• Thriller

Don't Look Away (2023)

Vykradnuté SCP-173, ale ako jednorazovka OK. Klasický príbeh, kedy sa hlavnému hrdinovi neverí, až kým nepríde niekto o krk.

Christmas in Pine Valley (2022) (TV film)

Rodinná farma potrebuje na prežitie veľkú zákazku od človeka, ktorý si objednáva tovar výhradne u rodinných firiem. Zákazka im umožní prežiť ďalší rok a spolupráca sa môže aj ďalej rozšíriť. Investigatívny novinár, ktorý sa v minulosti popálil na článku, v ktorom uviedol nepravdivé informácie (bol oklamaný), dostáva novú šancu po strate reputácie napísať článok o rodinnej farme, ktorá si vedie aj populárny blog a opisuje v ňom svoje rodinné tradície. Novinár veľmi starostlivo, snažiac sa nezopakovať svoju nedbanlivosť z minulosti, zisťuje fakty a súvislosti o rodinnej farme. Všetko by to do seba skvelo zapadalo, keby si to v blogu farma trošku neprilepšila. Nie je to totiž tak celkom rodinná farma, ide o priateľov a spolupracovníkov... Vo filme tak vzniká množstvo zaujímavých situácií. Po dlhom čase som si dal popri hororoch romantický film, ktoré takmer nikdy nepozerám a môžem povedať, že vôbec nie som sklamaný.  Nemám pocit zabitého času. Ťažko by som hľadal vzdialenejší žáner od svojho obvyklého zamerania, ale môžem povedať, že film ubieha vo sviežom tempe, komické situácie nie sú silené, situačný humor je využívaný v správnom množstve. Všetkého je tu tak akurát. Určite odporúčam minimálne ako jednohubku aj fanúšikom hororov, prídete na chvíľu na iné myšlienky.

Haunted Valley (2022)

Rodinu obťažuje záhrobná entita. Nemá to atmosféru, je to tisíckrát videný príbeh. Trošku tomu zdvíha úroveň hudba, ktorá trčí o dve triedy vyššie ako čokoľvek iné v tomto filme.  Filmári-amatéri objavili osemdesiatky, tak to teraz naplno využívajú. Tento film trpí tým, čo všetky filmy, ktoré majú ako režiséra, scenáristu, kameramana a hlavnú postavu jednu osobu... Musí to byť naozaj talentovaný umelec, aby výsledok za niečo stál. Nie je to však prípad Juana Zavaletu. Odporúčam len fanúšikom duchárin.

Nikdo tě nezachrání (2023)

Ďalší z radu filmov o mimozemšťanoch, kde sú MZ vykreslení ako krvilační násilníci. Čuduje sa niekto, že sa nám nechcú ukázať? (ak teda existujú) Byť mimozemšťanom, ani mne by sa moc nechcelo... Po celé generácie sú vykresľovaní takto, celé ľudstvo je naprogramované tak, že keby videlo MZ, tak rovno siaha po brokovnici. Nikto sa nezamýšľa nad tým, čo keď je to s tými násilníkmi celkom naopak... No ale Hollywood si plní svoje povinnosti, takže násilníkmi sú tu celkom iste emzáci. Čo sa týka samotného filmu, nestojí to za veľa, oceňujem scenár, autori sa držia hesla "mlčať zlato", takže sa dozvieme akurát pár slov, myslím, že dvakrát vo filme odznie "sorry" a to niekde pred koncom. Atmosféra slabá, príbeh slabý, herecké výkony sú trochu lepšie, pretože herci musia využívať výrazové prostriedky nemého filmu. Ale inak nič prevratného, slabota.

