Showdown in Manila (2016)

C-čková verzia Expendables s C-čkovými akčnými hviezdami zlatej éry VHSiek. Hues, Wilson, Gruner, Dacascos a aj Rothrock (ok, tá to dotiahla v čase najväčšej slávy určite do B-kategórie) si tu dali dostaveníčko, aby nám (ktorí sme ich sledovali v mladosti v prestávkach medzi novým Seagalom, Van Dammem a hlavne Arnieho so Slyom) pripomenuli, že sú ešte medzi nami. A to jediný dôvod existencie tohto dielka, ktoré sa dá ako tak pretrpieť na fast forwarde, pretože bojová choreografia (alebo pokus o ňu) je tu strašná a ťažkopádnosť tu dosahuje nový level. Napr. taký Hues keď beží ulicami Manilly, sa mi občas zdalo, že mu akýkoľvek pohyb spôsobuje ešte väčšie utrpenie ako keď Seagal v nových filmoch predstiera svoje kung-fu, pardon aikido. Tuším si znova po dvoch dekádach pozriem jeden z mojích najviac guilty pleasure (http://www.csfd.cz/film/131362-zelezne-pesti/komentare/) a pripomeniem si tak tú dobu o dve dekády dozadu -

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

potesila identifikacia Lateefa v zaberoch a vacsi priestor pre Drazica, ktory od australskej strednej urazil kus cesty (skoda ze bez Anity, ta by bola pre mna vhodnejsou Wonder Woman) - ved modri uz vedia :), zvysok je naplnenim pribehu o psickovi a macicke, ktori zacali varit kasu ale skoncili pri nestravitelnom gulasi.

Operation Avalanche (2016)

Štýl, ktorý tvorcovia predstavili už v svojej výbornej prvotine "Dirties" je tu ešte viac vybrúsenejší. Podmanivé mockumentary o tom, že misia Apollo 11 - konkrétne pristánie na Mesiaci bol podvrh, je podaná zo zmyslom pre detail a dobový feeling. Matthew Johnson vie zároveň baviť i mraziť a prináša veľmi pevne konštrukčne zovretý celok, ktorý v prvej polovici možno až príliš šlape na pedál, čím potom záverečná scéna nemusí u každého vyznieť tak výrazne a správne "doťuknúť" celý príbeh. Výsledku naplno tlieskam a som zvedavý čo nám tvorca prinesie najbližšie.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

1. séria - 90%, 2. séria - 90%, 3. séria - 90%, 4. séria - 100%, 5. séria - 100%., 6. séria - 100%

Naše malá sestra (2015)

Malým film s veľkým srdcom. PS: Biele rybičky sú fakt super :-)

Chi dao (2015)

Komponované je to ako pilot k seriálu, hoci rozpočet je na tom poznať. Ale to je tak asi všetko - ostatok je tragédia - od scenára, vedenia hercov, nelogickostí. Keby to bola paródia na HKG akčné filmy a ich šablóny, bolo by to ako tak zábavné. Lenže je to celé predostreté smrteľne vážne a tak namiesto úsmevu nastupuje utrpenie...a to nehovorím o tom samotnom závere, ktorý je riadna facka divákovi...

Deng yi ge ren ka fei (2014)

Od cias Moment to Remember som pre seba marne hladal nieco, co by ma tak romanticky a navyse aj komedialne pohladilo .... You are the apple of my eye bol chutny predkrm k tejto kave, alebo podobne ako jedna zenska postava vo filme - toto bol presne ten moj salok kavy!

Ženy, které flirtovaly (2014)

Hoci som mal zo zaciatku z tej zenskej upistanosti bolesti hlavy (a tie barbie kamaratky hlavnej hrdinky by som poslal na nutene prace), postupne sa mi Pangov trademark - vyborne dialogy dostaval zase raz pod kozu. A v momente ked zaznel Ennio som uz vsetky tie neduhy plynuce z cinskej produkcie zacal dost intenzivne ignorovat ... :). Darmo, zensky nacvicene "I haaate youuuuu" mozno plati na sikminkovych chlapov, ja som zas podlahol spominanemu uzitiu Ennia v perfektne nacasovanom stand-off.

Garuda Power: the spirit within (2014)

Slušný ponor do histórie akčného žánru v indonézskej kinematgorafii Vám ukáže, aká dlhá cesta vedie až k medzinárodným peckám a la Raid 2.

Chappie (2015)

SPOILER ALERT___District 9 revised v nadšeneckej transformácii low-budgetového Turbo kid do x-krát nafúknutejšieho budgetu. Inak povedané, obmieňa sa tu znova koncept transgresie ľudského vedomia v spojení s výmenou obalu/tela (District 9 poskytol plynulú metamorfózu, Chappie ponúka skokový prechod) ako potešujúci prídavok do rodiny pozdvihnutia povedomia o tom, že nie sme iba fyzické telo. Ten výrazné "iný" soundtrack v spojení s nezvládnutým vedením hercov (a žalostne zlou voľbou hereckého predstaviteľa v úlohe mladého vedca) mi pripomenul partizánske nadšenie pretavené do podoby hravej pocty určitého 80's subžánru v spomínanom filme Turbo kid. Lenže zatiaľ čo tam bola práve tá pocta a hravý odkaz nosným pilierom a skvele fungovala s obmedzeným rozpočtom, v Chappie tieto "amatérsko-nadšenecké" blbiny už ma dosť rušili.