Pátek třináctého (1980)

Mé zkušenosti s hororovým žánrem se dají označit za prachbídné, ba katastrofální. Proto se raději nebudu pouštět do podrobnějšího komentáře a pouze si dovolím poznamenat následující: "Pátek třináctého" bývá často považován za jeden ze základních kamenů hororového žánru a pokud ostatní horory tohoto typu nabízejí stejné „zboží", pak tedy vůbec nelituji, že danému žánru vůbec nehovím. Never more...

Operace Silver A (2007) (TV film)

Ačkoliv byl Strachův snímek určený pro televizní obrazovky, tak z mého pohledu se jednalo o projekt „áčkových kvalit", kterému by mnohem více slušelo filmové plátno. Zajímavý a uvěřitelný příběh odehrávající se na pozadí kruté doby protektorátu, „prvoligový" hudební doprovod a kvalitní herecké výkony (zejména Klára Issová podává výjimečný výkon) daly za vznik jednomu z nejlepších českých filmů posledních let.

Svět zítřka (2004)

Příběh a scénář (naivita a schematičnost byla nejspíš záměrem(?)) mají k dokonalosti notně daleko a plusové bodíky na stupnici kvality tak obstarávají sympatičtí herci (špičkování mezi Gwyneth a Judeem funguje na výbornou), humor a snová vizuální stránka filmu. Už jen za originalitu a odvahu si tvůrci uznání zaslouží...

Marley a já (2008)

U Marleyho příběhu není vůbec těžké uvěřit, že jej psal sám život. Scénář, který má pevnou oporu ve kvalitní knižní předloze (vřele doporučuji), příjemně civilní herecké duo a pejsek, který obměkčí i srdce cynikovo :-)

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Před zhlédnutím Lumetova mistrovského kousku jsem za nejlepší snímek odehrávající se v soudním prostředí považoval "Philadelphii", leč nyní... "12 Angry Men" dostálo svých referencí plných obdivu a slibů nevídaného filmového zážitku, sám jej mohu vřele doporučit a zaručit, že divák nebude zklamán. Brilantní po všech stránkách.

Život je krásný (1997)

Přál bych si jednou Benigniho postavu číšníka Guidoa potkat i mimo filmové plátno... Jedná se o velmi působivý divácký zážitek, ovšem k absolutoriu mně cosi scházelo, nemůžu si pomoci. Výchozí nápad je výtečný a Benigni opravdu kouzelný, leč zpracování trochu pokulhává, některým scénám dle mého názoru chybí správná gradace a možná by bylo záhodno ubrat na časté naivitě a nesmyslnosti v chování postav a přiklonit se více k realističnosti.

Místo nahoře (2004) (seriál)

Pan Smyczek si se seriály rozumí. "Místo nahoře" rozhodně patří mezi to nejlepší, co na naší porevoluční seriálové scéně vzniklo. Bravurně zahrané, lidské a uvěřitelné. Jako bonus skvělá titulková skladba od Petra Hapky.

Andělé a démoni (2009)

Před tvůrci stál vskutku nelehký úkol. "Andělé a démoni" nejsou po filmařské stránce tak vděčným námětem jako tomu bylo v případě "Šifry mistra Leonarda" a navíc museli vzdorovat posměšným úšklebkům kritiků a větší části divácké veřejnosti, kteří nad jejich předchozím počinem ohrnovaly nos a již předem si chystaly další pohrdavé komentáře. Já osobně ovšem z kina neodešel zklamán a opět zvedám palec nahoru. Herecky velmi slušné (zejména Ewan McGregor a Ayelet Zurer, Tom snad ani špatně zahrát neumí), po filmařské stránce nadprůměrné, scenáristicky neurážlivé a po hudební stránce jak jinak než geniální... Ano, je to tak, Hans Zimmer opět ruluje :-)

Most do země Terabithia (2007)

U závěrečných titulků jsem byl věru OKOUZLEN a dojat. A to díky samotnému jádru příběhu o nekonečných hranicích dětské představivosti, KOUZELNÉ hudbě Aarona Zigmana (neprodleně jsem se jal shánět po soundtracku) a oběma dětským představitelům. Zejména mi v paměti utkvěla KOUZELNÁ AnnaSophia Robb, kterou by si jistě přálo mít za kamarádku mnoho z nás... Zkrátka KOUZELNÝ film.

Ajťáci (2006) (seriál)

Některé epizody dle mého názoru zabředávají až do krajních vod drsného humoru, leč není tomu vždy pravidlem. Velmi kvalitní díly se sice střídají se slabšími, ale stále jsou příběhy svérázné IT partičky (zejména Moss je správně ujetý :-)) silně nadprůměrným sitcomem. U první epizody druhé série ("the Work Outing") jsem vážně brečel smíchy - ta by rozesmála i šíleně smutnou princeznu :-)