Serenity (2005)

Standardní tři průměrné hvězdičky zaručeně. Přidám ještě čtvrtou za distopické varování vůči centralistické vládě a totalitě. -- Seriál jsem neviděl a neschází mi: Film dává dobrý smysl sám o sobě.

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

Je v tom všechno: Příběh, napětí, nápady, zvrat o 180°, romantika, parodie, ba i kritika maloměstského panoptika. A patos si to dává ke svačině. Spousta referencí: Dr. Jekyll a Mr. Hide, Frankenstein, Dracula, King Kong, Ghostbusters, Red baron... nejspíše i mnoho dalších: Gentlemen? Spousta drobných vtípků a báječný sýr! (I se sušenkami.)

Bullet Train (2022)

Hned na začátek: Kdokoli říká, že jde o zabijáka a vrahouna - Kecá! Vždyť je tu pacifistou, který odmítá zbraně. A který se z kaše chce vykecat a vycouvat, nabízí win-win, že svůj byznis i odpíská. Ale ono nějak ne a ne... Abych byl konstruktivní: Jde o schopného a zkušeného zloděje, který právě prochází terapií u svého psychologa, řeší ovládnutí vzteku: Ten se snaží nějak pochopit, mění pohled na svět  - a daří se mu to. A filosofuje u toho. -- Ikdyž moudra starců ohledně Osudu/Karmy, to není mé vidění světa. -- Jde o super akci! Scénář je promyšlený: Je potřeba dávat pozor na kdejaký detail. (Mně utekl okamžik smrti chráněné osoby. Možná první minus?) -- Na nějaké cameo kašlu: Film drží pohromadě sám o sobě. -- Běžně je mi v kině pod klimatizací zima: Tady jsem si připravený svetr nejen neoblékl, dokonce jsem propotil tričko! Ani na zobání není čas. -- Našel jsem i mínusy (u mne "samozřejmě"). Fyzika: 1) Při nárazu vozidla se letí dopředu, a ne dozadu: Měl vyletět skrz kabinu řidiče ven. 2) Zvenčí se do vlaku nedostanete, ne do dimenzovaného na 300+ km/h. (Ani na něj nevylezete.) Technika: 3) Běhat po střeše vlaku s hlavou vedle troleje na 30 kV? I na Nově na to dávali černou kroniku. :-/ 4)  Zastavit vlak je to nejjednodušší: Autoři nám utajili "tlačítko mrtvého muže"? :-/ 5) Psychologie a věrohodnost: Když se postavy ani nezamýšlí nad zraněním, ničeho se nezranitelné nebojí, ani bolest necítí, neovlivněné předchozími zraněními... To zkrátka není ono. :'-( -- Super oddychovka, na přivedení na jiné myšlenky: Vyžaduje soustředění po celou dobu. Nové informace (konverzačka ano, dvojčata ale stíhat nešlo) a zvraty přicházejí neustále. -- Některé věci ale ať mi někdo vysvětlí, při zpětném pohledu mi nedávají smysl: Když už se tu hraje na vysvětlování, tak ale pořádně: Sled příčin a následků?! :-/ A) O kufřík tedy nakonec vůbec nešlo? Do celkového vysvětlení nezapadá, jeho motiv zůstal nevysvětlen: Je dobrou rekvizitou, ale z pohledu motivace objednatele? B) Jak měl objednatel vědět o mašince na rukojeti, když to byla samolepka až od dvojčat? C) A i motivy hlavouna: Zavřel se, kvůli osobní tragédii, bylo na něj 31 atentátů, a najednou si vzpomněl, že se chce mstít? Po letech? Nevěrohodné. D) Vykoupit jízdenky je sice možné, ale proč zmizel i personál vlaku? Stewardka, nám známý Hero průvodčí? -- PS: Počet přeživších: 3+1 (plus had). -- PPS: Tu holčičku už jsem někde viděl... -- PPPS: Rozhodně to potřebuje velké plátno, kino. -- PPPPS: Když v anglické brakové detektivce býval vrahem Číňan, kdo je vrahem v asijském/japonském prostředí? Rus! - Tady jsem si v půlsekundovém bliku titulkové kakofonie mezi angličtinou a ruštinou asi všiml chybky: "papínek" od "papa", rusky "táty", a ne nějaký "papoušek"?! :-/ (Ale za titulky film nemůže.) Na druhou stranu, kde anglicky pronese jen tupé "Oh fuck!" v údivu nad nečekanou smrtí (ne)bližního, tam autor českých titulků zaperlí pokaždé něčím novým: "No to mě poser na holá záda!" -- PPPPPS: Slunéčko a štěstí? Japonci to mají trošičku jinak: Kolika lidem kolem sebe přivodil smůlu? A na kolikero unikátních způsobů? ...To bych se musel podívat znovu, abych to dopočítal (a ověřoval sedmičku). Ale až takový PulpFiction to zas není. Celkově 90%. -- Edit: -10% za fyziku. A možná -10% za "lži dětem"? Možná ještě časem hvězdičku uberu, ale teď po kině plná palba. 5* Edit2: Brede, neodcházej! O tomto by mohli natočit celou sérii.

Kačer Howard (1986)

Na to, že měl tento film být takový propadák, si ho vybavuji celkem dobře: i po čtvrt století. A to se o mnohých jiných říci nedá. Taková roztomilá moderní pohádečka, ba i scifina. Tenkrát jsem to zhltl. Co na tom, že je to klasické béčko: To byl Conan také.

Dávná nebesa (2019) (seriál)

Viděl jsem asi první díl: Bohové a příšery. -- v půli: ve střední Americe rozpoznali shodu Večernice a Jitřenky: Cyklus Venuše trvá přes pětset let, určili ho s přesností na den. -- Babyloňané zavedli zvířetník jako síť pro určování polohy na obloze, což bylo převratné. Dnes máme 88 uznaných souhvězdí. -- Na konci: Řekové převzali pismo od Féničanů, umění od Egypťanů a astronomii od Babyloňanů. Vědecké chápání přirozeného světa, ne nadpřirozeného, zavedl Thalés z Milétu: Už se neptal na důvody jednoho blesku, nýbrž obecně na blesky. Šlo o zrod "vědecké metody". 70 %

Skutečný zločin s Aphroditou Jonesovou (2010) (pořad)

Nemarněte tímhle čas. -- Co to má být?! 45 minut keců o něčích pocitech? Nejdříve jen dohady o tom, kdo co s kým, pak znovu, a pak pustí další kapku, že původní dohady byly plané? Tvrdých dat pomálu, poučení nulové. I bulvár je zábavnější. A nakonec záběry od soudu, jak je vrah zdrcený, že ho chytli. Samé "jako že emoce". Ale koho to má zajímat? Hlavně, že na konec dali jako že happy end, aby divák mohl jít s uspokojením v klidu spát. Nejen, že netuším důvod, proč se na toto dívat, dokonce ani nevidím důvod, proč tohle vůbec natočili? -- Viděl jsem jeden díl ze čtvrté sezóny, že exmanžel po letech zabil matku dvou svých dětí, již opět vdanou a s dalšími dvěma dětmi, opět před rozvodem. Nezajímaví divní lidé: Oběť i pachatel. Výsledný dojem: No a? Proč že by mě měli zajímat? Proč bych tohle měl vidět, vědět? -- Mno dobře, no: Přidám i druhou hvězdu (k první za technicky zvládnuté natočení) za popis životního stylu z venkovského města zemědělské Montany, kde by bez železnice chcípl pes.