Vicky Cristina Barcelona (2008)

Uf, jak tohle zhodnotit.. Woody Allen se vrátil, aby nám ukázal, co všechno ještě o mezilidských vztazích nevíme. A to já si od něj vždycky ráda vyslechnu :). Film je to z těch zvláštnějších, což taky není na škodu, já osobně si myslím, že u Woodyho čím ulítlejší, tím lepší. Allen si tentokrát na výlet do Ovieda vzal perfektní ansámbl (a to Scarlett hodně nemám ráda,ale do filmu se fakt hodila) mezi nímž o stoprocent vyčnívá úžasná Penelope. A s těmihle čtyřmi rozjel příběh milostného dvoj/troj/čtyřúhelníků, přidal pár vtípků a spoustu vína a.. A to je vlastně všechno. Ale úplně to stačí. A že ve filmu není děj? Ale kdepak, tam ho je, vždyť se tam dokonce i střílí :). Navíc je to všechno natlačené do přiměřené stopáže, tak že vám to uteče, ani nevíte jak. Hudba, herci, prostředí, vypravěč - všechno to do sebe moc pěkně zapadá a úplně vás to naláká, zabalit si kufr a vydat se směrem Španělsko. V kině při závěrečných titulcích jsem si říkala, že to je pětihvězdičkový film, po lehkém "vystřízlivění" dávám 4. Ale S Vicky Cristinou do Barcelony klidně zas :) ! Plus je na tom filmu ohromné, že ho tvořil člověk kterému je 73 let - jeho vnímání "lásky" je opravdu moderní.

Quantum of Solace (2008)

Před každým novým Bondem jsem plná očekávání a hrozně se těším. Bond je totiž případ a to v tom dobrém slova smyslu :-). Odzvonilo Bondovi, který se držel při zemi, dnešní Bond si dělá co chce, umí všechno, je nezničitelný, má absolutní schopnost regenerace (či reinkarnace), nikdy nezakopne, nikdy se nelekne, povolení zabíjet si vykládá značně po svém a sluší mu to za každých okolností. Navíc žije v jakémsi paralelním světě, kde se nikdo na nic neptá, nikomu nepřijde nic divný (třeba když jde proti vám člověk kterýmu krev pomalu tryská i z uší) a zlouni jsou leví jak šavle a nikdy Bonda netrefí. Zato Bond se trefí vždycky kam potřebuje, ukradne cokoliv a vždycky něco lepšího než mají ostatní a vždycky to má dost paliva. Product placement jede na plné obrátky. Ženy ho milují a jsou ochotné pro něj udělat, co mu na těch jeho krásných modrých (ale chladných a mstivých) očích uvidí.. A o tom přesně Bond je a přesně takového agenta 007 já mám ráda. A nechci Craiga přechválit, ale posunul Bonda dál a to o pár mílových kroků. Je těžké překročit vlatní stín - Casina Royal. Těžko říct, jestli kdybysme jako první viděli honičku po střechách (Quantum) a pak až tu na stavbě (Casino), jestli by to lehké rozčarování nepřišlo taky. Pro mě to byl opět Bond v "Bondovském stylu", přesně to, co jsem čekala, to jsem i dostala. Na Bondovi se vždycky těším co tvůrci vymyslí už k úvodním titulkům (v QOS dobrý, ale ne lepší než u Casina).. A zdejší obavu, kam to s tím Bondem spěje nesdílím, protože se mi moc líbí kam to spěje. A jestli mám brát Quantum jako druhý díl Casina Royal, je to špičkovej film, jako akční snímek je to taky skvělá podívaná a jako "film" je to značný nadprůměr. Vychází mi z toho po prvním shlédnutí 4 hvězdičky, ale nevylučuju ani postup vzhůru.. A už jsem hrozně zvědavá a už teď se těším, co bude dál..

Než si pro nás přijde (2007)

Tento film si vyloženě musel počkat, než Jack Nicholson a Morgan Freeman dospějou do věku, kdy takovéto role budou moci adekvátně zahrát. Je to krásná představa, že poslední měsíce před skonem, kdy se "sčuchnou" tihle dva protikladní staroušci, stanou se z nich přátelé, procestujou svět, splní si všechno, o čem snili celý svůj život. Jenom k tomu potřebujou jeden druhého (a značný sponzoring od Nicholsna). A umřít pak mohou s klidným svědomím, že udělali všechno to, co chtěli. Ale když tak koukám, jak si tihle pánové ve filmu užívají - škoda umřít :). Nicméně bylo fajn, tenhle jejich výlet za sny sledovat. A nemá smysl si v komentáři stěžovat, jak je to samé kliše, jak vám film až příliš účelně hraje na city.. Jo jasně, vy jste to snad od toho nečekali? Už z názvu je patrné, že je to film u kterého si pravděpodobně pobrečíte a jak se film chílí ke konci, dojemných chvílí přibývá. Vyvažují je pak povedené, trefné, tragikomické fórky. Zkrátka fajn příběh a tihle dva pánové, to je vždycky dobrá společnost. Mimochodem... smáli jste se až jste brečeli? ...

