Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

Macik

normálně bych dal tak 3* protože to bylo takové všelijaké ale výkon J. Bohdalové a J. Hanzlíka co by bláznivého krále,mě přinutil dát o jednu * navíc.... ()

Lovely.Bones

Celé toto pohádkové dílo je jen o jedinké věci. O super herecké jízdě Jiřiny Bohdalové (tzv. Matky české filmové kultury). Prakticky je to jedna dlouhá One Woman Show, a kdykoliv není na plátně, tak je to nuda k uzoufání. Ostatní herci se pouze vezou, dokonce občas i drhnou, jako například herecké dovednosti a sympatičnost Barbory Bobuľové. Hudba je slabá, stejně jako efekty. Kdyby tohle bylo dotaženo, tak bych věřil tomu, že by se to mohlo stát i kultovní záležitostí. ()

Adalbert

Devadesátková klasika, která již dnes neodmyslitelně patří na seznam štědrodenních pohádek, mě v dětství vždy svým způsobem děsila. Jiřina Bohdalová je jako Závist přesvědčivá a některé scény z jejího "doupěte" mohou na dětského diváka působit až hororovým dojmem. Zajímavý je koncept dvou nadpřirozených entit Rozumu a Štěstí, jejichž spor se však paradoxně odehrává v lidském světě. Nejvtipnější částí je bezesporu scéna, ve které se z Pavlínky (Barbora Bobuľová) stane Závist a opačně. Celkově vzato se jedná o lehce nadprůměrnou pohádku. ()

rsimonyi

Celkem vydařená pohádka s výborným výkonem Jiřiny Bohdalové v roli Závisti a Jaromíra Hanzlíka v roli krále, jež přišel o rozum. Bohužel ostatní herecké výkony nestály za nic (vyjma Libuše Šafránkové a Eduarda Cupáka, kteří ale neměli moc prostoru a mihnou se jen na chvilku). ()

Dejvi21

Nikdy jsem nepochopil, co tuto pohádku učinilo tak legendární, ale mně se vždy zdála neuvěřitelně dlouhá a herci byli převážně dost nesympatičtí. ()

Vilg

Nejsem si jist, jestli Jiřina Bohdalová hrála i někde jinde zápornou postavu. Pohádka mi to přišla dosti průměrná, už se tu začíná projevovat pozdější trend demence, kdy alespoň jedna z hlavních postav musí být nějak infantilní, od pohledu úchylácká, nebo alespoň (jako zde Hanzlíkův král) postižená na rozumu. ()

Saur.us

Kvalitní pohádka se skvělou Bohdalkou a neméně výborným Hanzlíkem. Jeho infantilní král je prostě báječný. ()

Bozvav

Herecký koncert Jiřiny Bohdalové a Jaromíra Hanzlíka. Ostatní zdárně sekundují. Filip Blažek byl nejhezčí neprinc ze všech v historii české kinematografie. Milé, vtipné a poučné. Jen místy poněkud nelogické. Za mne 85%. ()

zdeny99

Na to jak je tahle pohádka slavná a byla nejnavštěvovanější pohádkou v kinech za posledních dvacet let, tak jsem od ní čekal o něco víc. Pohádkám ze 70. a 80. let se nevyrovná, ale nad těmi současnými vyniká. Příběh o závisti a rozumu je lehce nadprůměrný. Začínající Blažek byl bezvadný, Bohdalka klasicky parádní a nejlepší herecký výkon podal Hanzlík v roli krále bez rozumu. K tomu nádherná princezna, neznámá slovenská Barbora Bobulová. [9560. hodnocení, 146. komentář, 61%] ()

Akana

Ve zpětném pohledu jeden z prvních signálů úpadku české pohádky, který trvá dodnes (čest vyjímkám typu Anděl páně). Kam se poděl všechen ten vtip a schopnost zlidovět charakteristická pro starší filmy od Pyšné princezny po S čerty nejsou žerty? Každoročně je na Vánoce ohlašovaná zbrusu nová "výpravná" česká pohádka. A která z nich za poslední roky uvízla v paměti? Nesmrtelná teta ještě není tak hrozná, ale svěžest a chytrost jejich předchůdců už v ní nenacházím. ()

Wewerush

Moje hodnocení se netýká ani tak filmu samotného, jako kontextu, který se mi k němu váže. Je to prostě moje "srdcovka". ()

Heroine

I přes všechny nelogičnosti a přiblblý postavy, je znát, že se ještě někdo fakt snažil, aby to byla kvalitní pohádka. ()