127 hodin (2010)

Tento film mi přišel jako taková načinčaná z prdu kulička. Nevědět, že to je podle skutečné události, řekl bych, že Danny Boyle dostal domácí úkol vybrat téma pro epizodu seriálu a natáhnout ji pro film, pokud možno co nejeefektivněji a co nejstylověji. A to se mu podařilo na jedničku. Věřím, že příznivci horolezectví se musí z tohoto díla rozplývat a není divu - je to krásná, dobrodružná, poučná, zajímavá a trošku drsná... kulička.

Má je pomsta (2002)

Není to vlastně ani nic světoborného, ale asijští tvůrci dokázali (jako tradičně) povýšit jinak nenápaditý příběh sobě typickou bezprostřední teatrálností na novou úroveň. Ne, myšlenkové pochody scénáristů takovýchto filmů nepochopím, vždy pro mě budou jednou velkou španělskou vesnicí. Překvapivě mě však Boksuneun naui geot zase tolik nenadchl, byť tento typ filmů mám rád, jeho poseltsví bylo také celkem hluboké a frekvcence pomyšlení typu "A co je zase tohle?" rovněž nebyla nijak nízká. Možná jsem nebyl správně naladěn, možná nejsme s Chan-wook Parkem na stejné vlně... Ale konec konců - je to zatím první díl trilogie, no ne? Ještě se uvidí.

Generál Patton (1970)

Učebnicová ukázka americké propagandy. Když se ale chtějí Amíci plácat po zádech, tak ať, nevnucují-li to nikomu... Generál Patton, coby naprosto typická hlavní postava, která má šlechetné srdce ukryté pod hodně tlustou slupkou arogance a oplývá několika sociálně akceptovatelnými výstřelky má ten problém, že je u ní vyobrazen jen zlomek jejích charakterových vad a i tak je nepříjemná. Nevím jaký byl cíl tvůrců tohoto filmu - věrně zachytit život Pattona v období války nebo zidealizovat tuto postavu divákům? Na mě to každopádně nezapůsobilo ani jedním způsobem - na poctivé poselství je to příliš jednostranné, na snahu podpořit dojem Pattonovi nedotknutelnosti je hlavní postava neuvěřitelně nesympatická, někdy až protivná. A dívat se na postavu, kterou nemůžete vystát, takřka tři hodiny?! To je fakt moc. Coby válečný film jde pak o standard, kterého ve své době vznikly desítky. // Pokud jste nabyli dojmu, že k historicky významným (kladně významným) postavám nemám úctu, pak jste na omylu. Úcta nemá s dobrým filmem co dělat - Patton je věc jedna, film o něm věc druhá.

Partička (2009) (pořad)

Partička = hodiny a hodiny zábavy. Ale nesmí se to přehánět. Slovenská Partička je narozdíl od originálu hodně prostá, ale také hodně dobrá. I zde ovšem platí, že bez dobrých herců dobrý pořad nebude a nebude. No a když opomeneme díly se Suchánkem a Genzerem, kteří nic jiného, než vulgární a vidlácký humor neznají, je to zkrátka pecka... A nejlepší je stejně Petra Polnišová, to mi nikdo nevymluví!

Retro (2008) (seriál)

Ojedinělý minimalistický pořad hloubající v minulosti v tématicky laděných epizodách. A že je témat dost dokazuje také jeho výdrž na televizních obrazovách. Udivuje mě, že tomu (vzhledem k úspěchu) nedají tvůrci trochu jinou podobu, ale nevadí - efekt to má i takto. Za největší úspěch však považuji fakt, že i mě, člověka, který tuto éru nezažil, dokáže pořad zaujmout, protože to není jeden další ze série suchých, znuděně odvyprávěných dokumentů. Za to tvůrcům smekám.

Umíte tančit? (2005) (pořad)

Nedokážu pochopit, kde se tak talentovaní lidé pořád berou, a proč jsou v 99% případů absolutně (nezaslouženě) neznámí. A taky nedokážu pochopit, podle čeho rozhodují porotci a diváci, když mají někoho vyřadit, protože mně osobně (zvláště v posledních kolech) příjdou všichni soutežící napsoto úžasní - takoví pokořitelé gravitace. Ačkoliv je to jen další soutež z řady sobě podobných, je to narozdíl od ostatních navíc úžasná exhibice, na kterou se skvěle kouká. A nedivím se, že tohle nehce u nás nikdo převzít a spustit - nedovedu si představit, jak rapidně by šla kvalita dolů.

Uvolněte se, prosím (2004) (pořad)

O podobnosti s Noční show Davida Lettermana by se dalo v tomto případě dosti polemizovat, ale čert to vem - Kraus byl Kraus a jeho styl mu nikdo neodpáře. Někdy (málokdy) skutečně vážný, někdy (většinou) šel do všeho bez okolků, ale nejlepší byl na něm fakt, že poznámky nejen rozdával, ale také s grácií přijímal a někdy aplikoval rovnou na sebe. Zkrátka skutečná klasa. Vybíral si zajímavé hosty a bylo jen na nich, jak z aktuálního tématu vybruslí - jestli se ztrapní nebo z toho vyjdou elegatně - on jim ty možnosti dal. A to byl jeden z důvodů, proč byl tolik unikátní. S novější Show Jana Krause to ovšem nelze srovnávat...

Larry King Live (1985) (pořad)

Naprosto nejlepší talk-show všech dob. Larry King je muž mnoha tváří a nebrání se jakémukoliv tématu. Vyzpovídal už mračna lidí a nikdy to nebylo jen o humoru - vždy to byla talk-show v pravém slova smyslu, která měla za cíl vytvořit nějakou výpovědní hodnotu (což se ostatně podařilo). Pokud se chci skutečně něco dozvědět, pak není lepší volby než Larry King Live. A i když třeba není pro mě host zajímavý, je to alespoň pěkně tvrdá zkouška mojí (ne)angličtiny :)

Saturday Night Live (1975) (pořad)

Označování této show za legendární je zcela oprávněné. Saturday Night Live je zkrátka úžasná a díky tomu patrně nikdy neskončí. První série jsou nadčasové, vtipné byly a budou navždy. S těmi novějšími je už svízel v tom, že jejich humor je založen takřka výhradně na moderní kultuře a aktuálním dění, což ovšem za takových třicet let (skončí-li tato show) polovině diváků už nic moc neřekne. Dokud ale běží je to královská podívaná, které se účastním i já. Navíc mě někdy až udivuje, do čeho jsou jinak seriózně se tvářící celebrity jít a jakých kousků se pro trochu srandy dopustí. Skutečně bomba.

Whose Line Is It Anyway? (1998) (pořad)

Naprosto geniální televizní pořad, který hodně staví na schopnosti hlavních aktérů iprovizovat. Pro obyčejného diváka tu pak vznikají naprosto nepředstavitelné a neuvěřitelně vtipné kreace, které by leckdy ani nejlepší scénárista nenapsal. Naprosto nechápu, proč byl tento pořad ukončen. Ale na všem špatném je něco dobré - možná by Whose Line Is It Anyway? časem zevšedněl a ztratil by své kouzlo. Takhle se alespoň může těšit označení "legednární."