Černobyl (2019) (seriál)

Upřímně jsem první epizody přemýšlel, proč to má tak absurdně vysoké hodnocení... Já na dokumenty moc nejsem, většina z nich je vážně nudná a knihy mají většinou větší výpovědní hodnotu o faktech. Tomuhle dokumentu (i když to technicky není dokument, já vím, ale blíží se to tomu víc než označení sci-fi seriál) jsem dal šanci hlavně kvůli jeho popularitě a počkal než opadne vlna nadšení, abych si na to udělal vlastní názor. No, seriál je docela tvrdý a vykresluje mnoho okamžiků, které se staly a já se o ně nikdy moc nezajímal. Po dokončení jsem se pochopitelně šel podívat, nakolik je ten seriál přesný, co se týče historických událostí, abych si o tom udělal větší přehled. A musím říct, že mě seriál v tomhle případě bavil víc než pročítání dlouhých dokumentů. Ty události jsou vlastně docela šokující a je to jen další důkaz, jak je východní blok ve většině prohnilé místo a zůstalo jím dodnes. Hlavně za každou cenu vše tutlat, popírat, i za cenu toho, že by se katastrofa mohla opakovat. Člověk si to normálně neuvědomuje, ale jaderné reaktory jsou dobrý sluha ale špatný pán. O Černobylu jsem pochopitelně věděl, základní informace a souvislosti, ale nikdy jsem nepátral a neměl vlastně ani potřebu pátrat po detailnějších informacích. A vlastně až teď mi dochází, jak velká časovaná bomba Sovětský svaz byl. Kdyby se věci vyvinuly trochu jinak a problém se tutlal dál, dnes by území bývalé SSSR mohlo být úplně jiné, třeba z poloviny neobyvatelné, pohřbené pod radiaktivním spadem... Taky se na tomhle dost dobře ukazuje, jaká pitomost je pokoušet se umlčovat vědce, kteří jsou dobří v tom, co dělají, nakonec to vyšší vrstvu, která o tom rozhodla, stejně dožene. Je to kousek, který by měl asi každý vidět a tohle by mělo být ve školách jako součást dějepisu (pochopitelně s vysvětlením, že ne vše tam je pravda).

Menu (2022)

Čekal jsem cokoliv, ale toto ne. Výborné herecké výkony všech herců, které vás totálně pohltí a vtáhnou do děje. Příběh menu, který na začátku odvypráví Tyler, je vlastně příběhem celého filmu a posláním Juliana Slowika. Na začátku trochu pomalejší úvod, film se snaží diváka ujistit v tom, že se jedná jen o nějaký béčkový film, kde se bude propagovat vaření a trochu dramatu mezi postavami. Ale od chvíle, co zákazníci vstoupí do restaurace, příběh graduje doslova každou minutou. Každou minutou se trochu zvedne napětí filmu, posune příběh, vyjasní vztahy mezi postavami. Celý film je takový gigantický soft-horor, kde nenajdete žádné lekačky ani nic, z čeho by se musel divák vyloženě bát, nakonec hosti jsou v přátelském prostředí restaurace a milých kuchařů a jeho šéfa. Tady vůbec nejde o to, se bát, ale být celou dobu napjatý a děsit se dalšího chodu. Mark Mylod skvěle předvedl, jak vypadá estetická stránka hororu a ne jen ta obsahová, kterou do nás Hollywood celé roky hustí. A když se nad tím zamyslíte, je to vlastně neskutečně chytře pojatý film i vyjádření scénáře. Konec filmu je přímo brilantní a je pár posledních minut předem vidět, k čemu se přibližně schyluje, když v té chvíli přijde konec v podání, které asi nikdo nečekal. Jde i o ty dialogy a smysl toho, co tam Julian vypráví a vlastně se vám na konci utvoří celek toho absurdního příběhu, kdy si kuchař k sobě pozve partu boháčů a mocných či arogantních lidí, kteří škodí světu, ne aby se jim pomstil, ale aby od nich očistil svět a od sebe taky, protože už dál nedokáže žít s tím, že ho jeho největší vášeň nebaví a že je nemožné uspokojit všechny lidi, tedy až na Margot, která chce obyčejná cheeseburger. Opravdu skvělý film, který není nijak myšlenkově náročný, ale vypráví strašně obsáhlý příběh, který má formu podobnou atmosféře v té kuchyni.

Hitman: Agent 47 (2015)

Není moc, co bych hodnotil. Je to tragédie od A po Z. 1* za to, že některé scénky tam jsou alespoň průměrné a není to tak čistý odpad. Ovšem původní myšlence i akce Agenta 47 se to totálně vyhnulo a je to katastrofa. Ztráta času.

