• Krátkometrážní

Správy - Hírek (2011) (pořad) odpad!

Verejno-právna Slovenská Televízia by mala garantovať to, že bude vysielať program pre všetky skupiny obyvateľstva. Každý občan predsa musí platiť povinné koncesionárske poplatky. Takže aj početná maďarská menšina dostáva svoj priestor. Okrem pravideľného "Maďarského magazínu" sa vysiela každý pracovný deň aj krátke spravodajstvo v maďarskom jazyku sprevádzané slovenskými titulkami. Ja tej ich hatlanine nerozumiem ani pol slova, takže pre mňa je to ušidrásajúci odpad!

Rusínsky magazín (2012) (pořad)

Verejno-právna Slovenská Televízia (STV) by mala garantovať to, že bude vysielať program pre všetky skupiny obyvateľstva. Každý občan predsa musí platiť povinné koncesionárske poplatky. Takže aj menej početná rusínska národnostná menšina, žijúca prevažne na severovýchode našej krajiny, má svoju pravidelnú, polhodinovú, publicistickú reláciu. Jedná sa o spravodajstvo vysielané v ich rodnom jazyku sprevádzané slovenskými titulkami. *

Policejní akademie 4: Občanská patrola (1987)

„Policajná akadémia“ bola americkým, komediálnym fenoménom osemdesiatých rokov minulého storočia. Diely, ktoré boli natočené v tejto dekáde možno považovať za celkom podarené, oddychové filmy. Jednoduchý scenár, jednoduchý humor. Švihák Mahoney; pištoľník Tackleberry; vnadná Callahanová; malá, zakríknutá Hooksová; urastený černoch Hightower; krpatý Sweetchuck; imitátor Jones; bláznivý punkáč Zed; ich veliteľ Lassard; nepríjemný kapitán Harris a jeho poskok Proctor ma ešte aj vo štvrtej časti dokázali pobaviť. No a ku tomu príjemný bonus v podobe hviezdnej Sharon Stone. To ma potešilo najviac. ***

Loose Change: Final Cut (2007)

Dylan Avery sa stále snaží dopátrať ku tomu ako to vlastne bolo 11. novembra 2001, kedy v New Yorku padli veže Svetového Obchodného Centa (WTC). Stále chce všetkých presvedčiť o tom, že to nebol teroristický útok, ale rafinovaný plán najvyšších politických predstaviteľov USA. Stále spriada konšpiračné teórie do ktorých sa už úplne zamotal a zmagoril z nich. Stále hľadá pravdu. Preto by som mu chcel, prostrednítcvom textu bratislavskej punkovej kapely Zóna A, odkázať toto: "Ja stále počúvam o tom čo správne je o tom, kto má pravdu, a kto vôbec nie. Nové argumenty ti staré vyvrátia a to čo vraví druhý celkom zatratia. Načo hľadať pravdu, keď len jedna je a to tá, že pravda neexistuje. Ty stále hľadáš pravdu, a pýtaš sa kde je. Na to sa ti ja ale len zasmejem. Pravdu si predsa musí nájsť každý sám. Pravda je len veľký a nechutný klam. http://www.youtube.com/watch?v=FXGpyz4Dcbo *

Loose Change 9/11: An American Coup (2009)

Rozhnevaný mladý muž Dylan Avery vytrvalo pokračuje vo svojom undergroundovom, mediálnom ťažení proti vlastnej krajine. Znova chce všetkých presvedčiť o tom aký sú vládcovia v Bielom dome nebezpeční, ziskuschtiví megalomani, ktorí hľadia jedine na vlastné záujmy v mene ktorých neváhajú vo veľkom vraždiť vlastných občanov. Bývalého prezidenta George Busha a celú jeho rodinu tu doslova démonizuje. Svoje tvrdenia vydáva za nespochybniteľné fakty. Jedine on, internetový mesiáš, dokáže všetkým ľuďom otvoriť oči, zvestovať im pravdu a vyslobodiť ich z otroctva klamstiev, intríg a podvodov. Neviem teda prečo mám stále pocit, že práve on je tiež poriadny intrigán, klamár a podvodník. Alebo skôr len bláznivý paranoik? Neviem a je mi to jedno. *

