Mrňousci (2006) (seriál)

Zábavné, vtipné, drobné, roztomilé, úsměvné.. Prostě parádní animovaný seriál, co se jen tak nevidí. Forma podporuje nápad a přitom je to pořád stejná zábava a sranda. Zaujalo mě, jak i v dalších seriích autorům nedochází inspirace a pořád tvoří vtipné zápletky. Krásný majstrkousek. Doporučuji. Ideální večerníček pro děti. Pokud by byl v ČR, tak bych ho s chutí sledoval. Jistě lepší a svěžejší věci, než vznikají momentálně u nás jakože večerníčky.

Hvězdná pěchota 2: Hrdinové Federace (2004) odpad!

Jediné, co si tento film u mne vysloužil je zařazení do hitparády o nejhorší film, co jsem kdy viděl. Na tomto filmu není snad jediný aspekt, který by byl udělaný dobře. Špatně propojená efektová a filmová stránka, nudná a nekreativní kamera, vyprchalá atmosféra, stupidní rozhovory, nepromyšlený scénář a naprosto absurdně vivíjející se děj. Za TOP největší úlet filmu bych hodnotil "přijímání vize z larvy".. Neuvěřitelné... Ani velké a větší množství brouků by nemohlo zachránit tento paskvil před paskvilením...hrůza..

Nirvana (1997)

Od tohoto filmu jsme nečekal nic extra, ale byl jsem nakonec příjemně překvapen. Nejenže film na svoji dobu oplývá poměrně velkým množstvím nápadů a dobrými atmosférami a občas (vzhledem k době) i dobrými efekty, ale je také překvapující velká podobnost s ikonou cyber punku..MATRIX. O to více překvapující je tím, že vznikl o dva roky dříve než Matrix...inspirace? Nirvana není opravdu úplně lehce rozpoznatelný film a možná tím trochu zapomenutý. Pro mnohé by se mohl zdát na první pohled jako podprůměrné béčko s nepříliš povedeným scénářem. Ale to je opravdu jen věcí prvního dojmu. Film zcela určitě není pro každého. Jedná se o takový typ filmu, který si nalezne své zaryté fanoušky, ale také i absolutní odpůrce. To co film nejvíce drží nad vodou jsou atmosferní prostředí prolínajích se kultur v budoucnosti, která jsou zcela nasycena duší cyberpunku. Také je to ona zvláštní duchovní úroveň východního náboženství, která se line skrze celý film a to nejen díky ghetům, předměstím a podzemním lokacím. Příběh jako takový je poměrně jednoduchý a dalo by se říci až polopatický, ale to co je nabaleno kolem, vytváří z tohoto filmu poměrně ojedinělý kousek. Srovnání s Matrixem je nasnadě, ale zdá se mně že je zbytečné. U obou dvou filmů jsem se bavil dobře, ale u každého jiným způsobem. Nirvana obsahuje místy i vtipné momenty a zároveň nabízí hlubší zamyšlení..Pokud tedy člověk chce. Celý film provází totiž ono zmiňované duchovní pozadí, které se týká mnoha postav..Ona NIRVANA, povznesení existence.. Je to pomerně kamuflováno, ale pokud se člověk nad tímto filmem více zamyslí, tak pochopí. Pokud tedy nebudete čekat lineární lehkost přijetí filmu jako u Matrix, tak můžu jen doporučit.

Svatá krev (1989)

Filmy od Jodorowskeho jsou jako skomprimované balíčky emocí, alegorických obrazů a bizardního čehosi.. Film mě absolutně pohltil. Ze Santa sangre si člověk odnáší spoustu prazvláštních pocitů, vzpomínky na převyprávěné bizardně charakterní charaktery a především psychiatrickou příhodu. Je to příhoda tak silná, že se tento film pro mne řadí mezi nejroztodivněji nezapomenutelné věci, které jsem kdy viděl a na které se jen tak nezapomíná. Genialita tu souloží s šílenstvím... Vidět tento film je nutnost.

