Trosečník (2000)

Ten film není ani tak jako ukázat, že člověk se může stát Robinsonem i v dnešní době. Je to především o kontrastu. O kontrastu mezi životem v současné vyspělé civilizaci a "jistým návratem ke kořenům". Chuck Noland měl život rozplánovaný pomalu na sekundy a byl totálním otrokem času. Na ostrově však zjistil, že čas je absolutně pomijívá věc. Důležité je jen ráno vstát, zajistit si obživu a ve volném čase si vychutnat pocitu svobody a večer jít spát. Během pěti let na ostrově si pak v podstatě prošel několika tisíci let vývoje lidstva od sběru plodů přes výrobu prvních nástrojů až po rozdělání ohně. Návrat zpět do civilizace je pak jednou hořkou pilulkou za druhou a to se tvůrci logicky zaměřili spíše na romantický element než civilizační problémy. Moc mi to však nevadí, protože závěrečné scény Toma Hankse a Helen Hunt se těžko vymazávaji z paměti, stejně jako celá řada hlášek a monologů z ostrova. Pro mě jen ten film skutečně výjimečný a také bohužel doposud (2009) poslední opravdu velké herecké představení Toma Hankse. Dočkáme se ještě něčeho podobného?

Zelená míle (1999)

Můj druhý nejoblíbenější film všech dob. Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy jsem ho dokoukal. Po tříhodinovém přilepení se na obrazovku jsem takřka nedýchal a když jsem přišel do kuchyně a mamka se zeptala jaký to bylo, jen jsem vykoktal: "No....je to velkej film....." A ten pocit se objevuje po každém dalším shlédnutí (sice v menší intenzitě, ale pořád tam je). Úchvatný příběh a herecký koncert snad každého, kdo tam má větší roli (Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan, James Cromwell....)

Forrest Gump (1994)

Psaní nějakých sáhodlouhých pochvalných komentářů na adresu tohoto filmu by bylo jen nošením krevet na onu obrovskou hromadu, co Forest s poručíkem Danem vylovili po bouři:-) Prostě něco neskutečně krásnýho, co i po x-tém shlédnutí ve vás nechá takový zvláštní pocit

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

K filmu jsem na úplném počátku přistupoval s despektem, předeveším díky DiCaprivo v hlavní roli, kterýžto rozhodně nepatří mezi mé oblíbené herce. Špičkové duo Spielberg/Hanks mě však donutilo ten despekt překonat a že jsem nelitoval! Musel jsem i pak uznat, že DiCcaprio to zahrál výborně a celý film takovým milým humorem, především veškérá konfrontace hlavního hrdiny s Carlem je parádní.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Film jsem viděl před několika lety a dnes...až do dneška bylo hodnocení 3*...asi to na mě tehdy bylo silný kafe a ta zápletka se mi zdala taková vyumělkovaná a nereálná. Ale dneska mě to vzalo (že by člověk dospíval?:-))) Sice jsem milovník old school válečných filmů ze 70. let a Ryan je hodně jinej, ale konečně jsem ho docenil. Jak říkali pamětníci po shlédnutí, je to prostě realita války....

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Jednička už mě s odstupem času nechytá tolik a jak mi dřív přišly s trojkou vyrovnané, dnes už přeci mezi nimi cítím znatelný rozdíl. Dobyvatele dnes beru především jako naprosto zásadní průkopnický film, co se týče dobrodružného žánru. Vtipných moment je dost, ale přeci jen tu jde více o příběh. Chybí ona třešnička na dortu, kterou se o pár let později stal božský Sean:-) Nejlepší scéna? Pochopitelně "Jdi do hajzlu, prásk!":-D

Duel (1971) (TV film)

Četl jsem, že Duel se dodnes pouští na filmových školách jako ideální ukázka minimalisticky gradovaného napětí....nedivím se....Spielberg tady ještě jako relativní mladík ukázal, co všechno se dá uvařit z americké pustiny a dvou aut...

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Nejlepší a nejvtipnější dobrodružný film všech dob, bezpodmínečně. Prakticky celý je postaven na neskutečné chemii otce a syna alias Conneryho a Forda. Božský Sean tady sehrál první z několika sývch "dědkovských rolí" a každá jeho konfrontace s Indym trhá bránici. V tomhle ohledu vede nejspíš kompletní část na hradu Brunwald. Nicméně nezaostává ani zbytek a není nejmenšího prostoru pro nudu. Pravděpodobně se také jedná o vůbec nejlepší třetí díl všech dob. Povinnost pro každého a vůbec nevadí, jestli jste nic předtím z Indyho neviděli, možná se budete bavit o to víc.

Skála (1996)

Mám Bayovy popkorňáky rád a Skála je z nich asi nejoblíbenější. Viděl jsem jí snad už šestkrát, přesto pokaždý když jí reprízujou, nenechám si jí ujít a vím, že až bude příště, tak tu Novu zas zapnu:-)) Nabušené akcí a skvělým jiskřením mezi Cagem a Connerym

Příliš vzdálený most (1977)

Viděli jste někdy hvězdněji obsazený válečný film? Možná tak Nejdelší den.....Každopádně Vzdálený most je neskutečný kolos...kolos, který stojí na pevných nohou...Ač to nejde srovnávat s realističností Ryana, tak mě tyhle typy válečných filmů braly vždycky víc