Kasandřin sen (2007)

Jediné, na co se dalo dívat, byl Londýn a anglický venkov. Prostě mě to nebavilo ani minutu. Triviální zápletkou počínaje a nepřesvědčivými dialogy konče. Proč to musí být ,,ukecaná" kriminálka? Drž se svého kopyta, Woody, prosím! A co ten název filmu Kasandřin sen? Horší už to být asi nemůže.

Kmotr (1972)

Často se mi stává, že se k filmům dostávám přes jejich knižní předlohu. V tomto případě tomu samozřejmě není jinak. Film představuje určitou sondu do života jedné mafiánské rodiny, v čele s kmotrem Vitem Corleone. Je to velmi přitažlivé téma, mafie stále existuje a existovat bude, ale vztahy a hierarchie se stále mění a na některé věci se už naklade takový důraz. Každý proto rád „zavzpomíná“ na staré dobré časy mafie, kdy byly důležité vztahy založené na rodové linii, cti a loajalitě, a kdy se každé provinění trestalo náležitým způsobem (např. na nohy betonové botičky).

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Přelet aneb Jak to chodí v psychiatrické léčebně. Musím se přiznat. V rámci povinné četby k maturitě jsem narazila na toto dílo od Kena Keseyho a nic jsem od toho neočekávala, a myslím, že je to asi nejlepší přístup jak ke knize, tak k filmu. Možná si pak lépe vychutnávám překvapení, která skýtají. Kniha jako taková je plná mlžných vzpomínek a představ hlavního hrdiny Náčelníka, který vypráví o svém dětství, jak se dostal do léčebny atd. To ve filmu sice chybí, ale přesto tyto „nedostatky“ Forman vykompenzoval a naladil mrazivě a syrově znějící notu prostřednictví vztahu R. P. Murphyho a slečny Ratchedové, postavy, která se pravidelně objevuje v top ten největších zloduchů na stříbrném plátně. Co k tomu dodat. Kniha i film se povedly. A to se nestává zas tak často.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Bylo mi asi jedenáct a prohledávala jsem staré kazety mých rodičů. Náhodně jsem si vybrala jednu nepopsanou. Odradila mě tehdy úvodní sekvence začínající popisem slovníkového hesla. Hlavou mi projela následující premisa: To je ale totální blbost, vhodná tak akorát pro nějaké studentíky! Pak jsem neprozřetelně přetočila dopředu a hle, scéna s bodáním, v hlavní roli jehla a hrudní koš Umy Thurman. Tak začala má zvědavost o tento unikát, který je zkomponovaný z různých scén a postav, jež se prolínají, taková filmová mozaika. Ale to není vše. U Quentina se člověk nenudí. Nabízí ve svých filmech to, co on sám osobně má rád a co mu dnes ve filmech chybí. Jeho odkazy a bonusy ve filmech jsou legendární, ať už se jedná o intertextovost známých děl (např. Bible), odkazy na jeho oblíbené filmy (např. Kiss Me Deadly, Vanishing Point, Faster, Pussy-Cat! Kill! Kill!, Hra smrti) nebo „jeho" značku cigaret Red Apple. Už jen z tohoto důvodu ho milovník filmů musí mít rád. Protože to nás s naším Quentinem spojuje. Ta láska k filmu. Za to jsem mu vděčná. Díky za „totální blbost“, na kterou se nepřestanu s chutí dívat do konce věků.

(Vel)Mistr E (2014) (pořad)

Pana Vondráčka si velmi vážím (hlavně za Divadlo v Dlouhé) a uznávám, že dětem by se mělo vštěpovat nějaké to společenské chování, ale tento formát musí být pro ty dnešní dětské diváky dosti neatraktivní. Česká televize totiž zaspala na vavřínech a je v jiné časové dimenzi než její divák (pokud nějakého má).

Touha po moci (2014)

Ukňourané dřevorubecké drama. ,,He's a lumberjack, and he's okay, He sleeps all night and he works all day". Konec vystřižený jak z Agathy Christie (viz Deset malých černoušků).

Kanárská spojka (1993)

Hláška z letiště: ,,Rodina Jakešů nechť si vyzvedne dědečka. Opakuji. Rodina Jakešů nechť si vyzvedne dědečka." Ale ta stopáž. Skoro dvě hodiny se to plácá.

Vraždící páry (2009) (seriál)

Zatím jsem viděla díl Brady - Hindleyová, přezdívaní Vrahové z močálů. Ukázka chorobných mozků a nelidského myšlení, které dovede ublížit dětem. Jaký člověk může zůstat chladným, když ho malá holčička prosí o život? Jaký člověk na to dokáže odvětit pouhé ,,Zavři hubu!" a pak ji zprovodit ze světa? Myslím, že pro ilustraci stačí.