V pasti (2018)

Kdo četl Bird Box, tomu určitě stejně jako mě běhala v hlavě myšlenka, že by to byl skvělý film, pokud by se chytil za správný konec.  Na jeho zhlédnutí jsem čekala 4 roky, až si přečtu Malorii (2.díl), abych měla ucelený obrázek. Ten čas nastal teď, v den, kdy mi trhali osmičku a já byla nucená být přikovaná v posteli. Nutno říct, že si s tím Netflix poradil víc než dobře. Nemůžete čekat horor, ale jako mysteriózní thriller s hororovými prvky to funguje skvělě a Sandra Bullock v hlavní roli je tu výborná. Chválím tvůrce i za vybudovanou atmosféru zla, které vlastně ve filmu nikdy neuvidíte až na pár skic obrázků člověka, které ho viděl.  Josh Malerman vymyslel příběh, kdy se na svět dostanou tvorové, kteří při našem pohledu na ně změní vědomí v šílenství a lidé se buď dobrovolně vraždí, nebo zabíjejí navzájem. Tihle tvorové jsou na celém světě a jediná možnost, jak se jim ubránit je žít s páskou přes oči a nikdy se na ně nepodívat. Kde se ale vzali? Jedná se o něco z vesmíru, nebo snad pekla? A jak tedy vypadají, když je nikdy nikdo neviděl... Atmosféru má film skvělou a i přesto, že jsem četla knižní předlohu mě bavil.  Moje hodnocení: 8/10

Skoro normální rodina (2023) (seriál)

Dlouho očekávaná minisérie, na kterou se těšili všichni fanoušci severské krimi. Musím říct, že tyhle severské věci mě prostě baví furt stejně a díky bohu za to, že to Švédi furt umí a neupadá to na kvalitě. Že se jedná o seriál podle knižní předlohy, kterou jsem četla mi došlo až u 3.dílu, takže pohoda :-D Ano, pro někoho pomalá a natahovaná nuda, pro mě přesně to, co jsem potřebovala k pětihodinovému pečení perníčků. Ona nadějná slečna, která byla znásilněna, otec farář, matka nevěrná s právníkem. A pak se stane vražda, za kterou je zatčena jejich dcera, aniž by věděli, že se s dotyčným znala.  Herečka v hlavní roli se toho chopila skvělě a celé mi to v daný moment prostě sedlo.  Moje hodnocení: 8/10

Robbie Williams (2023) (seriál)

Robbie Williams - náctiletá láska mojí generace. Aktuálně manžel, táta 4 dětí a chlap, kterému je přes 50, sedící na posteli v triku a trenkách u sebe doma, komentující vieo záznamy za 25 let jeho kariéry, které nikdy neviděl. Šťastné okamžiky, ale i ty zlé. Bez servítek, bez příkras. Mnohdy sám překvapený, jaké záznamy vznikly a na co kouká. Chlap, který začínal jako mladý kluk v kapele Take That, odešel z ní a vydal se na sólovou dráhu. Chlap, který o svých démonech mluví otevřeně a smířeně. Naprosto jiný fromát dokumentu, než na jaké jsme zvyklé. Je to obrovsky osobní a chvílemi si připadáte, že Robbie sedí u Vás v obýváku a povídáte si s ním přímo.  Doporučuju všem - nejen jeho fanouškům. Nahlédnete do obrovské mašinérie showbusinessu zase )plně jinak. jedna z nejlepších věcí, jakou jsem letos viděla.  Moje hodnocení: 10/10

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

Mike Flanagan je prostě jméno, který zná každá hororvý  fanda a které nezklame. Když se chopil díla Poa, říkala jsem si a sakra.. přece jen, jestli je někdo mému srdci hodně blízko, je to Poe. Na druhou stranu jsem byla zvědavá, jak to celé dopadne. Mike umí dobovky, proč se rozhodl zrovna tuhle story zasadit do moderny těžko říct, nejspíš je to prostě dané dnešní dobou. Nicméně i tak se mu to sakra povedlo.  Pro mnoho lidí, kteří s Poem nemají zkušenost možná mnohdy zmatený příběh, nicméně, pokud na to koukáte pozorně, rozhodně se neztratíte. A pro Poeovce je to lahoda, jelikož to obsahuje spoustu odkazů nejen na jeho dílo, ze kterého to vychází, ale především na jeho život, který byl sám o sobě taky hodně někde.  Pád domu Usherů u mě zabodoval na plné čáře, byť nemůžu říct, že by to bylo to nejlepší. Ďábel v Ohiu u mě stále vede o něco víc :) Moje hodnocení: 9/10

Jsou světla, která nevidíme (2023) (seriál)

Dlouho očekávaná minisérie podle opěvované a skvělé knihy, která mnohé nadchla a mnohé zklamala. Ano, má to svoje mouchy, má to naivní místa plná nelogičnosti, a přesto všechno se mi to líbilo a jelikož jsem na to koukala v kuse, dostalo to ten správný rozměr. Ano, možná jsou 4 hodiny hodně a jako dvouhodinový film by to fungovalo líp, ale když už nic, tak to obsazení. Skvělý Hugh Laurie a mladý Louis Hofmann, který se mi líbil už v Dark tu prostě excelují. Má to skvělou atmosféru, mnoho osudových a bolavých scén a kdyby bylo o trochu lépe zpracované téma onoho hledaného vzácného předmětu, mělo by to grády ještě úplně jinde.  I tak se mi to ale líbilo a je to záležitost, na kterou se mile ráda podívám znovu.  Moje hodnocení: 8/10

