Špióni (2019)

Škoda, že se tenhle film nejspíš nikdy nedostane do Česka. Přesah má obrovský. Místy připomíná Zootropii a snad ji i překonává v počtu zvratů. Moderní film, kde celý příběh je složen z krátkých vtipných scének, takže zabaví i menší anebo ty, co neudrží pozornost. Animace moře provedena naprosto ukázkově, kolorování trochu slabší. Jediný mínus byla Čínská agitka včel na konci filmu, do celého snímku to tak nějak nesedělo, ale možná že to dostali tvůrci filmu příkazem shora.

Anihilace (2018) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Naprosto úchvatně propracované vizuály! Výbuch / strom prorostlý člověkem či rostlinní lidé. Parádně propracovaná zvyšující se děsivost filmu (medvěd!). A zajímavě propracovaná myšlenka ekosystému. Ale zde výčet pozitiv žel končí. Zpackaný scénář a dialogy. Herci jen dva - Portmanová a vedlejší role Thompsonové. Snímek spadá do kategorie "ve filmu neuvidíte nic víc, než v traileru".

Liga spravedlnosti (2017) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Ctrl+C Avengers, Ctrl+V nudná Justice League. Nefunguje to, dvojici Batmana a Wonder Woman chybí šarm, kterým oplývá copypaste Batmana - Iron Man. A ani Superman to nezachrání. DC ač úpěnlivě se snažíc, holt není Marvel a skupinovky jim moc nejdou. Ezra Miller (Flash) vtipem neuvěřitelně celý snímek pozvedává o třídu výše, klobouk za to dolů.

Vražda v Orient expresu (2017) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Poirot, kterému chybí Poirot. Snaha vyrobit z chladného obsedantně-kompulzního chlapíka, s vajíčkovitou hlavou, ze které vykukuje špičatý nos a knír, jakousi (nuceně) přirozenou osobnost, jenž všechno a všichni otravují. Nefunguje to. Film znázorňuje archetyp umašťeného opraváře praček, po kterém chcete opravit pračku, což předvolaný opravář nedělá. Tam, kde se ubralo typické strojené ikonovitosti Hercule Poirota, přitopilo se emocemi a výbušností, až vznikl jeho protipól. A tak ve filmu vidíme skákajícího, běhajícího a hůlkou šermujícího staršího muže, který sice málem přišel o nohu ve válce a v předloze by bez hůlky neudělal podobně jako Dr. House ani krok. No a původní ledovou logiku "šedé kůry mozkové" vystřídalo neustálé ječení, pod kterou se ubohé ohluchlé oběti nakonec přiznají, že jsou vrahy.

Já, Tonya (2017) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Pozoruhodné téma a ještě více osobnost Tonya Harding. Mission impossible vytvořit 120 minutový zábavní film, neřkuli o úroveň náročnější snaha vytvořit "oběť nešťastných okolností" ze jména, které se stalo kulturní referencí, synonymem zákeřnosti. Margot Robbie se snaží, leč je znát, že se více věnovala tréninku krasobruslení než prokreslení postavy. Oproti tomu Allison Janney, která ve filmu hraje ublíženou a vulgární matku hlavní postavy, si zde střihla jednu ze svých životních rolí.

Monty Python a Svatý Grál (1975) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Humor stárne. To, co bavilo před patnácti lety (když jsem osobně Chtivé Krajty v honu za Svatým Grálem viděl prve), napodruhé a s odstupem času nudí. Vlastně by se skvělé scény filmu daly na prstech dvou ruk spočítat. S odstupem času snímek působí poslepovaně, genialita se vytrácí a zbývá jen pomalé tempo. Jakoby to tvůrci tušili, když v roce 2015 vydali 25 minutovou zkrácenou verzi na Youtube, kterou dnes místo filmu vřele doporučím, protože v něm už toho o moc více nenajdete: https://www.youtube.com/watch?v=F41SSqJx2tU

Prezident Blaník (2018)

Jedinečné. Doporučuji. Velmi jsem se filmu obával, že mě bude návštěva kina mrzet. Natáhnout krátké díly internetového seriálu do celovečerního filmu není jednoduché. Nedovedl jsem si představit, že by mě krátké puny bavily tak dlouho a na film jsem vlastně šel s minimálním očekáváním "politického Kameňáku". Ó mé překvapení! Prezident Blaník je bezpochyby sezónní záležitost – humor si divák nejvíce užije s premiérou. Přesto dílo seriál přesahuje. Fascinující je um, s jakým se podařilo do filmu nacpat nezměrné množství veřejných postav, které samy sebe "dehonestovaly". Člověka hnedle potěší, že naše česká společnost si umí dělat ze sebe srandu, a že Švejkovské a Cimrmanovské hodnoty jsou národním duchem i v dobách, kdy je "našinci nejhůře". No a Blaník toto umí parádně vyšvihnout do hyperboly.

X-Men: Nová generace (2017) (seriál) odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. The Gifted chce být lepší verzí Heroes z Marvelovské verze Země-10005, ale kulhá v tom. Hrdinové, respektive jejich schopnosti, jsou mladšími, slabšími verzemi známých postav Rosomáka, Magneta, Kyklopa a dalších. Ústřední děj se oproti ryzích X-Men točí kolem "takové normální rodinky" na místo čirého souboje hodných se zlými. Ač i ten je přítomen a s blížícím se finále intenzivnějším. Je to scénáristicky rozvláté (obvyklý Matt Nix), hereckými výkony chudé (a ani ostřílená herečka Amy Acker, ač se snaží, jak může, nedokáže přebít unylost ostatních). Gifted je typický seriál o 13 dílech s osmi různými režiséry a jedním producentem, který vlastně ani neví, jak se seriálem naložit, přestože má dopředu připravený parádní svět se kterým si může hrát. Pevně doufám, že další série přijde s pevnější režií a myšlenkou, neb se stávajícím nastavením se může stát, že příští série bude tou poslední, a to by byla škoda. Po kvalitním seriálu typu The Gifted je tady určitě poptávka.

X-Men: Nová generace - Série 1 (2017) (série) odpad!