Barry Lyndon (1975)

Už několik režisérů narazilo, když se pokoušeli o pomalu vyprávěný film. Ale Kubrick se v tom přímo vyžívá - každá scéná je pojatá jako historický obraz, který kamera zabírá víceméně staticky, a až na některé pozvolné švenky se prakticky nehne. Ale co mě definitivně posadilo na zadek bylo použití světla - respektive jeho nepoužití, protože Stanley Kubrick natáčel na zadnoprojekční kamery s objektivy Zeiss, které si díky malé cloně dokázaly poradit i s tím nejmenším zdrojem světla, proto záběry působí až magicky přitažlivě, protože nechat nasvítit celou scénu jen několika svíčkami, to prostě už v žádném jiném filmu neuvidíte.

Dospívání po americku (1993)

DiCaprio předvedl hodně dobrý výkon, což udělal sice i De Niro, nicméně jeho postava Dwighta působila jako jednorázový záporňák. Určitě by si zasloužil víc prostoru.

Návrat (2003)

Pomale vyprávěný, poeticky laděný příběh otce a dvou synů. Zpracováním připomíná až Stalkera (pomalé nájezdy kamery, celkové sladění do zelena), své festivalové ceny si film zasloužil právem. Jedinou malou chybkou na kráse jsou závěrečné fotky, jež ruší katarzi vyvolanou poslední dramatickou čtvrthodinou filmu, ale za ten výborný zážitek to režisérovi milerádi odpustíme.

Vyvolený (2000)

Poměrně civilní Shyamalanův filmek, který se tváří naprosto sériově, nicméně pod povrchem se skrývá víc, než popkornový divák čeká. A samozřejmě nechybí typická Shyamalanovská "punch-line", která konec filmu přenese na úplně jinou úrověň.

Fifty Percent Grey (2001)

Nápad slušný, ale chtělo by to víc rozvinou a pohrát si s tím.

The Parlor (2001)

Vynikající nápad, ale trvá minimálně 5 minut, než se člověk zorientuje, o čem že to ve skutečnosti je. Ten začátek by to chtělo trošku svižnější a bylo by to i na 5.

Casino Royale (2006)

Značně navnaděn Douglasovým článkem o 007 v Cinepuru, vrhl jsem se na nejnovějšího Bonda. Je to jiné. Bond byl sesazen z trůnu nedostižného elegána, nyní je to člověk a dělá chyby. Nové pojetí se mi líbí a od pěti hvězdiček ho nedělí mnoho, nicméně to ještě není úplně dokonalé. Pár vad na kráse se ale najde úplně všude, stejně jako jsou české policejní oktávky v každém balkánském městečku pro horních deset tisíc.

Nesmrtelná teta (1993)

Nadprůměrná česká pohádka se špatnými hereckými výkony, na které mnozí z nás vyrůstali a hodnotí ji teprve nyní...

Svět podle Prota (2001)

Po vynikající první polovině, kdy jsem byl přesvědčen o plném hodnocení a věčném uvedení do své Síně Slávy (TM), přišla studená sprcha, v podobě druhé poloviny, kde je příběh odvykládán úplně jiným směrem a úplně zrušené kouzlo poloviny první. Nicméně, stále se jedná o mimořádný počin, už jenom kvůli hereckým výkonům, především samozejmě Kevina Spaceyho.