My Animal (2023)

Takéto filmy považujem za fauly, pretože si zdvíhajú hodnotu hudbou, ktorá ich prevyšuje o dve triedy a to je tak vysoko, že je ich až nehodná... Už kombinácia romantický horor dokáže mnohé napovedať, akurát tu ide o LGBT propagandu, ktorá mi tu ale vadila menej ako inde, nezabila príbeh, naopak umožnila jeho vznik, tak raz za čas prižmurujem oko. Film je inak normálne sledovateľný, nie sú tam prádzne miesta, scenár plus mínus v pohode, takisto kamera, herci plus mínus uveriteľní, nikto mi tam viditeľne neklal oči. Všetko mierne podpriemer. Obrovským spôsobom tomu filmu však pomáha hudba, ako keby sa autori zobudili a po 40. rokoch chceli urobiť nejakú renesanciu 80-tych rokov. V ostatnom čase je to už asi štvrtý film, na ktorý som narazil, kde hrali osemdesiatky (a to nepočítam seriál Stranger Things.) Málokedy vydržím pozerať celé záverečné titulky.

If I Can't Have You (2023) (TV film)

Moderátorka nočnej rádiovej show zaoberajúcej sa vzťahmi je obťažovaná stalkerom, ktorý sa dostáva čoraz bližšie do jej osobnej blízkosti. Začína to telefonátmi do jej show a žiadaniu o radu a pokračuje ďalej zanechávaním darčekov a odkazov v osobnom živote. Polícia má tradične zviazané ruky, pretože stalker nevykazuje žiadnu agresivitu a tak sa moderátorka rozhodne vystopovať ho sama. Miestami to v momentoch pôsobilo ako nejaká paródia, najmä prehrávajúca policajtka s tými ksichtami, ale v zásade príjemné spestrenie nedeľného popoludnia. Asi nebudem mať nikdy chuť pozrieť si to znova, ale vôbec nemám pocit strateného času. A to aj napriek tomu, že celková pointa a rozuzlenie je pre mňa "tongue in cheek" pocit. Až zo záverečných titulkov som sa dozvedel, že toho suseda hral Michael Paré, tak to je teda gól, vôbec som ho pod tým knírkom nespoznal.

Matrix Resurrections (2021)

Čo dodať... Vo filme odznie na záver veta, že sheeple (ovčania) nechcú slobodu, chcú byť ovládaní. Na film pustili ľudí len s nejakým preukazom, ktorý dokazoval oddanosť systému.  (Na film o Matrixe pustil Matrix ľudí len s preukazom, ktorý im je v skutočnosti nanič, ale "sa to" vyžadovalo, tak si ho zaobstarali). Kto toto nepochopí až takto ukázané a povedané, tak si to jednoducho zaslúži. A teraz ako si čítam komentáre, veľa ľudí chcelo Matrix 4, aby to bolo pokračovanie akčného príbehu, ale toto nie je také priame pokračovanie, toto je doslovné predstavenie situácie na tanieri, až pred ústa, keďže 20 rokov takmer všetci spia... A nepomohlo ani to.

Trap House (2023)

Skupinka kriminálnikov, medzi ktorými je policajt v utajení, sa pokúsi vykradnúť drogový dom, kde sa vyrába pervitín. V dome sa nachádzajú okrem "domácich" a feťákov aj smrtiace pasce, takže sa obyčajná lúpež nekoná, od začiatku ide o boj o život. Ťažko ten film zaradiť, je tam pomiešaných viacero štýlov, nejde o horor, je to thriller plus akčný film, sú tam aj nejaké bitky a strieľanie. Je to film o lúpeži, obohatený o minimalistické prvky Kocky, pričom pascí nie je ukázaných veľa. Ako jednohubka to plus mínus ujde, keď tak to pozerajte v tolerantnejšej nálade, dá sa to bez problémov zvládnuť. Ťahá to tradične skvelý Michael Eklund, ktorému tieto role už zostanú.

Camera Obscura (2010)

Príjemná zaujímavá jednohubka s výbornou hudbou, ktorá vytŕča z celého diela.

The Last Voyage of the Demeter (2023)

Nič som od toho nečakal a aj tak som z filmu sklamaný. Z tejto témy sa dalo vytrieskať viac. Drakula je degradovaný na vrčiace lietajúce monštrum, aspoň tá kamera a výprava sa dá hodnotiť kladne, takisto pekná hudba. Ale že by som bol priklincovaný k obrazovke z príbehu sa nedá povedať.