Con amore (1976)

Film bol natočený podľa knihy Krystyny Berwinskej (vyšla v roku 1974). Tá použila pri písaní zaujímavý štýl, každá kapitola je písaná z pohľadu jednej z hlavných postáv. Film som videl koncom sedemdesiatych rokov ako tínedžer a vtedy by som mu dal určite päť hviezdičiek. Odvtedy som film nevidel, možno by som mu teraz maximálne hodnotenie nedal. No je to film pre tínedžerov, tak sa budem držať môjho prvého dojmu.

Mistři zastavárny (2009) (pořad)

Hvězdy zastavárny je jeden z mojich obľúbených seriálov na History Channel. Je to v podstate reality show so štyrmi hlavnými aktérmi. Bohužiaľ dnes sú už lem traja, starý pán v júni 2018 zomrel. Pozerám to hlavne preto, že sa v jednotlivých dieloch objavujú rôzne zaujímavé predmety. Od merača sklonu železničnej trate, cez nepálsky guľomet, samurajské meče, poľské bábiky, zbierku platní Beatles až po gigantické lego stavebnice. A vždy sa k danému predmetu niečo dozviem. Rick je hotová chodiaca encyklopédia no ani on nevie všetko a preto majú poruke kopec expertov, ktorých si volajú, keď potrebujú poradiť. Medzi mojich obľúbencov patria Johny, Jesee a Rebecca. Najradšej mám Rebeccu, má krásny úsmev a vie toho veľa o starých knihách a dokumentoch. Jesee je odborník na strunové hudobné nástroje, volajú ho najčastejšie kvôli gitarám. Johnny je expert na staré hračky, v jednej epizóde zložil zo stavebníc obrovský raketoplán a asi dvojmetrovú lietadlovú loď, len aby zistili, či predávajúci má v stavebniciach všetky diely. To skladanie stavebnice bolo samozrejme zostrihané, to by asi zaplnilo niekoľko dielov. Dobrý komentár: Rangifer

Lovci odpadu (2011) (seriál)

Drew Pritchard, obchodník so starožitnosťami a dekoratívnymi predmetmi, so svojim pomocníkom (a bývalým spolužiakom) Tee-om navštevujú šľachtické sídla, divadlá, rôzne múzeá, niekedy aj blšie trhy vo Francúzsku. Drew sa pritom drží jednoduchého pravidla „kupujem, čo sa mi páči“ (ak je dobrá cena). Mne osobne sa páči atmosféra, ktorú vo mne tento seriál vzbudzuje. Z jednotlivých dielov vyžaruje britský pokoj a pohoda. Než sa Drew a Tee dostanú do cieľa, divák sa dve-tri minútky kochá pri záberoch kamery na usporiadané políčka, pokosené lúky a malebné mestečká. Potom chlapci dorazia do nejakého šľachtického sídla s krásnou záhradou. Potrasú si s majiteľom ruky a ten ich pozve ďalej do svojho kráľovstva. Pri prehliadke interiéru Drew nezabudne pochváliť hostiteľov vkus a občas skúsi niečo kúpiť, skoro vždy bezvýsledne. Potom sa presunú do nejakých priestorov, kde majiteľ skladuje nepoužívané veci. A tu sa začína to podstatné, Drew sa snaží všetko pozrieť a keď ho niečo zaujme, tak dá majiteľovi ponuku. Ak sa dohodnú, vec putuje do dodávky. Väčšinou ide o starý nábytok, kreslá, zrkadlá a podobne. No videl som už Drewa kupovať aj staré priemyselné lampy, továrenské stoličky, továrenské vozíky a nádoby na roztavený kov. Ak ide o niečo historicky cenné, tak Drewova manželka Rebecca sa snaží nájsť k danému predmetu viac informácií. Pre Drewa pracujú aj Carl a Gavin, ktorí robia menej náročné opravy a výmenu kabeláže. Pri náročnejšom reštaurovaní nábytku spolupracujú s Craigom a Alexom. Občas priebeh opráv a reštaurovania aj v priebehu 2-3 minút ukážu, aby mal divák predstavu, čo všetko treba urobiť. Aj to sa mi na tomto seriáli páči. Zaujímavosti: Vo februári 2018 sa stal Drew Pritchard jedným z účastníkov bitky v krčme Liverpool Arms, za čo dostal zákaz vstupu do 44 krčiem a barov v grófstve Conwy.

Hledači pokladů (2010) (pořad)

Tento seriál na History Channel mám momentálne asi najradšej. Dvaja chlapíci, Mike Wolfe (vyšší) a Frank Fritz (nižší), putujú v dodávke po Spojených štátoch a hľadajú poklady. Nie sú to drahokamy ani zlato a ani soľ, ktorá je nad zlato. V ich očiach je pokladom všetko, čo je staré ale čo pre niekoho má stále svoju cenu. Sú to staré motorky, bicykle, náhradné diely, staré hračky, kované ploty, staré svietidlá, atď. Až má občas fascinuje o čo všetko majú ľudia záujem. Raz na jednej farme kúpili storočné rifle za sto dolárov. Občas idú naslepo ale väčšinou dostanú od svojej spolupracovníčky Danielle tip na niekoho, kto sa potrebuje zbaviť časti nahromadených vecí. Mike s Frankom lozia po povalách, prehľadávajú skládky a s predávajúcimi si vedia vytvoriť priam kamarátsky vzťah. Sú zvedaví, ako sa ľudia dopracovali k svojej zbierke, zaujíma ich aj história vecí, ktoré kupujú. Ja to pozerám hlavne preto, lebo si cením šikovnosť a zručnosť ľudí, ktorá je v starých veciach ukrytá. Keď vidím funkčné autíčko na kľúčik staré 60-70 rokov, tak musím obdivovať ľudí, ktorí ho navrhli a vyrobili.