• Pohádka

Hon na čarodějnice (2011)

Tohle že byl výpravný film? Čekal jsem od toho mnohem víc. Přitom mi takové ponuré a tajemné filmy nevadí, naopak, ale např. se Jménem růže se to nedá vůbec srovnat. Velmi slabý scénař, jednoduchá dějová linka, pár digitálních triků a očekávaný konec.

Můj nejlepší nepřítel (2011)

Původně jsem si myslel, že na téma osudu židů za války bylo již zfilmováno téměř vše. Tohle je docela úlet a musím napsat, že se mi to hodně líbilo. Těch zvratů ve filmovém vyprávění bylo na několik filmů a přesto, že závěr byl jasný dost dlouho dopředu, tak jsem se dobře bavil. Poctivé 4 hvězdy.

Vrána (1994)

Film na vděčné, ale otřepané téma pomsty za vraždu nevinných milenců, kde vynikající Brandon Lee v roli mstitele likviduje jednoho zlosyna za druhým až po závěrečnou scénu s vůdcem bandy na střeše kostela. Ponurá atmosféra filmu mi nevadí, ale tentokrát to vizuálně působilo levně a použitá maketa města až směšně. Ta holka s prknem mi tam taky moc neseděla. Čekal jsem mnohem, mnohem víc.

Cloclo (2012)

Přiznávám dobrovolně, že jsem o Claude Francoisovi nikdy nic neslyšel, ale ty jeho písničky jsou úžasné a světoznámé a hned se mi vybavily z dob mého mládí. Je to nejen vizuálně nádherný životopisný hudební film o zpěvákovi, který si šel za svým snem i proti vůli okolí a ten sen se mu vyplnil měrou vrchovatou. Píše se o něm, že kdyby tak nešťastně neskončil, tak by nám zpíval do své osmdesátky, jako náš Karel. Nechápu jen, jak mohli frantíci tak dokonale naklonovat Francoise, protože herec Renier, byl naprosto přesný a to nejen v tanečních kreacích. Vřele doporučuji ke zhlédnutí!

Kult hákového kříže (1998)

Hodně silný příběh na velmi aktuální téma nejen v USA. Norton naprosto vynikající, ale nejen on, líbil se mi i mladý Furlong, opravdu přesvědčivé výkony. Když už v poslední třetině filmu všechno směřovalo ke klasickému americkému závěru, tak přišlo velké překvapení a donutilo mě se nad myšlenkou filmu znovu zamyslet. Ovšem film je film a rasismus, ten má pořádně hluboké kořeny.

Americká krása (1999)

Říkal jsem si Americká krása, to bude zase nějaká americká blbost. Od prvních záběrů jsem se chytil a už mě to nepustilo. Kvalitní psychologická sonda do života jedné obyčejné americké rodiny a docela jsem tomu příběhu i věřil, což se mi u většiny amerických filmů nestává. Všichni herci byli skvělí, ale Kevin Spacey byl skvostný.

Jméno růže (1986)

Naprosto skvělý, legendární film natočený podle bestseleru Umberta Eca. Příprava filmu trvala tvůrcům 5 let a stálo to za to. Takové panoptikum figurek mnichů se jen tak někde nevidí. Vynikající scénář, byť příběh musel být proti knize hodně zeštíhlený, vynikající režie, nezapomenutelný františkán Sean Connery v roli napraveného exinkvizitora, věrohodné masové scény, erotika, napětí a hlavně ponurá, velmi ponurá atmosféra středověkého kláštera dává filmu punc vyjímečnosti a exkluzivity.

Evropa, Evropa (1990)

Vynikající drama, které často přecházelo až ke komedii, líčící osudy mladého žida za druhé světové války, opravdu neuvěřitelné eskapády natočené podle skutečné události. Film musí být úspěšný z mnoha důvodů, nejen kvůli vynikající práci zkušené režisérky a neobvyklému námětu, ale také díky sympatické tváři hlavního představitele. Snad jediný nedostatek vidím v téměř absentující filmové hudbě. Z filmu si v neposlední řadě odnáším jedno velké a nečekané ponaučení: Pánové, važme si svých předkožek !

Životy těch druhých (2006)

Film oceněný Oscarem mně od první minuty vtáhnul do děje a už mě nepustil. Příběhů o "polepšených" estebácích není mnoho a tento byl natočen tak přirozeně a civilně, až mrazilo. Šedivé a špinavé ulice s několika trabanty a žigulíky, a ta všeobjímající socialistická bída okolo a všude mě okamžitě vrátily do mládí. Ale o to nešlo, já vím. Dnes ani nevíme, jak se máme dobře.