Jak se stát vůdcem sekty (2023) (seriál)

na téma sekt už bylo natočeno bezpočet dokumentů, ale jak se stát vůdcem sekty je dokumentární minisérie, která nahlíží do všech možných sfér a myšlení jejích vůdců napříč celým světem. Jedná se o dokumentární sérii od stejných tvůrců jako "Jak se stát tyranem" a je zpracovaná ve stejném stylu. Krátké půlhodinové díly udrží pozornost a dodají divákovi mnohdy nepříliš známé informace.  troufám si říct, že já osobně se k sektách a jejich fungování docela vyznám, ale i pro mě tu bylo dost nových informací.  Formát dokumentu proloženého animovanými částmi je skvělý a neotřelý. Bavilo, poučilo, co víc.  Moje hodnocení: 8/10

Milé dítě (2023) (seriál)

Milé dítě je psychologický thriller od německých tvůrců, podle německého knižního bestselleru a Němci opět dokázali, že točit tyhle psycho příběhy prostě umí a fakt jim to jde.  Psychopat žijící s dětmi v domě bez oken a dveří, s pevnými pravidly, které nesmí nikdy porušit a do toho jejich matka Lena, která se po několika měsících ale mění, když její předchůdkyně zemře.  Hana a Jonatán jsou děti, které nikdy nezažili nic jiného a tak si samozřejmě myslí, že tatínek dělá všechno správně a všechno co řekne je svaté. Když Lena uteče a skončí v nemocnici, dostáváme se hlouběji do příběhu, kde pátráme po Leně, která zmizela už před 13 lety a jež je biologickou matkou Hany. Je to drsné, mrazivé a neotřelé a rozsah jedné minisérie tomu absolutně sedí. Dlouho mě žádný psychologický thriller nebavil tak moc, jako tohle. Vcelku zapadlá lahůdka ve vodách Netflixu.  Moje hodnocení: 10/10

Bod obnovy (2023)

Tohle je film, který mne zaujal už trailerem v kině. Reklama, která cílila opravdu na diváka tomu možná pomohla, ale když jsem viděla rozhovor s tvůrci filmu, přesvědčilo mě to o tom, že ačkoliv úplný fanda sci-fi nejsem, tohle chci vidět. A jelikož jsem měla do konce září vstupenku do kina z výhry za 99,- Kč, bylo jasné, na co padne. Psal se středeční večer a moje absolutně spontánní rozhodnutí padlo. Šla jsem sice skeptická a radši nic neočekávala, ale waw. Bod obnovy dokazuje jednu věc, že pokud má autor jasnou vizi a plán, tak prostě umíme točit filmy, ne že ne. Ano, inspirace ze světa je tam samozřejmě znát, ale v rámci žánru to snad už ani jinak nejde. Bod obnovy je tak filmem, který vybočuje, přivádí diváka do blízké budoucnosti a kombinuje tak sci-fi a poctivou českou detektivku šmrnclou životním drama. Bavilo dost a soundtrack je už jen třešničkou na dortu.  Moje hodnocení: 9/10

Menu (2022)

Pokud jste naštvali psychopatického šéfkuchaře, nemusíte se z luxusní večeře o mnoha chodech vrátit. Mnoho lidí tohle považuje za horor, kterým ten film opravdu není. Psychologický thriller šmrncnutý kapkou hodně černé satiry je ale v tomhle podání něco, co Vás nenechá vydechnout a budete se bavit od začátku do konce, protože jsou tu herci, kteří nemají problém celý tenhle koncept utáhnout. Místy se bavíte, místy je to znepokojivé, ale jako celek to funguje dokonale.  A jelikož jsem už vážně postižená, přemýšlela jsem samozřejmě nad tím, při kterých nejvíc vyhrocených scénách se asi herci nasmáli nejvíc.  Je to jiné, je to vlastně brutální a přesto není. Velmi zajímavá sonda do duší mnoha lidí, kteří mají naplánovaný společný osud. Tohle si dejte a spoiler: neoblibujte si žádnou postavu.  Moje hodnocení: 9/10

Insidious: Červené dveře (2023)

Některé série by měly mít míň dílů, nebo prostě žádný pokračování. A to je přesně případ Červených dveří. Není to horor, není to vlastně ani thriller, protože toho napětí tam taky úplně moc není, takže je to zase takové rodinné drama, ala zpátky do minulosti, budeme se babrat v tom, co se už stalo.  Rozhodně to není film na velká plátna a vidět to na pc bohatě stačilo.  Režie se ujal sám Patrick, stejně jako coveru písničky Stay s Tobiasem z Ghostu a za mě je to to nejlepší co z toho filmu vzniklo. Nezajímavé, nezábavné, nepřekvapující.  Stay ale jedu v uších velmi často, byť jsem si její vydání s Insidiousem vůbec nespojila ( a ne netrkla mě ani ta fotka Tobiase v červených dveřích u jejího proma) :-D. Jako odpočinkovka na nedělní odpoledne fajn, vracet se k tomu ale asi vážně nepotřebuju :) Moje hodnocení: 6/10