Loose Change 2nd Edition (2006)

Kto je Dylan Avery? Kto je tento človek, čo si myslí, že zožral všetku múdrosť sveta? Wikipedia mi prezradila, že sa jedná o mladého, amerického novinára a amatérskeho dokumentaristu. Narodil sa v 1. novembra 1983. Takže si predstavte, že už vo veku 22 rokov odhalil tento génius diabolské spiknutie americkej vlády proti vlastným občanom. Zistil, že za útok na Svetové Obchodné Centrum (WTC), zo dňa 11. novembra 2001, nenesú zodpovednosť žiadny islámsky teroristi z Al-Kaidy, ale práve vtedajšie navyššie vedenie Spojených štátov Amerických. Prekrucuje jasné dôkazy, polopravy a dohady vydáva za fakty, zliepa jedno klamstvo za druhým. Najhoršie na tom je to, že tomu všetkému tento vyhulený chlapec z vyššej strednej triedy asi aj verí. Neviem. Buď je to poblaznený paranoidný fanatik alebo prefíkaný klamár, ktorý pubertálne zaryto nenávidí vlastnú krajinu. Mňa o svojej pochabej pravde týmto nudným pseudodokumentom rozhodne nepresvedčil. *

Čarodějův učeň (1977)

V roku kedy som sa narodil, natočil český režisér Karel Zeman svoj asi najstrašideľnejší film. Celovečerný, animovaný snímok vznikol podľa literárnej predlohy Krabat od známeho nemeckého spisovateľa Otfrieda Preusslera. Príbeh o mladom tulákovi, opustenej sirote, čo sa stane "Čarodejovým učňom" v prekliatom mlyne na Čierej vode je výborná poetická, horrorová rozprávka, ktorú si vždy rád pripomeniem. Veď láska je silnejšia ako všetky kúzla, na to sa nesmie zabúdať. No predsa len sa mi viac páčia tie filmy, v ktorých pán Zeman skombinoval animácie so živými hercami. ****

Kmotr II (1974)

Al Pacino je výborný, charizmatický herec. O tom ma už viac krát presvedčil. No to aký výkon predviedol v druhej časti filmovej trilógie "Krstný otec" je niečo nevídané, famózne, dokonalé. Pod vedením perfekcionalistického režiséra Francisa Forda Coppolu dokázal stvoriť kultovú postavu svetovej kinematografie. Hlava jednej z najväčších organizovaných, zločineckých skupín v USA, Don Michael Corleone, je v jeho podaní neuveriteľne presvedčivý. Vzbudzuje rešpekt, ide z neho strach. Rovnako skvelý je aj Robert DeNiro v úlohe jeho otca Vita, zakladateľa talianskoamerickej mafiánskej dynastie Corleoneovcov. *****

Autosalón (2011) (pořad)

Šede priemerný televízny magazín o motorizme. Predstaví novinky na trhu, ukáže prototypy, otestuje nejaký ten model, trocha poradí a samozrejme bude aj súťaž o hodnotné ceny od sponzora pre verných divákov. "Autosalón" sa pravideľne vysiela na druhom programe verejnoprávnej STV, a keď naň občas pri prepínaní natrafím, tak si ho zvyknem pozrieť. Nie je to nič špeciálne, ale mne ako bežnému šoférovi a majiteľovi osobného auta to bohato stačí. **

Fany (1995)

Film "Fany" je obdivuhodným koncertom dvoch veľkých českých herečiek. Jiřina Jirásková a Jiřina Bohdalová tu perfektne, profesionálnym spôsobom, zahrali súrodeneckú dvojicu starších sestier. Jedna z nich je úspešná, slobodná, uznávaná doktorka, kdežto druhá trpí psychickou chorobou. Jej intelekt sa zastavil na úrovni desať ročného dieťata. Tieto dve rozdielne ženy musia navzájom nájsť ku sebe cestu a porozumieť si, aby mohli spoločne stráviť jeseň ich života. Vysoko melodramatická záležitosť v réžii skúseného Karla Kachyňu. ***