Apatykář Melchior: Tajemství tallinského vězně (2022)

Hezká detektivka, která ukazuje příznivější tvář přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Herci sympatičtí, výprava fajn - jakkoliv jsem se na začátku zděsil digitální podoby řádového hradu Toompea a panoramata dobového Talinnu. Fajn, bylo to jen na chvilku, nebylo třeba plýtvat financemi na kvalitní digitální rekonstrukce reálií, tvůrcům to nijak nezazlívám. Postavy vynikající, zábavné, a ano, mému srdci zaplesala fantasticky vyobrazená i zahraná postava komtura, ale i jeho pobočníka. Chytrý, spravedlivý, rozhodný. Krása. Za to přidávám dalších 20% na krásných 95%. Ano, má recenze je neobjektivní, ale Bůh mi odpusť - tak to cítím. 95%.

Narvik (2022)

Vynikající norský válečný film o bitvě o Narvik, který ztrácí pouze místy, především v lehké nerealističnosti scén, kde se opravdu bojuje. Některé jsou však velmi dobré, třeba přestřelka o most. Tam pak nastává zároveň lehce škodolibá chvilka filmu o ženské povaze, kdy hlavní hrdina pošle ženu a dítě do bezpečí, ale piča má prostě vlastní hlavu, i když prázdnou, a pak je hrozně překvapená, že je považována právem za zrádkyni, a ještě na hlavního hrdinu samozřejmě pičuje, místo aby měla radost, že přežil. Taková klasika ženské povahy. Výprava je výborná, v rámci možností i efekty, boje v kopcích jsou fajn. Gebirgsjagers nejsou znázorněni jen jako fašouni tupouni, to je taktéž plus.. Dobové techniky si moc neužijeme, ale ok, moc aut tam nebylo, a námořnictvo dodali počítače...Ok. 80%.

Masakr v Římě (1973)

Hezké, velmi realistické drama. Richard Burton je v roli plukovníka chodící reklamou na SD, čestný, inteligentní, spravedlivý. Krásně zahráno. Marcello Mastroianni je v roli faráře-restaurátora, který se snaží zabránit vyústění tragédie. taktéž vynikající. Konec je opravdu drsný, a jakkoliv nevysvětluje nic - pan Otec, který se stal dobrovolně obětí masakru, překvapil. 80%. a ****.

Nikdo (2021)

Ilja má talent. Cross-over mezi Hardcore Henry, John Wick, a kdovíčím se mu opravdu povedl. Člověk už se těší na to, co přijde příště. 80%.

Indián (2022)

Celkem zajimavý film, kdy to není ani drama, ani komedie. Roden hraje dobře, je to poměrně zajimavé a originální. Vadila mi Geislerová, ta osobní antipatie k hnusnému xichtu celé jejich rodiny je prostě věčná a nepřekonatelná. Fuj! Jinak je film v pohodě. V česku máme řadu horších filmů. 55% a ***.

Babovřesky 3 (2015)

Neviděl jsem celé, byl jsem moc.... Uršulum proti šakalům funguje - jinak to u této série ani nejde. Film je však o dost horší, než druhý díl.  Ok no, na zdraví!

Babovřesky 2 (2014)

Komu se film nelíbí, málo chlastá! Film není určen pro střízlivé publikum, však se v něm hulí, chlastá, a každý s IQ aspoň 100 bodů by ze sebe neměl dělat debila, aby na to koukal dobrovolně, natož střízlivý. Je to větší zábava než první díl, hlavně už člověk ví, co od toho čekat. 50%

1941. Krylja nad Berlinom (2022)

Jeden z těch opravdu lepších, v rámci možností realistických válečných filmů. Na to, že jde o ruskou produkci, tu není obvyklý bordel, a naopak se film opravdu snaží být historicky přesný, Kdo má rád historii, historickou techniku - tak by mu film neměl uniknout. 80% a ****.

Pluk mizerů (2022) (seriál)

Konečně taky jednou pořádný seriál, který se nebere moc vážně, chlastá se tam rum ve velkém, má fajn atmosféru, a svižně utíká. Soundtrack je velmi dobrý, stejně tak lokace, a v rámci možností i dobová technika - takže je to docela uvěřítelné. Hodně mi to zkazil konec posledního dílu, kdy ta M60ka a naprosto neuvěřitelné zajetí Stirlinga - za současného útěku obou par´táků...WTF. Ale ok no, i tak 90% a *****.

Jan Žižka (2022)

Recenze filmu Medieval, nikoliv "Jan Žižka". Fakt je obrovská chyba film spojovat s čímkoliv reálným. Na úvod je rozhodně dobré zapomenout vše, co člověk o středověku ví, což nejde úplně snadno, ale není to nic, co by láhev něčeho dobrého nesvedla. Lokace jsou docela fajn, stejně tak i výprava, přičemž tedy člověk musí neustále myslet na to, že je to jen představení hollywoodského béčka odněkud z čechystánu, nebo z jaké prdele světa, nejde ani tak o věrnost zobrazených reálií, či umělecké dílo, ale jde jen o pouhý komerční sráč, co má vydělat hodně peněz, a umění a řemeslo jde přitom stranou. Účel prý světí prostředky. Inu, proč ne. Scény ve filmu jsou velmi nepřehledné, střih pekelně rychlý, vztah k postavám budovat nejde, všichni jsou si tam děsně podobní - a fakt dlouho se mi pletou. Herecky takřka nikdo nevyniká, což je obrovská škoda vzhledem k hrajícím hercům - ale, tvorba si to žádá. Filmu dám určitě v budoucnu ještě šanci, takto hodnotím jako zklamání roku, ne-li pětiletky. 40% a **.