• Western

Metropolis (1927)

Vizuálně naprosto úchvatné. Nevím proč tomu kritika vytýká plytký děj, protože takový rozhodně není. Možná dnes by podobná zápletka vypadala směšně, ale tehdy určitě ne. Škoda jen zkrácené 118 minutové verze, která není tak logická.

Moderní doba (1936)

Méně vyrovnané než třeba City Lights, ale jinak super. Prvních pár minut je asi to nejlepší co Chaplin natočil. A Goddardová je kus.

Soumrak bohů (1969)

Depresivní a ďábelské. Bylo to přesně podle W. Reicha, tedy že nacisti byli sexuálně deprivovaní proto se museli vybouřit jinak.

Když Harry potkal Sally (1989)

Je to fajn romantická komedie. Ale to je asi tak všechno a na to abych to nějak žral jsem moc velký cynik a ...no dobře, taky mrzout.

Posedlost (1943)

Viscontiho zdařilý debut a počátek neorealismu. Možná ale trochu utahané.

Království nebeské (2005)

O nic horší než Gladiátor, snad jen nevýrazný Bloom v hlavní roli a nic moc hudba. Jinak vizuálně tradičně Scottovské. Problém je ale v religiózní ožehavosti tématu. Nemám informaci jak to doopravdy přesně bylo, ale seženu si ji.

Manderlay (2005)

Jako film nic moc. Začátek velmi slabý, ke konci se to naštěstí zásluhou celkem dobrého scénáře zlepšilo. Herecké obsazení je o dost slabší než u Dogville. Takže za film tak ***. Ovšem ***** můsím dát za to jakým způsobem se Trier snaží kritizovat USA. I když je jeho postoj hodně rozporuplný možná i manipulativní a i když nám to podává dosti podivnou formou, mám z jeho dvou filmů v hlavě daleko větší jasno než třeba z filmů demagoga Moora, který se snaží v podstatě o totéž. Závěrečné titulky opět vynikající. Nejlepší fotka je s Lincolnem, nebo s Bushem (zvláště když do toho Bowie zpívá: Do you remember your president Nixon?). Takže nakonec ****.

Země se chvěje (1948)

Vrcholně neorealistické, dokumentární, komunistické, pardon socialistické nebo spíš sociální. Stojící odevzdané ženy rybářů v černých šatech na útesech, čekající na své muže, kteří jako už tolik před nimi možná nalezli smrt ve vlnách - to si budu z tohohle filmu navždy pamatovat.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Mno tak aspoň jeden nový díl se povedl. Oproti předchozím dvěma se to hodně herecky zvedlo, především díky Christensenovi a McDiarmidovi a také to má daleko lepší scénář. Škoda jen že Lucas to režijně trochu podělává, dalo by se z toho vytřískat víc. Pořád to není tak dobré jako pětka. Možná nejlepší scéna celé hexalogie je ta, když si Vader nasadí helmu a začne dýchat. Kolosální a megaúspěšné dílo bylo završeno, škoda jen že je tak nevyrovnané.