Prázdniny v Římě (1953)

Nerozumiem, čo na tomto filme všetci vidia? Tuctový motív, nudné spracovanie, a vskutku neveriteľný "vzťah a emócie" (???) medzi hlavnými predstaviteľmi. A to mňa dojme kadečo..

21 gramů (2003)

Citim sa divne.. Film, vykresleny stylom pozliepaneho deja (s vysokym hodnotenim a aj odporucanim ludi co sa vyznaju do mojho speci vkusu), by ma normalne zaujal, avsak v tomto pripade bolo tej snahy o nehollywoodsku dramu, ktora by chytala za "srdce", trosku moc. A ked k nej priratam aj dvojhodinovu minutaz, bolo toho viac nez dost!!

Stalo se (2008)

Velkolepa hovadina.. Pre mna je tento dalsi Shyamalanov pocin "neocakavane" nepresvedcivy (vykony hlavnych "hrdinov"), nestrasidelny (akoze jeden domcek s neprivetivou tetou ma byt setko?!), trapny (zbytocne sceny so zvacsujucim sa nosom ci rozhovor s umelou rastlinou- akoze naco?), no hlavne nedotiahnuty (hoci mam rada filmy, kde je na divakovi, aby zapojil mozgove bunky a domyslel si pointu ci dovod, tu vysvetlenie, preco k "udalosti" doslo, stopercentne chyba).. Slusny napad, a tak chabo zvladnuty- skoda len, ze Shymalanovi sa to stava az prilis casto, a tiez bez vysvetlenia..

Určitě, možná (2008)

Ryan konečne! Po biednych (a preňho asi nevhodných) postavách z filmov typu 3:15 zomrieš bola rola otecka rozprávajúceho "príbeh na dobrú noc" svojej neodbytnej dcére príjemnou zmenou (rozhodne k lepšiemu). Tento film by sa svojím motívom mohol spokojne zaradiť medzi tuctové romantické komédie(?), no našťastie sa mu podarilo zaujať- a to nenásilne, milo, a až na poslednú štvrťhodinku aj pútavo. Priznám sa, filmík ma zaujal hneď prvými minútami "rozprávania", ktoré bolo pojaté nevšedne, avšak nanajvýš prehľadne. Počas sledovania som si uvedomila, že ma skutočne zaujíma, kto je matka Mayi (na rozdiel od Malej Miss Sunshine mi tu Abigail nevadila), pričom som tajne držala palce April v podaní čarovne bezprostrednej Isli Fisher. Na rozdiel od iných, mne vôbec nechýbala komediálna zložka, práve naopak; načo ju tam nasilu trepať? A natískajúca sa podoba s HIMYM? Našťastie som ju nepociťovala.. Aby som sa však nevyjadrovala iba v superlatívoch, snímku mi znepríjemňnovali dve veci: politika (doteraz neviem pochopiť, akú úlohu mala vo filme zohrávať a pasáž s joggingom á la Bill Clinton by som v tom momente vystrihla!) a Rachel Weisz (pre mňa bola v ženskom trojlístku "čiernou ovcou", čo vhodne okomentovala aj malá Maya tým, že ju by za mamu nechcela).

Penelope (2006)

Roztomile, rozkosne a vobec pritom nemate pocit, ze rozpravkovo neuveritelne - naopak, vdaka Christininmu stvarneniu Penelope (asi prvy film, v ktorom posobila dojmom milej a zlatej dievciny) som s nou zacala sucitit a primalo ma to zamysliet sa, ako by som sa ja postavila k takemuto "darceku". Mna to svojou jednoduchostou a nenasilnostou dostalo ;).

eXistenZ (1999)

Je zvlastne, ze vo filme o hernej "nerealite" mi najviac prekazali sceny odohravajuce sa v hre. Prva polovica filmu bola vyskladana slusne, avsak po prvom "zapojeni" to slo z kopca. Obrovskej prekombinovanosti a velakrat nevypovedanym scenam nepomahali ani bizarne tvory, bio-pody ci groteskna pistol.. V takychto pripadoch sa zvyknem spoliehat na vykony hercov, avsak tu mi Jennifer Jason Leigh tak pilila nervy, ze som mala sto chuti sama zakricat: "Death to the Demon Jennifer Jason Leigh!" ..Esteze ma Cronenberg aj lepsie dni ;)..

27 šatů (2008)

Koniec romantickeho filmu= svadba.. klasika, ci nie? Nech si kto chce hovori co chce, bolo to svojim sposobom ine, hoci mierne trafene. Ved, kto by si uz len v satniku skladoval druzickovske veldiela a na zaver donutil "postnevesty", aby si ich navliekli?! Pocas celeho filmu mi prebleskovalo hlavou, ze keby tak do ulohy Jane obsadili heeeerecku Lindsay Lohan, stratila by postava vsetko caro a pravdepodobne by som si snimok ani nekuk, ale takto.. A James Marsden? Po X-Menoch bolo prijemnou zmenou vidiet okrem pekneho usmevu aj jeho oci ;). Kazdopadne, aj vdaka vhodnemu obsadeniu oddychovka na nedelne popoludnie. A...vydavat sa budem v dlhych satach, aby som ich mohla skratit a nosit aj inde :)!

Monstrum (2008)

Prosím Vás pekne, nie sú zvieratá náhodou prvé, ktoré utekajú pred nebezpečenstvom? Tak "WTF" tam robí ten pokojne sa prechádzajúci zapriahnutý (!) kôň???!!!

Equilibrium (2002)

Pre tych, ktori sa nikdy nedostali ku knizke 1984, je namet pravdepodobne tym najsilnejsim, pre mna nic extra nove. Ani vizualna stranka ma neohurila, nakolko v sucasnosti je na podobnych (a lepsich) efektoch vystavany kazdy treti film. Co ma vsak totalne dostalo, bol vykon Bale-a (pre mna vtedy neznameho herca) a uvodne majstrovske vystrielanie "zbludilcov" na zaciatku filmu..

Minority Report (2002)

Spielbergovo umenie, scifi thriller, nadčasovosť, originalita námetu, (ne)čakaný záver.. Tak toto je spolu s Equilibriom a Mementom snímok presne podľa mojej chuti. Navyše, pri sledovaní podobných filmov mi vždy príde na um otázka: "Kde až sú hranice ľudskej fantázie a futurizmu, keď ľudská myseľ dokáže vyprodukovať čosi takéto?"