Piráti na vlnách (2009)

Richard Curtis ani ve svém druhém režijním počinu rozhodně nezklamal. Srovnávat "Piráty na vlnách" s jeho filmovým debutem, fantastickou "Láskou nebeskou", je naprosto bezpředmětné... Tvůrci divákům nabízí dvouhodinovou plavbu se špičkovými herci (Bill Nighy rules), pohodovou atmosférou, skvělými písničkami a všudepřítomným humorem, která rozhodně stojí za to.

Beetlejuice (1988)

Milá, roztomile naivní, hravá, vtipná, svižně ubíhající a krátká filmová jednohubka, reprezentantka rané Timovy tvorby, která se sice nemůže rovnat s jeho nejpovedenějšími kousky, avšak nelze ji upřít švih a osobní kouzlo :-)

Gran Torino (2008)

Já to zkrátka Clintovi spolkl i s navijákem. Včetně závěru. Je to prostě frajer. Stejně tak jeho postava Walta Kowalskiho, který střílí hlášky s kadencí sovětského samopalu vzor 24, následně se skamarádí s přistěhovavšími bambusáky (doslovná Kowalského citace) a nakonec... Ten, kdo viděl, tak ví, kdo neviděl, nechť napraví :-)

Annie Hallová (1977)

Mé seznámení s dílem Woodyho Allena, které zpostředkoval snímek "Vicky Cristina Barcelona", zůstalo daleko za očekáváním. Rozhodl jsem se však dát Woodymu ještě šanci a tentokráte jsem zvolil jeden z jeho nejocenovanějších snímků... A dobře tomu, že se tak stalo :-) Zprvu mě velmi příjemně překvapilo Woodyho roztěkané herectví, jeho postava mi přišla (ani nevím proč, když je to vlastně takový morous) neuvěřitelně sympatická (Diane Keaton ve mně naopak vyvolávala naprosto opačné pocity a byla mně naprosto ukradená). Dále jsem byl okouzlen inteligentním humorem, kterým film přímo přetéká a na první zhlédnutí se dle mého názoru nedá plně docenit. Woodyho vizuální hrátky, rozmluvy a pomrkávání na diváky (tedy přesně to, co bohužel nefungovalo v "Alfiem" s Judem Lawem) též nemělo chybu. Woody si tedy u mě více než napravil reputaci a jsem si jist, že se ještě určitě shledáme :-)

Kašlu na lásku (2003)

První dvě třetiny snímku fungují po komediální stránce na výbornou (pousmání střídá úsměv od ucha k uchu), režisér má vše pevně v rukou a snímek až překvapuje svojí sebejistotou. Zbylá třetina (za ni by scénáristé zasloužili vytahat za uši) notně kazí výsledný dojem, avšak stále je to za čtyři hvězdičky díky jako vždy skvělému Ewanovi (snímek stojí za vidění už jenom kvůli němu), hravé (a zároveň pečlivě volené) stylizaci a D.H. Pierceovi v roli ňoumovitému šéfa. P.S. Jen je škoda, že se po "Moulin Rouge" opět nedostal ke slovu Ewanův výstavní hlas, zde to k tomu přímo vybízelo...

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Fantastický vizuál (jak je ostatně u Timovy tvorby standardem), herci (příjemně vás překvapí i Sacha Baron Cohen) a hudební čísla (kterým jejich komorní pojetí nijak neubírá na působivosti). Výsledný dojem mi ovšem kazí přehnaně násilné scény (domnívám se, že tentokráte Tim až zbytečně tlačí na pilu) a jistá nelogičnost v chování a motivacích hlavního hrdiny (jeho náhlé rozhodnutí o přechodu ke krvavému řemeslu postrádá racionální základ).

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Woody byl pro mě dosud velkou neznámou, a tak jsem se tedy rozhodl své kulturní barbarství napravit. Výběr prvního snímku z jeho úctyhodné filmografie ovšem nebyl nejšťastnější... Herci se s rolemi popasovali na výbornou, prosluněný outfit malebného Katalánska je fajn, avšak zde s pozitivy končím. Děj samotný mě vůbec neoslovil (jen doufám, že se Woody nesnažil o hlubokou sondu do mezilidských vztahů a vše myslí s velkou nadsázkou) a nechal mě naprosto chladným. Tak snad příště, Woody :-)

Sólista (2009)

Joe Wright = úchvatná "Pýcha a přesudek" + famózní a mému srdci nesmírně blízké "Pokání". Co jiného jsem tedy mohl očekávat nežli další nezapomenutelný filmový zážitek? Inu... Nestalo se. Vývoj snímku jsem průběžně sledoval již od oznámení jeho vzniku a samotná zápletka mně dávala tušit, že tentokráte to nemusí dopadnout dobře. Poté se ovšem objevil skvělý a mnohé slibující trailer, který mě patřičně namlsal... Dlouho jsem se rozhodoval mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, avšak díky skvělému Downeymu Jr. a z úcty k Joeovi Wrightovi jsem zamhouřil obě oči. Jeho režisérské práce si velmi vážím, vždyť i zde by se našlo pár scén hodných zapamatování (sekvence, kdy Nathaniel hraje své první violoncellové sólo) a problém snímku tak spíše vidím ve zvoleném námětu, který Joeovi neumožnil popusit uzdu jeho filmové poetice, díky které mě tak oslnil v jeho předchozích snímcích, a také ve slabším scénaři. Ale příště, Joe, čekám mnohem více :-)

Čarodějky ze Salemu (1996)

Démonická (leč stálé krásná :-)) Winona Ryder a tradičně uhrančivý Daniel Day - Lewis vévodí snímku, ve kterém by se často dala atmosféra doslova „krájet". S ožehavým a zároveň přitažlivým tématem honu na čarodějnice se tvůrci, ač potenciál předlohy nebyl využit naplno, popasovali se ctí.

Princezna Mononoke (1997)

Své první „rande" s japonskou anime jsem absolvoval s dokonalou "Cestou do fantazie" a přirozeně jsem tedy očekával podobně kouzelný zážitek i od dalšího kousku mistra Miyazakiho. "Princezna Mononoke" je výborný film (animace a hudba jsou samozřejmě skvělé, ale ke způsobu vyprávění jsem již o poznání kritičtější), avšak ve srovnání s "CdF" jednu hvězdičku ztrácí.