300: Bitva u Thermopyl (2006)

Skvěle natočená jatka. Rozhodně bych film nenazíval historickým velkofilmem ale spíše akční řežbou. Režisér (pro něhož to je teprve druhý film) přesně věděl co dělá a komiks Franka Millera převedl na plátno stejně dobře jako se to povedlo Rodriguezovi se Sin City. Film nemá tak hvězdné obsazení jako tomu bylo u Sin City a většina herců stejně spíše máchá mečem avšak Gerard Butler si rozhodně zaslouží pochvalu jelikož postavu velitele vzal pevně do svých rukou a tak mu rádi uvěříte, že skutečně vede tříset členné družstvo vojáků. Ale na filmu je rozhodně nejlepší vizuální provedení, které na velkém plátně vypadá neskutečně dobře a v neposlední řadě musím vyzdvihnout skvěle natočené bitevní scény, které zabírají většinu filmu a rozhodně se v nich nešetří krví (i když počítačovou) a useklými končetinami. Navíc jsou některé bojové scény natočeny bez jediného střihu a to jim dodává ještě větší šťávu. Rozhodně perfektní film. Jen nevím co mi chybělo k tomu abych dal plné hodnocení.

30 dní dlouhá noc (2007)

Nejhorší na filmech, na které se těšíte je to, že vás můžou zklamat. Na tento snímek jsem se těšil opravdu hodně a očekával jsem po dlouhé době kvalitní akčně-hororovou podívanou. O to více jsem zklamaný z faktu, že se jedná jen o lepší průměr. Ze začátku film slušně buduje atmosféru ospalého aljašského městečka, které je obklopené všudypřítomnou zimou a chystající se na západ slunce, které se v příštím měsíci neobjeví. Do této chvíle film funguje skvěle a seznamuje nás s hrstkou obyvatel, kteří zde zůstávají. Poté nastupuje noc a s ní i upíři, kteří postupně likvidují vše živé. Hrstka přeživších se schová a pokusí se přežít do té doby než opět vyleze slunce. Snímek mi nejvíce připoměl Znyderův "Úsvit mrtvých", jak postavami, které se schovávají tak i útočníky, kteří mi spíše než upíry připomínali běhající zombie. Herci předvádějí slušné výkony a nechovají se nějak trapně. Snímek má samozřejmě pár klišé (rozhádaný pár se za nepříznivých okolností usmíři, nesympatické postavy umírají jako první) ale není to nic co by film výrazně kazilo. Je zde i pár povedených scén jako třeba první upíří útok viděný z ptačí perspektivy. Ale filmu něco chybí. Plyne hodně pomalu, útoky upírů jsou ve většině případů nezajímavé, akčních scén klidně mohlo být více a závěrečný souboj není ani efektní a už vůbec ne napínavý. V současné hororové produkci se jedná o jasný nadprůměr ale jako film se bohužel jedná jen o lepší průměr.

12 úkolů pro Asterixe (1976)

No, musím uznat, že do tohohle filmu jsem šel jen kvůli velkým hodnocením, a nakonec jsem byl poměrně dost zklamaný. Možná proto, že nejsem znalec filmů o této známé dvojici tak nedokážu docenit kvality ale na druhou stranu nemám nic proti animovaným komediím. Tato má sice spoustu zajímavých nápadů ale jinak jsem se poměrně nudil a jen občas mírně pousmál.

10 000 př. n. l. (2008)

Tak se nám Emmerich po 4 letech opět vrací s filmem u kterého jak jsme od režiséra zvyklý je zakázano přemýšlet. Tentokrát však ani vypnutý mozek nezaručuje dobrou zábavu. Režisér se vydal do pravěku a přináší nám příběh o mladém lovci, který zachraňuje svojí snoubenku, která je unesena dříve než si s ní vůbec stačí užít. Režisér se vůbec nepokouší o nějaké reálné vyznění příběhu a pocit domorodých obyvatel se snaží vyvoat jen tím, že všichni zúčastnění nosí dredy. To, že hlavní hrdinové vypadají jako z obálek časopisů pro teenagery už je vedlejší. Rozhodně by mi na filmu nevadilo, že realita je pro něj cizí slovo ale to by mě musel bavit ale to nedokázal. Na podívanou Emmerichova formátu je celý film překvapivě chudý a nezáživný a chvílemi vypadá jako by byl spíchnutý hodně narychlo jako např. ve scéně kdy hrdina během pár minut přesvědčí jiné domorodé kmeny aby se k němu přidali v boji. Akčních scén je naprosté minimum a když už se na nějakou těšíte nakonec vás zklame. Za vše mluví úvodní lov mamutů, který patří mezi jednu z nejnudnějších akčních trikových sekvencí jakou jsem za poslední dobu viděl. Na tricích překvapí jen to, že jich je na takový film hodně málo. Jediné za co bych Emmericha pochválil je nepřepálená stopáž filmu, která i tak šíleně nudí. Už podle recenzí bylo vidět, že film nebude žádná sláva ale, že se u něj budu nudit po celou dobu jsem opravdu nečekal. Jako takovu třešničku bych ještě vyzdvihl český dabing kdy hrdinové vyfasovaly hlasy, které byly nejspíše pořízené na základní škole.

Řím (2005) (seriál)

Velice kvalitní a poměrně drsný seriál z produkce HBO. Nešetří se zde krví, sexem a různými druhy perverzí. Nečekejte zde nějaké kolosální stavby apod. spíše je zde vše zničené a špinavé. Žádný z hlavních hrdinů není zrovna dvakrát sympatický a nejspíše nebudete nikomu z nich fandit. Je to skvělá drsná podívaná jen mi tu chybí nějaké větší bitevní scény.

Nůž v ráně (1962)

Klasické americké melodrama režiséra Anthony Litvaka, s Anthony Perkinsem a neméně záživnou Sophií Lorenovou. Film je situován do francouzského prostředí, nijak mě nenadchnul, prostě klasika.

Hlava-22 (1970)

Bylo zajímavé vidět budoucí herecké hvězdy (Voight, Perkins) v mladém věku. Krásný příběh, který mě opět dokázal nesmyslnost válek dotaženo ab absurdum.

Hranice šílenství (1989)

Pokud si přečtete knihu, tak vám tento film nic říkat nebude. Ovšem pokud budete mít zájem shlédnout pouze film, tak vřele doporučuji. Úžašný výkon Anthonyho Perkinse.

Nebezpečný cestující (1976)

Trochu road movie a trochu thriller. Nechybí nějaká ta vraždička a vyšinutý chlap, který se snaží ohrozit hlavní pár hrdinů. Tento pár tvoří malý kluk a jeho otčím a oba se snaží najít k sobě cestu. Dobdrodružná cesta z Itálie, domů, do Paříže k tomu zajisté dopomůže. Napínavý film v typicky francouzském stylu.