Babylon (2022)

Vždycky jsem si říkal, jak asi vypadali bujaré večírky hollywoodské smetánky z období, kdy divoký západ definivně změnil podobu a Kalifornie se stala mekou filmu. A pokud by byla úvodní část, která jeden takový zobrazuje, sestavena ze skutečných historek a legend účastníků, asi by se naplnila má očekávání. Naprosto nadupané entré, které zběsilým tempem uvádí do děje, plné nezapomenutelných scén je zřejmě nejlepší části filmu, neznamená to ale, že bychom se později měli nudit. Při pohledu na varieté asiatky, jsem se pousmál, a okamžitě mi přišla na mysl inspirace hraběnkou Sorokina ze seriálu Babylon Berlín, později jsem se dozvěděl, že i režisér přiznal prvotní inspiraci při psaní scénáře právě zmíněným seriálem. Taktéž scény natáčecího dne, shánění kamery anebo tanečky Margotky drží laťku tempa, kterou nastavil. Docela mě překvapili fekálky, kterými je film proložen, některé pekelně trefné (při jednom takovém se mi protočily panenky a vybuchl jsem smíchem), jeden se mi zdál zase přes míru (Margotin "Smysl života"). Když dojde na vztahy tempo malinko zpomalí, ale jinak stopáž zde není problém. Závěr, kterým režisér vyznává lásku filmovému řemeslu, je silnej tabák. Co se týče obsazení, myslím že na všech postech dostal své první volby. Brad Pitt je úžasný, charismatický, jako hvězda, která neprošla sítem zvukového filmu, alespoň ne tak, jak by si představovala. Pro Robbie ikonická role a skvělí jsou i ostatní herci. Film, který byl STVOŘEN pro velké plátno a jehož expresivně natočené scény dosahujou levelu nejlepších scén Vlka z Wall Street.

Zlatí úhoři (1979) (TV film)

Hloubka. Menšík, Hrušínský. Český #Schindler list, ovšem místo továrny jsme u řeky. Poetická romantika v hrůzné době

Suburra: Krvavé předměstí - 21 dnů (2017) (epizoda)

Má italština je jen o špetku lepší než má maďarština (tu neumím vůbec, znám jen slovo eremi), ale to mi nebrání v sledování téhle lahůdky. Jako skalní fanoušek filmu, příchod seriálu, a hlavně pojetí jakým je servírován, oslavuju (na první epizodu jsem si koupil lososový kaviár a Bohémku). Návrat všech podstatných herců (A.Borghi yes) s výjimkou Samuraje, uvedení nových postav (zvlášt fotr Osmičky potěšil), hudební podmaz, to vše se snaží návazat na fenomenální film. Po jehož shlédnutí jsem byl jako v transu, a bylo mi velmi líto, že se do toho nekompromisního světa, plného extrémně zajímavých charakterů a situací, již nevrátím s novými příběhy. (vzhledem ke konci filmu) Seriál je tedy dar pro ty co si Suburru(2015) užili a litovali, že navázat lze pouze s novými postavami a novým příběhem. Co se týče prvního dílu, je třeba říct, že jsem mnoha dialogům nerozuměl a sledoval jsem hlavně herecké výkony a hrubý náčrt děje, ale je třeba říct, že je zaděláno na pořádný masakr. A Ales Borghi tu má opět jednu hype scénu, je radost sledovat jeho kokainový výraz.

Suburra (2015)

Koncentrované, ucelené, příběh bez jednoznačně hlavní postavy. Velice libové tempo, i postavy jednotlivých linií. Celá loď se nezadržitelně plní vodou a zdaleka není jasné kdo s ní půjde ke dnu. Nechci nijak velebit hned po zhlédnut, ale Gangsterky mohou být vděčné za tenhle příspěvek.

Vlákna (1984) (TV film)

Co do sugestivity a naléhavosti sdělení Velký film. Máte rádi District9, Cloverfield či obdobné formální filmy? Dle mého Vlákna těmto filmům nastavuje laťku, na kterou stěží dosáhnou. Téma ani ve své době nebylo nikterak objevné a i přesto je v dnešní době stejně aktuální. Forma, masky, herecké výkony, to vše vytváří ucelenou mozaiku globální katastrofy, kde ani na chvíli nezapochybujete o kontinuitě. Je pravda, že cca ve dvou třetinách filmu se to trochu táhne, ale s odstupem pár dnů a dojmem, který ve mě zanechal odpouštím. Je zajimave, že dodneška jsem o filmu neslyšel, v TV snad nikdy neběžel. Tímto chci poděkovat Kamilce P. za osvětu.

Rapl - Black Jack (2016) (epizoda)

Perličkou je herecká účast Miloše Potisky a jeho ženy, jihoafričanky Shimo, kteří spolupracovali na knize Kmenty Padrino Krejčíř Afričan, jejichž obsazení lze brát jako trafiku od tvůrců, jelikož stejný produkční tým točil i Gangster Ky. Kuneš v tomhle díle opět perlí, celkové vzato je Čermakuv part velice vděčný jeho herectví.

Kontakt (1997)

Film na který je hvězdičkové hodnocení dosti nevýstižné a vyjadřuje pouze procentuální spokojenost divácké obce. Je vidět i kde se Nolan inspiroval při tvoření svého multiplanetárního eposu z roku 2014, ať už co se týče uváděných "teorií" či obsazení MMcC. Jodie je naprosto jedinečná herečka, která dokáže před kamerou kombinovat neústupnost a zaujetí stejně jako svou něhu až andělskost. Na rozdíl od jiných science flicků se opravdu hluboce snaží jít pod kůží smyslům mnoha věcí, ať už víry, vědy, lidských vztahů i věčné otázky, co tady vlastně děláme, přičemž nehraje na nostalgickou či patetickou notu. Docela mě překvapuje průměrné hodnocení od spousty uživatelů, jejichž filmový názor cením.

Gangster Ka: Afričan (2015)

Stěží najdete atmosféru českého filmu. Ať už díky dynamice obrazu, parádním lokacích, viz vzdušné záběry na Jo´burgské slumy anebo samotnému tempu celého filmu. Skutečný příběh, který investigativní žurnalista Kmenta zaznamenal (zatím) do třech knih (jedna z nich se teprve píše) a spolupracoval i na scénáři, se dotýká jedné z nejznámějších kauz o projení soukromé sféry se špičkami české politiky, a který se nebojí konkrétně ukázat prstem. Pokud bychom chtěli srovnat, s předešlou Kmentovou zfilmovanou předlohou Příběh Kmotra, je nutno uznat značný progres. Zatímco Příběh kmotra s Vetchým byl jen velice nepřesný, povrchní a skutečnými reáliemi málo se držící slepenec, Gangster Ka funguje především jako celek, který ví co a jak to má předat. Velikou zásluhu na tom má samozřejmě ústřední osobnost. Její znázornění, včetně projevu hlavního představitele, zobrazení její autority, chtíče i krutosti, přičemž s výjimkou extrémních scén ji dokážete fandit, byl klíč k úspěchu. Řekl bych, že film se držel knihy a tedy více méně reálií, tak z 80i %. Zbytek byl upraven, nejspíš pro plynulost příběhu, některé události byly změněny (strejčka Cyrila například zastřelili dva členové gangu z motorek), některé události nebo charaktery vypuštěny nebo upozaděny (chyběl mi tam majitel Teazers). Celkově vzato se ale jedná z filmového hlediska o mimořádný počin a troufnu si říct, že jestli Česko vypustilo v podobě Radovana Krejčíra gangstera světového formátu, tak Pachl s Čermákem a spol. vypustili do světa krimi evropského střihu.