Dokud nás smrt nerozdělí (2003)

Tak buď jsem při sledování byla v opravdu dobrém rozmaru nebo je to dost velká sranda. Miachel Douglas jako muž poznamenaný životem agenta CIA bojuje s tatínkem budoucí snachy proti zlu a bezpráví. Vtipnost tomu dodáva to, že tatínek snachy je takovej typickej ňouma, co se bojí létání, výšek a kdoví čeho všeho.. Zkrátka přesný opak agenta Douglese. Jejich slovní přestřelky jsou ale velmi dobře napsané a o hlášky v tomhle filmu není nouze. Hlavně neřešte přehaný děj, absurdní scény a berte to jako komedioparodioakčňák, který se snaží vás pobavit. A občas budete muset překousnout nějakou tu romantiku. Trojku Douglas - Brooks - Suchet by mě v životě nenapadlo obsadit do komedie (navíc Sucheta v takovéto roli!), ale světe div se, hezky se na to kouká, dobře se to poslouchá. Stejně jako Kratasedf bych řekla - 3hv. málo, 4 moc. Tím jak mě to zaujalo, tím jak mě to pobavilo, jsou to jednoznačné 4, ale na druhou stranu, jednou mi to vidět stačilo. Ale budiž, těch opravdu vtipných komedií neni moc, takže 4.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Jsem spokojená. Natěšená na premiéru jsem okamžitě zaběhla do kina, s mnoha očekáváními, s místním hodnocením i komentáři v hlavě a s jasnou představou jak to asi bude vypadat. A nakonec všechno jinak. Nakonec veliká spokojenost. Asi jsem si to zklamání odbyla už tady, když jsem si přečetla, že žádný marťani nebudou. Od celovečeráku Akt se to tak nějak očekávalo (nebo já to teda očekávala určitě - no co, v posledním Indym jsem to zas neočekávala vůbec a heleďme se :)) ). Ale i tak to byl přeci docela úlet. Já tam měla Muldra, Scully, dokonce Skinnera, klasickou znělku na začátku i na konci - všechno jako za starých časů, tak jak to mám ráda. Plus se dočkáte pár povedených hlášek. Ani spolu s ostatními nedoufám, že tohle je definitivní tečka za Akty. Ano, mohla by být, ale v nejlepším se má přeci přestat a mohlo to být lepší, to bezesporu. Pojďme do toho znovu, pojďme do toho s pořádnými děsívými paranormálními jevy. Ale jestli má být tohle konec, i tak dobře. Co vyznělo pro mě trochu divně, byla čeština na ruském operačním sále a opětovné vytáhnutí na Muldera jeho sestru. Čerstvě po shlédnutí přemýšlím i o pěti hvězdičkách, počkám ale na druhé shlédnutí. Musím se ale ještě přiznat, že moje hodnocení je silně ovlivněno tím, že Akta X je pro mě velmi srdcová záležitost a nelze si ani tento počin neoblíbit.

Hlas moře (2004)

"Ty kouříš?" "Jo. Doufám, že mě to zabije. A furt nic." Velmi kontroverzní téma do kterého v tomto hodnocení nehodlám nijak zasahovat nebo rozebírat. Film byl natočen tak jak byl, s jasným poselstvím, s jasným postojem, s jasnou zprávou, co chce divákům sdělit a přitom ne příliš podsouvavý. Rozhodně je zajímavý, dojemný a lidský. Krásný herecký výkon především v hlavní roli, ale neméně i v těch ostatních. Do takovýchto filmů je podle mě vyloženě nutnost vybírat herce citlivě a pečlivě. Myslím, že tady se to povedlo. Určitě je to film (a vůbec téma), který nutí k zamyšlení. Jo možná je to trochu hraní na city, ale zkuste natočit film na tohle téma, aniž by to nebylo smutné a jímavé. A zdá se mi to, nebo zrovna jména Ramón a Juliet nejsou vůbec náhodná a je to třeba taková tenká nitečka k Romeu a Julii..

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Dneska jsem si konečně dopřála dlouho (neúmyslně) odkládaný kinozážitek. (bohužel se neubráním SPOILERU)... No a to se dějou věci! Indy si jako jeden z mála (ne-li jedinný) mohl vždycky dovolit všechno, ale že se ve čtvrtém díle objeví i ufoni, to jsem teda nečekala. Když už Indy urputně koukal do křišťálové lebky zavánělo to nějakou úleťárnou, ale že na konci přiletí talíř a té rusandě vzplanou oči, to je moc i na mě :). A možná proto to není plné hodnocení. Plus to, že ač je Shia dobrý herec, tak mě nezaujal (ne jenom v Indym, v žádném filmu). Jinak je tam ale veškerá "Indyovina" na kterou jsme se všichni tak těšili. Jsou tam honičky, střílečky, souboje na meče, na pěst a na všechny způsoby. Spolu s tímhle je tam pak ještě Harrison Ford, stále šarmatní, akční, pravda - o trošku starší, ale duchem stále mladý :). A do třetice všeho dobrého tam opět nechybí humor a scény které vás prostě musí pobavit - jaderný výbuch zabije vše živé na kilometry, ale Indy si vleze do ledničky, trošku ho to odkotoulí a odejde po svých :)) . Tohle všechno se mi na Indym líbí, vždycky líbilo a líbit bude (ale doufám teda že to je konec - za dalších 20 let už by do toho asi Indy nešel a Shia se na nového Indyho nehodí, v tomhle je Ford nenahraditelný). Tohle je odchod Indiany Jonse středem a se vztyčenou hlavou. A mě se po něm bude stýskat ;).

