Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Washington se vykecává s Travoltou, Travolta postřílí pár lidí, Washington předává výkupné, Travolta a Washington se nahánějí ve spleti podzemních tratí a v ulicích New Yorku. Vyšší smysl jsem hledal, nenašel. Za ekvivalent pro otravnou filmovou rutinu odedneška dosazuji Únos vlaku 1 2 3. Cool vizuály a vtípek na účet Rudyho Giulianiho to vážně nezachrání... 50%

District 9 (2009)

První polovina skutečně aspiruje na zapsání do filmových učebnic, ty úžasné paralely s realitou se ovšem v dalším dění neprohlubují, nýbrž jsou nečekaně nahrazeny nekončící akcí. Na tu si nemůžu stěžovat, neboť mě bavila nesrovnatelně více než kroutící se plechy v druhých Transformers nebo vybuchující vesmírné koráby ve Star Treku, jen mi tenhle twist přišel trochu násilný a nepřirozený. Ve výsledku spokojenost, i když jsem čekal, že District 9 bude přece jenom víc promyšlenější a sofistikovanější. 85%

Pařba ve Vegas (2009)

Nikdy nepouštějte Pařbu ve Vegas v rodinném kruhu, jež čítá konzervativní a umírněné diváctvo středního-staršího věku. Se zlou se potážete! Pro nás ostatní samozřejmě bomba. 90%

Číslo 9 (2009)

Nechci být hnidopich, ale když už tvůrci nastíní tak báječný a působivý postapokalyptický svět, měli by vyrukovat i s propracovanou mytologií. Tu Devítka bohužel poněkud opomíjí, máloco vysvětluje, v ostatních aspektech ale tohle všechno bohatě vynahrazuje. Atmosférou více než hutnou (děti nebrat!), akcí dechberoucí (chci 3D!), hadráky sympatickými a zábavnými... Ackner rozhodně umí, už kvůli němu nezbývá, než se těšit na Desítku. 75%

Casablanca (1942)

Po prvním shlédnutí je Casablanca přesně taková, jakou jsem ji chtěl mít. Na světový konflikt nahlížející zas trochu jinak, protkaná jemným humorem, obsazená legendární dvojicí (která si svůj status skutečně zasloužila) a prosycená mile kýčovitým, sentimentálním odérem. Nečekal jsem však geniální dialogy, nezapomenutelnou scénu v baru, kdy Francouzi doslova přezpívají roztahující se nácky a nevyhnutelné, dramatické zakončení. Casablanca žije dál. Aspoň pro mě. 90%

Hanebný pancharti (2009)

Filmová nirvána v plné kráse. Tarantino znovu zanechává nesmazatelnou stopu v dějinách kinematografie, činí tak snímkem, kterému je těžké cokoli vytknout. Christopher Nolan v jednom rozhovoru prohlásil, že film nesmí být za žádných okolností sterilní. Tarantino jeho slova naplňuje do posledního písmene a jeho opus magnum nemůže být vzdálenější schematickým vyprávěnkám, kterými nás továrna na sny neúnavně krmí. Tarantino miluje film a nebojí se to dát najevo. Boří konvenční postupy, hraje si s diváckým očekáváním, vyhýbá se zavedeným klišé a Pancharti se pod jeho rukama stávají neuvěřitelně živým a svěžím dílem, které je radost sledovat, prožívat, vychutnávat… Má to sťávu, má to grády, má to styl a nad vším ční scénář, který hluchá místa nezná. Přes všechnu filmařskou drzost jsou Pancharti přístupní všem (soudě podle reakcí spolusedícího publika), pro osoby vyžívající se v odkazech pak Tarantino otevírá jiné dimenze… Řemeslně bezchybné (kapitola první!), herecky prvoligové (Waltz, Pitt, Krugerová), neskutečně emotivní a dramatické (během poslední kapitoly se o mě zcela vážně pokoušel infarkt) a pekelně, pekelně vtipné. Pane režisére, děkuji. Kvůli podobným filmů chodím do kina a podobné snímky nikdy neváhám pasovat na titul osobní film roku. C´était génial. 100%

Země ztracených (2009)

Uznání si tentokrát zaslouží jen a pouze sympaticky riskující producenti, kteří očividně umožnili Ferrellovi 100 minut improvizovat na témata typu "bizarní ztracený svět", "dinosauří moč", "míra lásky Ježíše k lidstvu" nebo "komunikace s Opičími lidmi", aniž by věděli, zda to ve výsledku bude fungovat. Nefunguje. Na scénář se logicky zvysoka kašle, samotná zápletka vyniká pouze nebetyčnou primitivností, jednotlivé momenty bránici ani zdaleka neprotrhnou a Brad Silberling rezignuje snad úplně na všechno... Jsem pro každou špatnost, oceňuji snahu vymanit se ze škatulky vlídné rodinné komedie, ale kde nic není, tam ani... Vždyť to znáte. 40%

Spalující touha (1999)

Fascinující příběh o manželské krizi, která se (ne)konala, o nevěře, která se (ne)stala a žertu, který žertem (ne)mohl být. Omamné. 90%