• Krátkometrážní

Holy Flying Circus (2011) (TV film)

Roche, jakožto jeden z tvůrců The Thick of It, určitě ví o cenzuře na BBC své. Ale s konceptem, který zvolil - fiktivní rekonstrukce uvádění Briana v UK, u mě dosti narazil. _ Aniž bych srovnával, tak daleko více se BBC povedla pocta legendárnímu duu Morecambe & Wise.

Life's Too Short (2011) (seriál)

Budu velmi zvědavý, jestli si po Life's too short Ricky troufne rozšířit svůj oblíbený vtípek o Cleesově neschopnosti vyrovnat se ve své tvorbě Fawlty towers, kdežto on dokázal přijít s Extraz. S ohledem na kvalitu tohoto sitkomu by si ale měl spíše opakovat svojí oblíbenou bajku - cituji: Here’s one of my favourite ones of all time, OK. Um, uh, a lion is dying, he’s an old lion, he’s in the front of his cave. And all the animals come round, like the foxes and the hyenas, and the, the rabbits, and they’re all takin’ the piss out of him, and they’re laughin’ at him and they’re laughin’ goin’ "You can’t bite us now", and just before he dies, he goes, "Fine. But I was a lion once." . ___ Warvick nepůsobí důvěryhodně při odříkávání Gervaisových replik. Nezachrání to ani můj oblíbenec Holness v roli Iana.

Comedy Lab (1998) (seriál)

Jasně že jsem neviděl ty stovky dílů, ale líbí se mi ten koncept, kdy naprosto neznámý tvůrci presentují své nápady. A řada z nich se na TV obrazovkách dokázala prosadit.

15 Storeys High (2002) (seriál)

[Po 1. sérii] Další z neskutečných sitcomů produkce BBC s tím nejkvalitnějším suchým černým humorem, co se ale zároveň nebojí jít až na dřeň a zkouší co divák snese. U nás naprosto neznámá záležitost. Porovnávat se to asi dá jen s Peep Show nebo Kanclem. V hlavní roli exceluje Sean Lock, pobaví i spolubydlící B. Wong a když už se objeví, tak i Peter Serafinowicz. "They are all nutters!" [Po 2. sérii] Kvalita roste. Pouze 12 dílů, ale stojí to za to. Hidden Gem.

Terry Pratchett: Choosing to Die (2011) (TV film)

Podobné kontroverzní dokumenty se vždy těžko komentují. I tento měl (oprávněně) řadu negativních ohlasů. Trochu totiž vyvolává dojem, že se řeší otázka Asistovaná sebevražda - Ano x Ne? Tu má ale Sir Pratchett dávno vyřešenou a vlastně jen řeší Kdy, Kde a Jak by měla probíhat.

Když kámen promluví (2010)

Pan Dušek je výborný vypravěč a určitě i velmi dobrý pedagog. To člověk pozná na první poslech a pohled. Jeho myšlenky mě už dříve dokázaly zaujmout. Ať už v kusých rozhoverech pro televizi nebo v rádiu. Proto jsem se na tento dokument hodně těšil. Dokument je to zajímavý. Akorát mi trochu zamrznul úsměv, když jsem se na něj podíval z výšky klenby katedrály sv. Víta (ten nadhled že?) a uviděl jeden velký stín obřího kamene, který mi řekl 3 slova: New, Age, Propaganda.

Eric & Ernie (2011) (TV film)

Další z řady malých velkých filmů BBC. Vyzdvihnout musím perfektní casting a povzdechnout si musím jen nad krátkou stopáží.

Jmenuji se Oliver Tate (2010)

Tuhle Welšskou Ponorku napsal Dunthorne ve svých 26-ti letech a považoval ji za nezfilmovatelnou. Warp to ale viděl jinak a nakonec tu máme filmařskou prvotinu Richarda Ayoade. Retrostyl je jeho trademark už deset let, ale až tady se mohl naplno vyžít v tom, co mu jde opravdu skvěle - stylizaci. Písně Turnera dostávaly nový rozměr díky velké podobě Alexe s Craigem Robertsem.

Tintinova dobrodružství (2011)

V zajímavém spojení dvou Stevenů Spielberga a Moffata měl nakonec očividně navrch legendární režisér. Proto vznikl vysoce kvalitní rodinný film, místo nadupané nerdí jízdy. Asi nejvýraznější evropský televizní producent a scénárista posledních let Moffat (Párování, Jekyll, Dr. Who, Sherlock) ale taky nezklamal, protože samotný příběh je velmi dobře poskládaný. Humor - i ten dosti infantilní - měl určitě na starosti hlavně Wright s Cornishem (tipuju, že Klíče jsou od Joea). Spielberg si samozřejmě pohlídal výbornou vizuální stránku a kameru. ___ Zážitek to byl velmi příjemný, a to i přesto, že jsem seděl v první lajně a hodně off axis. Ani český dabing mi tentokrát tolik nevadil, ale stejně si to dám i v originále. Zas tak velký kasovní trhák bych od toho v USA nečekal. Přece jenom je znát, že předlohu i scénář psali evropané.