• Pohádka

Dobrý tramp Bernášek (1933)

Jak mám filmy pro pamětníky rád, tak z výkonu Lamače se mi pokaždé zvedá kufr. Byl to špatný herec a v tomto filmu to opět dokázal.

Děvčátko, neříkej ne! (1932)

Jestli se nepletu, tak je to první film, ve kterém hrála Hana Vítová a současně i Adina Mandlová ! Jinak docela naivní operetka.

Taxikář (1976)

Kdysi jistě nadprůměrné drama, teď už jsem se u toho místy nudil. Inu dnes, po 45 letech se už točí filmy trochu jinak. Vynikající mladý de Niro v hlavní roli. Za zmínku stojí ještě mladičká 14ti letá začínající hvězdička Jodie Foster, která si střihla roli 12ti leté prostitutky a mladý Harvey Keitel, její pasák.

Jedenácté přikázání (1935)

Kde hraje Hugo Haas, tam není nikdy nuda. A tato ztřeštěná komedie patří k jeho nejlepším.

Jarka a Věra (1938)

Ono to není tak blboučké, jak název napovídá. Pešek s Gerovou se tu docela vyřádili, ale na první ligu pamětnických filmů to nemá.

Jan Výrava (1937)

Tak to dopadne, když se jinak výborný a sympatický herec pustí do režírování. Námět sám o sobě není špatný, ale spíše než film to více připomíná divadelní hru a výkony herců v čele s trvale vyvalenýma očima páně Štěpánka jsou zde docela tragické. Herci jsou plní patosu, přehrávají a celé to vyznívá spíše komicky.

Jan Cimbura (1941)

Povedený filmový přepis klasické předlohy J.Š.Baara, který pravé vlastence a staromilce musí zahřát u srdce. Nádherné obrazy, oslava selství, vlastenectví, pracovitosti, poctivosti a hrdosti venkovského člověka. Co víc si můžeme přát?

Hvězda z poslední štace (1939)

Pouze pokus o komedii s mnoha trapnostmi a nedokonalostmi. Na konci 30.let už točili jiní režiséři daleko lepší a kvalitnější filmy, než Slavíček.

Deváté jméno (1963)

Ponurý, tísnivý, psychologický film ve kterém se střídají běžné sekvence s těmi téměř hororovými. Scénárista Vladimír Körner je téměř vždy synonymem úspěchu, rutinní režisér a k tomu krásná Vlasta Fialová a podrazák Ota Sklenčka navrch. Podstatu příběhu se dovídáme postupně, z různých rozhovorů a zmínek, které jsou navíc a zřejmě záměrně špatně slyšitelné a občas zavádějící, až nás přivedou k devátému jménu. Vidět relativně mladého Otu Sklenčku běžet a zemřít :)

Mlhy na blatech (1943)

Působivé drama z jihočeské vesnice pod kterým je podepsán František Čáp, jeden z nejlepších režisérů předválečné doby. Po vyhnání soudruhy uplatňoval svůj nesporný talent v zahraničí až do předčasné smrti. Film prostřednictvím dokonalých obrazů citlivě zachycuje romantickou a místy i drsnou atmosféru venkovského života. V roli vzpurného čeledína exceluje mladičký Rudolf Hrušínský.