Trio z Belleville (2003)

Trio z Belleville je prostě krásný osobitý film, co zahřeje na duši nejen mladé, ale i starší. Francoužští tvůrci měli a mají neuvěřitelný cit vkládat do animáků něco, co jim dává život a takový ten umělecký náboj. Jsou vizuálně vybroušené, zábavné, nápadité a přitom si zachovávájí vážnou tvář. Sylvain Chomet je zdárným příkladem a jedním z těch, co jde v předu a nese onu pomyslnou korouhev "živého animovaného filmu" dneška. Nápaditost a stylizace jdou ruku v ruce a nádherně se doplňují. Skvělý příklad je souznění moderní 3D animace a klasické kresby do neuvěřitelně usměvného karikatůrního světa. Dokonalý cit tu animátoři také projevily u zachycení karikaturních detailů pro vypíchnutí charakterů. Charaktery se tím stávájí dokonale zapamatovatelné a ikdyž se jedná jen o "vedlejší roli", každý je osobitý a tím celý filmík ožívá. Ani nevím kolikrát jsem již Trio z Belleville viděl, ale jedno vím zcela jistě - je to filmík, ke kterému se budu pořád vracet, protože má duši a to se o mnoha dílech animovaného plátna dneška říct nedá..

Apocalypto (2006)

Na tento film jsem se opravdu plánovaně těšil, protože jsem velice zaujat a fascinován prastarými civilizacemi Ameriky. Po shlédnutí jsem byl proto velice potěšen, že se moje očekávání splnila. Dovolil bych si snad i říct, že jsme díky Apocalyptu měli první velkou a zatím snad i nejlepší možnost nahlédnout do doby Mayské civilizace. Jelikož je velice z filmu cítit, jak samotný Gibson byl převypravováním o této civilazaci pohlcen, tak je opravdu na co se dívat. Samozřejmě Mel Gibson by nebyl Mel Gibson, kdyby v onom filmu nenechal svůj rukopis, který začíná být čím dál více ohraný a příběhově mělký. Gibson už tak trochu vaří z vody. Klasický začátek bezpráví a brutální útlak na blízkých hlavního hrdiny, ohrožení milovaných osob, pranýřové scény či naturalismy a konečně ultimátní vyprofilování hlavního hrdiny v patriotního zabijáka či mučedníka..To je něco, co by mohl již Gibson možná opustit. V tomto filmu je ale příběh z Gibsonovy dílny, tak krásně umístěn do neokoukaného a atraktivního prostředí, že je to jen poslední vada na kráse. Mayská civilizace a hloubka deštných pralesů jsou tak pohlcující, že nejde hodnotit jinak než plnými body.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007) odpad!

Musím se přiznat, že jsem čekal oproti prvnímu dílu AvP nějaký obrat dobrým směrem. Ale opak je realitou. Film na mne nezapůsobil téměř ničím. Po shlédnutí jsem nevěřil vlastním očím.. Prvoplánovanost a komerčnost tohoto padíla je opravdu do nebe bijící. To co zde vytvořili filmoví tvůrci ze dvou jinak naprostou geniálních a promyšlených a krásně rozdílných ufounských ras, by se dalo skoro označit za filmový zločin. Démonická genialita designu Gigerova vetřelce se tu mění na komerční symbol strachu a chladný predátor na katalyzátor akce. V podstatě to nezní jako špatná kombinace, ale komerčnost, prvoplánovanost a tak cílené zapůsobení na co největší masu diváků jsou zde cítit každým framem. Příběh jako takový se nedá nazvat ani příběhem, jako spíše herní zápletkou, což by zas tak nevadilo a trochu jsem to očekával. To co mně, ale opravdu nejvíce zklamalo je, že filmaři nedokázali vytvořit aspoň nějakou uvěřitelnou atmosféru. Film je rozmělňován ne moc uvěřitelnými hereckými výkony, rozbíjen nepromyšleným scénářem, doslova rozťat špatným střídáním scén a nakonec ještě proshajkován děsivým střihem při akčních scénách. To vše celý snímek mění v opravdu nepřehlednou splácanou šlichtu. Pokud bych měl přesto něco hodnotit kladně, tak je to efektová stránka filmu. Ve zvláštních efektech se tu objevují poměrně zajímavé scény a také přetvoření modelů vesmírných monster je opravdu více než obstojné. To ale vůbec nestačí... Nejhorší na tomto filmu je, že jsem se příšerně nudil a dokonce jsem už v polovině filmu toužebně čekal, kdy skončí !.. Odnesl jsem si znechucení, odpor a zklamání. Jedním dechem ...přestřelená hrůza, co se změnila v hnus..