Hádej, kdo jsem! (2007) (pořad)

Tak u tohohle sdílím názor co to tady dělá, jestliže je tady zrovna tohle, pak se dočkáme i Riskuj, Milionáře a podobně.. Ale nesdílím tedy ani náhodou názor na hodnocení tohoto pořadu. Asi záleží na tom, jak vám padne do noty tahle čtyřka, mě nevadí, pan Klepl je podle mě sympaťák, nikdo z tý pětky mi neni protivnej a ani ten seriál. Občas je to celkem sranda, je to pohodová kulisa.. Jako odpad to pro mě určitě není, když tohle hodnotíte jako odpad, jak hodnotíte třeba VéKáVéčka, Doktora z hor, Ulici a podobný kraviny co ta vaše zlá, ošklivá, komerenční televize vysílá? Samozřejmě je to otáka vkusu, ale s s odpadem už trošku podle mě chybí soudnost.. Je to takovej průměr soutěžních pořadů a tady zbytečně podceněný.

Amélie z Montmartru (2001)

Je dost těžké hodnotit Amélii z Montmartru, protože je to film tak jiný, nedá s k ničemu připodobnit, s ničím srovnat. Je to krásný film z krásného prostředí. Je takový pěkně barevný, optimisticko-pesimistický a fantas-realistický. Snad nic (a přitom všechno) není v Amélii normální - podívejte se na všechny ty postavy - sama "sociálně" nezařaditelná Amélie, malíř s kostmi křehkými jako sklo, věčně "vypruzenej" zelinář s lehce "přiblblým" pomocníkem, Madellaine, co se ztrátou lásky ztratila i smysl života, stejně jako Améliin tatínek, klučina co pracuje v sexshopu a ve strašidelném hradě na pouti a baví se sbíráním roztrhaných fotek co leží pod automatem nebo v koši, Améliina spolupracovnice co kulhá, spolupracovnice hypochondr.. a těmto všem se Amélie s nasazením sobě vlastním snaží pomoct, vrátit smysl života, vrátit sílu. Tím ale zapomíná na to, že ten, kdo potřebuje nejvíce pomoct, je ona sama. Příběh, který nám Jean-Pierre Jeunet tak osobitě vypráví, je místy dojemný, místy vtipný a velmi nápaditý (nápad s trpaslíkem cestujícím po světe byl prostě skvělý :) ) a dokresluje ho nádherná hudba. A abych nezapoměla na herce - všichni velmi dobří, ale pochopitelně nejlepší (a nejspíš i životní) výkon Audrey Tautou, která působí tak něžně, nevinně a roztomile, že bych jí věřila, že ve skutečnosti je stejná jako Amélie. Film ve vás zanechá pěkný pocit, úsměv na tváři a aspoň na chvilku pohodu a optimismus. Myslím, že takovýto film mohou natočit jenom francouzi.

Sbohem, baby (2007)

Velmi dobré drama (ale proč je v žánru i "mysteriózní" to těžko říct) o únosu holčičky a o vnitřím zápasu jednoho mladého detektiva. Hodně lidí tady píše, že oč je horší herec, o to je lepší režisér. Mě Ben Affleck nevadí ani jako herec, ale jako režisér má hodně slušně najetou kariéru (myslím tu v roli režiséra), protože tohle se vážně povedlo. Je to relativně dlouhé, ale pořád se něco děje, tak vám ty dvě hodinky hodně rychle utečou. V hereckém obsazení Ben vsadil na Morgana Freemana (který do těchto rolí tak nějak patří) a neznámé herce - alespoň tedy pro mě. Nikdo mě ale nezklamal, Casey moc pěkný výkon, určitě zavřel pusu všem co si mysleli, že v tom hraje díky bráškovi, musela jsem si chvíli zvykat na jeho hlas, ale jinak s ním nemám vůbec žádný problém. Líbily se mi vhodně načasované střihy obraz - temno - obraz, které se vyplatí použít i jindy než v trailerech.. + pěkně zvolená hudba, překvapilo mě i několik povedených hlášek a vtipných momentů. A nepřijde mi to nijak zmatený, divákovi je řečeno všechno, co potřebuje vědět, postavám se věnuje tak jak je potřeba.. A i ten závěr je nakonec asi tak, jak měl být.. Do těch pěti hvězdiček tomu něco chybí, zatím nedokážu říct co (možná až po dalším shlédnutí), ale je to něco, co z tohoto filmu pravděpodobně nikdy neudělá kult ani absolutní špičku svého žánru. I tak ale hodně slušný film a nadprůměrné drama rozhodně stojící za shlédnutí.