Slovania (2020) (seriál)

Velmi zajímavý počin naších sousedů. Bohužel kvůli recenzím jsem nečekala mnoho, ale opak byl pravdou. Ano, nerovná se to západním obdobným seriálům, ale své kouzlo to má. První dva díly jsem teda velmi pochybovala, taky se mi to zdálo všechno strašně tmavé a utahané, ale další díly už fungovaly o dost lépe.  Zápletka se sice odehrává jen ve dvou hradištích a okolí, ale přesto se zde děly nečekané věci, někdy jsem se fakt zasmála nad tím, co a jak autoři vymysleli (v dobrém) a někdy jsem zase žasla nad velmi zajímavými zvraty. Zároveň vizuální stránka tradic byla úžasná. Jejich oděvy na svatbu, pohřeb, oděv dle jejich postavení se mi ohromě líbily. Zároveň třeba svátek slunovrat byl velmi sebejistě a skvěle pojat ale i božstvo a hlavně Morena. No nakonec asi jen řeknu, že jsem ráda, že jsem seriálu dala šanci, protože nějaké zpracování Slovanů z našich končin za období Sáma či Velké Moravy mi opravdu chybělo a sledování jsem si moc užila.

Kamčatka, tajuplná země (2018) (TV film)

Kamčatka mě vždycky fascinovala a když na mě tenhle dokument náhodně vyskočil v TV, s radostí jsem zaplula do gauče. Mnoho informací na internetu o tomto vzdáleném místě není, takže jsem ráda, že dokument splnil má očekávání a dozvěděla jsem se požehnaně. Jak z geografické stránky tak etnografické. Francouzi udělali moc dobrou práci. Hvězdu ubírám, protože některé části byly až moc zdlouhavé, a taky protože dokument sám o sobě není nikterak speciálně pojatý.

Mencuri Raden Saleh (2022)

Krádež Radena Saleha!  Tento film jsem si náhodně pustila na Netflixu, a vám doporučuji to samé.  2 a půl hodiny čistého napětí a zábavy. Podobný námět jsem nikde neviděla, sebranka dospělých studentů si chce přivydělat paděláním obrazu, ale to nebude tak jednoduché.... Film jsem ihned zařadila mezi mé oblíbené, a rozhodně nejlepší film z Indonéské produkce, jaký jsem zatím viděla. Všechno tam jednoduše funguje. Námět a jeho provedení je excelentní, stejně jako chemie hlavních postav i jejich motivace. Film je nadprůměrně dlouhý, nikdy jsem se ale nenudila, asi jsem ani nenašla věc, co by mě vyloženě vadila, což například o nedávno vydaném fenoménu Johnu Wicku 4 říct nemůžu. (Ikdyž ten film i tak stál velmi za to) Takže apeluji, pro vaše vlastní rozšíření obzorů v cizích produkcích, tohle musíte vidět :)

Onze Oost (1919)

Holandský snímek o dnešní Indonésii, tehdy jejich kolonii. Bohužel Nizozemsky neumím, tak mohu reagovat jen na čistý obraz. V podstatě je to jen takový raw dokument z různých sfér Indonésie - škola, práce, stroje, ulice, hory... Avšak je třeba myslet i na to, co tím Holanďané chtěli říci - tedy ukázat "svůj východ" jako jejich bezproblémové, exotické Holandsko. Jako ráj pro Holanďany, tedy nenalezneme zde žádné "nevhodné" záběry, ba naopak občas i naaranžované záběry, kterých si však všimne jen hrstka lidí, kteří Indonéské historii rozumí. (např. chudá místní dívka něco jí ze skleničky žičkou - velmi nepravděpodobné. Nebo celkově vizáž "zdravých a šťastných" místních.) Nicméně velmi zajímavý dobový snímek, který pomůže nahlédnout přímo do části Indonésie a tehdejší doby.

Imawa no kuni no Alice - Episode 7 (2022) (epizoda)

Normálně se ke konkrétním dílům nevyjadřuju, ale tady mi to nedalo. (Spoilery inc) Byť boj byl jakž takž realistický (Pikový král ale za mě až moc neporazitelný, a taky jsem nechápala, proč najednou ze sebe postupně sundával veškerou zbroj ale ok), ale ty zranění... Někoho střelej hned a už leží tuhej na zemi, tady borku (lučišnici) rozstřílí skrz na skrz a ještě se v průběhu min. dvou hodin dokáže doplazit na místo určení. Usagi s rozsekanýma nohama by stěží a s naprostou bolestí maximálně vstala, natož chodila. A že by transka (pardon ja si fakt nepamatuju jména xd) vydržela dvě hodiny fungovat s dobodaným břichem od nože... Nemluvě o těch dvouch, kteří se postřelili navzájem a už tři hodiny tam krváceli a stejně s čistou myslí prohlásili, že odmítají. a mohla bych pokračovat... dost mi to zkazilo druhou sérku tenhle díl, ikdyž poslední to celkem zachránil.

Spolu na hranici (2020) (seriál)

Dokumentární cyklus, který mě ale ne vždy bavil. asi záleželo téma od tématu, ale způsob vyprávění by určitě mohl být zábavnější. Co mě ale nejvíc vadilo byl fakt, že po pár prvních dílech se z českých titulků u Poláků stal klasický český dabing zahraničních dokumentů, který mě úplně iritoval a přestalo mě to bavit ještě víc. Lidi najednou nepůsobili vůbec blízce jak se dokument snažil všemocně ukázat a když ještě předabovali čechy mluvící nářečím, to mě odjebalo úplně...

Podkarpatské Rusínsko (2022) (TV film)

Velmi krásný dokument. Radost pro oči, záběry nádherné. Vyprávění nikam nespěchá.. Pro Podkarpatskou Rus (Rusínsko) mám slabost už pár let, a stejně jsem se dozvěděla spoustu nových informací - od klasické historie, válkách a smluv až po život obyčejných lidí do dnešních dní. Po válce se tam musím podívat....

Motýli v břiše (2010) (TV film)

Tenhle snímek jsem viděla z jediného prostého důvodu - Na stejnou střední (renovovanou nyní na SŠDaM) jsem chodila o pár let později. Snímku jako takovému bych dala tak hvězdičku, vlastně je to jen dokument o náhodných studentkách, které nejsou nikterak zajímavé, ale vidět některé své učitele, třeba i našrot, bylo pozoruhodné :)) proto dávám dvě.

Tři přání pro Popelku (2021)

Zážitek asi dobrý, ale na klasickou popelku to rozhodně nemá. Postavám nějak chybí šmrnc, ani se neobjevují žádné úsměvné situace a popelka mi přijde taková... plachá a nijaká. Jediné co můžu pochválit je vizuální stránka, norská krajina je nádherná. Konec byl na sílu korektní a divnej.. že se tam z ničeho nic začnou všelijací lidi líbat asi ok, ale že se z ničeho nic políbí i ti dva princovi kumpáni... ok no xD Celkově pocit z pohádky je zvláštní, rozhodně si teď ale mám chuť pustit klasickou popelku na spravení chuti.

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Pohádka, která se měla vysílat na štědrý den místo Bambitky. Opravdu. Žádná přeafektováná a ukřičená pohádka, ale líbezná, klidná a přeci velice zábavná. Charaktery i herecké výkony skvělé, všichni byli uvěřitelní a přirození. Velice jsem si užívala vizuální stránku míst, možná škoda, že nebyly zakomponovány nějaké širší záběry z vesnice a předhradí (i když rozumím, že interiéry a exteriéry byly jiné místa).  Za mě snad jedna z nejskvělejších novodobých pohádek. Pecka!