Do pivnice (1983)

Další ze Švankmajerových mistrovských děl. Geniální je na něm především to, jakým způsobem dokáže navodit napjatou až lehce hororovou atmosféru za pomoci elementárních věcí. Nevysvětluje, zanechává pouze pocit. V tomto filmu je jasně patrná jeho inklinace k surrealismu (probíhající kýble, "pečení" uhlí apod.). Nadšený jsem byl zejména z konce, kdy se dívence košík převrhne a ona vstupuje zpět do tmy, v níž si díky své fantazii vytvořila imaginární surrealistický svět.

Darwin Antidarwin aneb Co žížala netušila (1969)

Kratičký příběh o ovlivňování a manipulování s názory a ideologiemi člověka. Snímek do světa vysílá jasné poselství: nejlépe se mají žížaly!

Řeči, řeči, řeči... (1991)

Velice vtipný, krátký a moc pěkně nakreslený animovaný příběh různých lidí v jedné kavárně. Snímek s jistou nadsázkou banalizuje a ironizuje mezilidské vztahy, problémy a konflikty.

Kyvadlo, jáma a naděje (1983)

Dávám nejjasnější pětku. Švankmajer je opravdový génius. Skvěle přenesl hrůzu a chladnokrevně vykalkulovanou pointu z Poeovy povídky do filmu. Použil k tomu relativně málo- skvělou zvukovou kulisu a brilantní "first-person" kameru, díky které se divák snadno stotožnil s postavou. Tento fakt ve vás umocní ony pocity stísněnosti, strachu a napětí, které Švankmajer excelentně navodil. Pouhá "cesta temnou chotbou" byla opravdu napínavá a já si celý ten dlouhý záběr moc užil. Zrychlený tep a dech, záběr na rozdrásané nohy, tu na cihlovou zeď...skvělý krátkometrážní počin, na kterém je jasně vidět Švankmajerův rukopis. Parádní záležitost!

Nebe (2002)

Začíná to na *****, ale postupně to upadá až k oné jedné hvězdičce. Odlet vrtulníkem byl pro mě absolutní vrchol, který jsem nedokázal skousnout. Mnoho obrazů, zvláště ty z venkova, bylo nádherných, ale to se můžu kouknout na nějakej National Geographic. Epická linka takřka o ničem. Jak je jednoduché umýt si ruce po 5vraždách? V Heaven vám dají návod- vyznat se v kostele ze svých hříchů (lahala jsem sestře i bratrovi...) policejnímu překladateli. V 68minutě udeřila Blanchett hřebíček na hlavičku: "I just want the end to come soon." I já jsem si to v těchto chvílích přál.

Proces (1993)

Proces jsem četl docela nedávno, takže jej mám v živé paměti, to je asi ten důvod, proč se mi snímek tolik nelíbil. Na filmu mi často vadila snaha režiséra křečovitě se držet předlohy a nevynechat žádnou část, byť neměla v pokračování příběhu důležitou roli. Ostatně při snaze zfilmovat a přesně následovat knihu musí u Procesu každý tvrdě narazit! Vždyť Kafka tak kladl důraz na anonymitu svých postav (nedával jim ani jména, nezkoumal jejich psychologické procesy, nepopisoval jejich zájmy a končíky...) a film toto najednou všechno zboří- naservíruje vám podobu Josefa K, divák má pak možnost sledovat jeho výrazy, reakce a emoce. Ze všeho nejsmutnější ale mi přišla NAPROSTÁ absence onoho pozvolného smířování se K. s jeho trestem. Když už byla nějaká změna v jeho přístupu k procesu, tak to byl skok a celé mi to přišlo jako velmi nepovedené. Špatný byl i konec, kdy ho dva muži vedou do lomu. Josef pak jen trapně spíná ruce...smutné.

Růžový panter (2006)

Velice vtipné, co víc chtít od bláznivé komedie?