• Krátkometrážní

Tísnivé okamžiky (1971)

Debut Mika Leigh. Socialni realismus - ale reflektujici jakou realitu, kdyz vsechny postavy se chovaji naprosto neverohodne; natolik divne a navzdory nejzakladnejsim socialnim normam, ze az hranici s retardaci. Zrejme to ma mit komicky efekt, ale ve vysledku to cele pusobi predevsim velmi chladne a odtazite. Za videni to ale asi i tak stoji, i kdyz snad jen pro scenu nejtrapnejsiho rande jake si lze predstavit.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Jeste zbytecnejsi a unavnejsi nez Lucasova prequelova trilogie. Star Wars nikdy neoplyvaly originalitou, ale tohle uz je cista pasova vyroba, jejiz veskere dejove linky jsou bezduchou recyklaci stokrat videneho. Nejhorsi Star Wars.

Stopy spravedlnosti (2017)

Byt to "jen" akcni revenge thriller s Jackiem Chanem, hovorilo by se nejspis o senzaci a Chanove zmrtvychvstani. Bohuzel vsechno to melodrama kolem Brosnanovy postavy (zahybani, dysfunkcni rodinne vztahy, politikareni) ten film hrozne brzdi a rozmelnuji. I tak je to ale solidni, prijemne staromodni zabava.

Na jezeře - Čínská dívka (2017) (série)

Ma to atmosferu, ma to styl, ale na tom pramalo sejde, vzhledem k tomu jak spatne to je cele napsane. Campion nezajima pribeh nebo verohodne postavy ale jen tema - v tomto pripade materstvi - ktere bez vyraznejsich logickych souvislosti variuje ad absurdum. Cela zapletka je postavena na extremni shode okolnosti (pohodlne propojeni hrdincina osobniho a profesionalniho zivota) a postavy jsou z velke casti karikatury (sexem posedli muzi) odtrzene od reality.

Nelítostní (2017)

Donnie Brasco pro chude trpici typickymi neduhy korejske produkce. Prilis dejovych zvratu, vrestici herci, a predevsim tonova/zanrova rozpolcenost.

Phaedra (1962)

...aneb jak z anticke tragedie udelat dekadentni pseudoumelecke melodrama na hranici campu. Coz na tom, ze je to pekne na pohled (zrestaurovany bluray), kdyz se to cele bere tak hrozne vazne (ta symbolika! ten fatalismus!) a je to tak skrz naskrz neveryhodne. Perkins prehrava jedna radost, ale romanku jeho Alexe a Faidry se proste ani na moment neda verit.

Chodorkovskij, zločinec nebo mučedník? (2011) (TV film)

Jasny priklad dokumentu, ve kterem zpracovani zaostava za obsahem. Pritom se nejedna jen o standardni kolekci mluvicich hlav, ale o ambicioznejsi projekt s naznaky autorovy sebereflexe. Prave i pomerne vyraznou pritomnosti rezisera se nabizi srovnani s tvorbou napriklad Nicka Broomfielda, v nemz ale CHODORKOVSKIJ zaostava vinou stylove a casoprostorove neucelenosti (naprosto neopodstatnene animovane sekvence, dezorientujici skoky mezi misty/casem/aktery). Problemem nejzasadnejsim je ale pak Chodorkovskeho enigmaticka osobnost, ktera svou vagnosti misto vylozene pozitivnich ci negativnich emoci inspiruje spis nezajem.

Personal Shopper (2016)

Nejdelsi filmovy SMS chat, Kristen Stewart nahore bez, sklenicky padajici ze vzduchu, a vic uz nic. Mozna to neni duch, ale rozhodne je to bez zivota.

Attentato ai tre grandi (1967)

Velmi solidni becko, ktere krome atraktivniho poustniho prostredi a celkove primocarosti vynika predevsim perspektivou svych ambivalentnich antihrdinu, nacistickych agentu na ceste na velky atentat.

Vlak do Pusanu (2016)

Podobne jako Romerovy zombie filmy jsou v podstate spolecenskou satirou maskovanou za horor, tak by se dalo rict ze tento snimek za zdanlivou horrorovou podivanou skryva pro Korejce tak typicke ufnukane melodrama. Ohromny nanos patosu a sentimentu ale zde paradoxne nevadi tolik jako celkova nedokonalost onech zanrovych prvku. Ta se projevuje predevsim absolutni absenci scenaristicke invence (kolikrat se zde opakuje motiv na posledni chvili zavrenych dveri?) a ponekud bizarnim snimanim akcnich scen. Vysledkem je pak vicemene prumerny horror, jenz funguje spis sporadicky nez jako celek na sve ponekud prepalene stopazi.