Bledé modré oko (2022)

Obsahuje spoilery. Na to, jak to Netflix propagoval a jaké herce obsadil, jsem čekal trochu větší bombu. Nemám nic proti komornějším filmům s temnou atmosférou, ovšem toto byla nuda. Christian Bale tak byl téměř celý film jen loutka, nemusel tam předvést žádný herecký um, amatérský herec by hravě zvládl odvést stejnou práci se stejným výsledkem. Harry Melling tam je také pravděpodobně jen kvůli jménu. Gillian Anderson to samé. Příběh detektiva, který vraždil kvůli lásce, je sice na papíře hezká myšlenka a knihu jsem bohužel nečetl. Ovšem dokážu si představit, že knížka musí být dost zajímavé a klidné čtení. Film se ovšem snaží přenést obsah knihy do filmového prostředí dosti nezvyklými způsoby, až to chvílemi vypadá, že vlastně žádný zvrat ani nepřijde. Rozdělat to do 4-6 dílného seriálu a dát tomu trochu jiný nádech, možná by to fungovalo, ovšem tenhle film je ztráta času. Úplný odpad to není, kostýmy, scény, prostředí a pár dalších maličkostí tam bylo fajn, když už mám tedy něco hodnotit...

MasterChef Česko - Série 5 (2021) (série)

Ročník 2021 rozhodně mnohem více povedenější než ten předchozí. Žádná viditelná a zbytečná protekce, žádné dusno a dělání naschválů na každém kroku... Bylo příjemné pro změnu sledovat ne reality show, kde si jde jeden druhému po krku, ale kuchařskou show. K složení finálové trojky mám trochu výhradu, co se týče Petry, hrozný nervák a stresař, který tam podle mě neměl být. Nápady měla, ale myslím si, že do finálové 3 si zasloužili postoupit lepší kuchaři. Chvilkové zastoupení Kašpárka v podobě Pohlreicha bylo velmi příjemné, i když Zdeněk moc ze začátku nechápal, že to je amatérská soutěž, ne soutěž profesionálů a dával jim možná až zbytečnou čočku.

Vyměřený čas (2011)

Tenhle film má tak moc potenciálu, tak moc dobrých nápadů a tak strašně moc to na každém rohu zahazuje. Část filmu tedy víceméně tahají výkony herců o dost víc, než by měly. Některé části té logiky tam nejsou úplně dotažené, Cillian Murphy by si zasloužil trochu víc prostoru, jeho postava vypadala zajímavě, prakticky bez titulků hodina a půl je taky takové nemastné neslané. Po první půlhodině navíc člověk u některých scének už usíná, protože to je vyložená nuda a náměty některých scének vystačily jiným režisérům na celé filmy. Škoda.

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

"Suprový" dokument, který s sebou nese režijní blbosti. Nostalgie a herci (kteří ještě zůstali naživu) jsou fajn. Bohužel z některých rozhovorů je cítit takové trochu nucení a když někdo vypráví třeba o vzpomínkách, je to spíš jako by mu právě někdo připomenul, co dělal před těmi X lety, ale sám si to pomalu nepamatuje. Hlavně Daniel Radcliffe mi v tomto směru přišel až moc odměřený a těžko říct, čím to je. Zas z tolik děl ho zatím neznám. Filmy i knihy byly super, ale tenhle dokument mi přijde docela špatně uchopený. Nejvíc wholesome herci tam jsou prakticky Gary Oldman a Rupert Grint na kterých ta nostalgie je vidět a že na ty časy vážně rádi vzpomínají. Takže víceméně nejde o dokument? Jen skrytou reklamu a levnou formu toho, jak nalákat lidi na HBO Max, aby se podívali na tohle a na HP filmy? Takhle to na mě alespoň působí, nebo spíš nic jiného mi jako závěr z toho nedává smysl. Možná to má i co dělat s nynějšími problémy kolem J. K. Rowling, aby to trochu zametlo pachuť některých lidí vůči této sérii? Každopádně dost přeceňovaný dokument, i na tu dávku nostalgie...

MasterChef Česko - Série 4 (2020) (série)

Ročník 2020 byla docela tragédie. Chápu, že show musí mít nějakou sledovanost, ale dělat z toho pomalu boj o přežití a popularitu, to je trochu moc. S porotou jsem problém neměl, všechno to jsou sympaťáci, kteří znají svůj obor a jsou v něm dobří. Chápu, že se některým lidem nemusí líbit, zvlášť jedincům, kteří mají vrchol svého kulinářského umu v koupeném kebabu. Co mi víc vadilo je to nadržování určitým lidem, jen kvůli sledovanosti. A pochopitelně nejhorší to bylo u Pavlíny. Jen těžko říct, jestli to je chyba režie nebo té soutěžící. Každopádně velmi arogantní osoba bez perspektivy, která tam ze sebe dělala něco, co není a bohužel celá soutěž ji v tom ještě podporovala, i když na to absolutně neměla. Důvod byl zřejmý. Po vlně hejtu měl pořad vyšší a vyšší sledovanost díky Pavlíně. Kvůli tomu vypadávali lidi, co ve skutečnosti nějaké schopnosti měli a zůstávali víc ti, co skoro nic neuměli. Soutěž tedy v závěru byla víceméně spíš fraška.

Knight Rider - Legenda se vrací (2008) (seriál)

Seriál se snažil stavět čistě na popularitě původního seriálu a je to vidět prakticky na všem. Úplný odpad to není, ale je to těžký podprůměr. Nevýrazný seriál, který je víceméně ztrátou času.