Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

pozn. Viděl jsem dánsko-švédskou verzi z 2009. Z tohoto filmu jsem viděl jen útržek. Hodnotit nebudu.

Monstrum (2017) (TV film)

Takový silný námět. Šikovný režisér snad by i Oscara vykřesal z této látky. Nicméně je to televizní film a to má mnoho úskalí. Film neustále naznačuje (političtí vězni, měnová reforma, atd.), ale bohužel máloco je tak silně vyobrazeno, že se z toho divák takříkajíc posadí na zadek. Nejsem sice vyloženě zklamaný, ale k filmovému zážitku to má také daleko. Většina hrála dobře, ale mimicky toporný výkon Martina Krause nemůžu hodnotit kladně - univerzální nasazení vrásek na čele moc na výrazové čitelnosti opravdu nepřidá.

Čtyřikrát (2010)

Když nějaký podnět zůstává pozadu, tak se rozvijí fantazie a představivost, startuje myšlení, snění, nastává až hypnotický stav. Můžeme to pozorovat u knihy, která mlčí, u hudby, která nevidí, u filmu, jenž provází prioritně obrazem. Možná nás tento fenomén vytrhává z každodennosti a lze tak posunout vědomí, vidět i za obzor. Člověku, zastav se a poznej se!

Mr. Nice (2010)

...navzdory nízkému hodnocení (lehce nad 60%) já musím hodnotit o stupínek výše (asi kvůli tomu neortodoxnímu a neučesanému stylu a formě; ta ležérní surovost - ať už v myšlení postav nebo filmového rukopisu - je čerstvým větrem = snad kradmá alergie na Hollywood v prvním stadiu??).....námět, scénář, hudba, herecké (nejen v hlavní roli, ale v mnoha vedlejších) výkony,... David Thewlis byl ve své roli naprosto ďábelský.

Planeta nezadaných (2016)

Nevěřil bych, že romantická komedie může být originální. Evidoval jsem nějakých 10 vzorů, které se různě kombinovaly a balily do různých hávů s odlišnými rukopisy. A může, tedy až na posledních 20-30 minut, tam se polský manuskript nechal hodně ovlivnit klišoidním Hollywoodem, jinak by to bylo v rámci žánru za plný počet.

Zašlapané projekty (2008) (seriál)

Náměty výborné, penzum práce se sháněním vhodných odborníků či pamětníků a exemplárních dobových materiálů nesmírné. Na seriálu je bohužel znát, že moc peněz na jeho vyprodukování nebylo. (po obsahové stránce za 4, forma 3,5)

Rudý kapitán (2016)

Předem chci říct, že absolutně nechápu, že se Michal Suchánek dokáže uživit humorem, když vůbec vtipný není, protože zkrátka vždy tlačí na moc pilu. Pokud mu něco jde, tak jsou to vážné role. Ty mu věřím. Co mi přišlo až absurdní bylo, že jsem Suchánkovi nerozuměl asi tak 1/10 jeho replik. __ Opět jsem si potvrdil, že Oldřich Kaiser je dobrý herec. ____ Když to srovnám s jinými kriminálkami, thrillery, detektivkami, které vznikají v české krajině, tak toto je opravdu nadprůměr. Film má zvláštní temnou atmosféru (nejen námětem, ale i tím světlem, hudbou a dikcí), na kterou je potřeba si zvyknout. Ze začátku jsem měl sto chutí to ale vypnout.

Skrytá čísla (2016)

Námět filmu skvělý. Forma, ale často i obsah k tématu naprosto nevyhovující, spíše jak k nějaké romantické komedii. Ani se mi to nechce rozvádět dále, jsem zklamán. Naprosto promarněný potenciál asi jako kdybychom si s diamantem hodili žabky či použili lanýže na hnojení okurek.

Anthropoid (2016)

Sice se kvalita filmu s každou minutou zlepšovala, ale první třetina byla tak příšerná a kýčovitá - mířím směrem k těm zoufalým vztahům, které hlavní aktéři spáchali, že výsledek sice v rozměru politickém (dopad) - akce, kamera - ................ Navzdory zahraniční produkci (nechť největší velezradou jsou ty příšerné pří/zvuky vyluzujících se z úst herců, ať už českých, kteří se snaží pronášet klasické herecké dialogy v angličtině nebo anglických, které nejsou sto vyslovit české místopisné názvy) má film jinou vizáž, než která by jistě vznikla pouze pod českou taktovkou. ___ Hlavní dějová linka je tak silná, jak ji známe z historie, že by byl velký hřích z ní nevykřesat maximum. Druhá a třetí třetina byly skvělé...3.5

Muž, který poznal nekonečno (2015)

Postava Srinivasy Ramanujana je pro ty, které zajímá matematika, dobře známá. Tento fenomén svými schopnostmi tak předčil standardní chápání běžného člověka, že není možno jeho přínos, resp. ztrátu vyjádřit slovy. Dělit nebo násobit x-ciferná čísla a vyčíslovat je přesně a promptně je pro někoho stejně snadné jako kopnout do míče. To byl jen hloupý (čti pro diváka představitelný) příklad toho, aby si mohl alespoň okrajové představit neskutečnou výpočetní kapacitu a představivost, která odhalila nejedno tajemství přírody, protože řečí přírody/vesmiru je matematika. A Ramanujan tímto jazykem mluvil tak dobře, že vymyslel mnoho nových slov, ba vět. Minimálně stejnou ztrátu lidstvo utrpělo, díky podobnému osudu, v matematicích jako byl Bernhard Riemann, Niels Henrik Abel či Évarist Galois, kteří odešli podobně brzy, ale i přesto se nesmazatelně zapsali do historie..