videohry. Takže postavy majú viacero životov, nejaké tie dovednosti a hlavne vyzerajú inak, ako samotný teenagerský hráči, čo vedie k zopár vtipným momentom. Jumanji sa evidentne prispôsobuje dobe. Mne osobne to nevadí, podľa mňa to prispieva celkovej tajomnosti onej hry. Odkaz na starší počin tam je, správanie teenagerov v telách dospelákov nepôsobí nejak neznesiteľne i pre starší ročník akým už som a v konečnom dôsledku sa mi na to celkom dobre pozeralo. Proste taký príjemný dobrodružný filmík, ktorý sa ani na nič vážne nehrá.