Mravenec s touhou odlišit se od davu nemůže mít v mraveništi snadný život. Práce - pivo ze mšic - povinný tanec - spánek - práce - pivo ze mšic... A tak je Zet na vrcholu blaha, když se jednoho dne v baru objeví pohledná Bala, se kterou se dá tančit jinak než podle strojově předepsaných kroků. Štěstí má ale krátké trvání, Bala mizí a Zet se dozvídá, že už ji neuvidí - byla to totiž princezna na útěku. Ale láska je láska a dělník Zet přemluví bojovníka Snovače, aby si prohodili místa. Díky tomu se může zúčastnit vojenské přehlídky, na které je princezna přítomna. Příliš pozdě Zet zjišťuje, že jde o přehlídku válečníků chystajících se k nebezpečnému útoku na sídlo krvežíznivých termitů. Útok dopadne tragicky, Zet jako jediný přežije a díky shodě několika náhod se znovu ocitne v blízkosti princezny a mimo mraveniště. Vydává se hledat bájnou Hmyzutopii a princezna Bala musí s ním, ať chce, nebo ne. Na stopě jim je generál Kusadlo, který chce princeznu pojmout za ženu a připravit strašlivý osud všem dělníkům v mraveništi. (TV Nova)

Boogeyman

Trošku mě překvapují ta nadšená hodnocení zde, v mých očích Mravenec Z nesahá většině Pixarovkám ani po kotníky. Přesto jde o jeden z těch lepších animáků a vždy se na něj rád podívám, navíc jsem ho zatím vídal pouze s dabingem, což vzhledem k originálnímu superhvězdnému obsazení v čele s Woodym Allenem může filmu sebrat velkou část kouzla! ()

Indiana

Ve srovnání s Životem brouka je to podle mě celkem nudná záležitost. Ta bitevní scéna na začátku sice byla dost hustá, ale jinak mě to opravdu moc nezaujalo. ()

hippyman

Zábavný zoopříběh zamilovaných zvířat ze zahradního zikkuratu zeširoka zabránil znudění, zprvu začal, zanedlouho začaroval, značně zabodoval. Zafrkaje za závěrečného zacinkání zvonce zakládám zesmrkaný... kapesník... (!) kašlu na to, páč je to fakt těžký vymyslet to všechno stylově na Z :-) prostě... český dabing překvapil, animace velmi obstojná, soundtrack výborný, děj milý, ET obličejíčky pohledné, vypůjčení motivů z gumpa a vlasů úsměvné. prima odpočinková ZZZZZáležitost! 80% ()

Rominator

Zet potká v baru princeznu Balu, která tam je inkognito. Princezna si s ním zatancuje, ale kvapně odchází, protože nechce, aby byla odhalena. Zet by ji rád ještě viděl na vojenské přehlídce a proto poprosí kamaráda Snovače, aby si s ním vyměnil místo... Film se podařilo atraktivně hlasově obsadit: Woody Allen (Z / Zet), Sharon Stone (princezna Bala), Sylvester Stallone (Weaver / Snovač), Gene Hackman (generál Mandible / Kusadlo), Christopher Walken (plukovník Cutter / Řezáč), Jennifer Lopez (Azteca / Aztéka), Danny Glover (Barbatus / Bradáč) a Dan Aykroyd (vosa Chip / Čip). ()

misterz

Kto iný by mohol lepšie zahrať či nadabovať filozofujúceho a neurotického mravčeka ako W. Allen? To bola trefa do čierneho. Roztomilé, zábavné a často i humorné, pričom tempo príbehu bolo príjemne načasované. Tu aj keby sa chcel človek nudiť, tak nemôže, pretože k tomu nedostane žiaden priestor. Mravec Z je proste zjav sám o sebe. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Snorlax

Já chci ještě, já chci ještě! Ještě jednou vidět, jak snadno se dělá revoluce. Ještě jednou vidět, jak snadno se revoluce dá revoltujícím rozmluvit. A ještě jednou slyšet Woodyho a Gena. ()

Legas

Kreslený Woody Allen. Mravenec ve své životní krizi byl pro mne postavou roku 1998. Skvělá konkurence pro Pixar. ()

InJo

Děj pro děti (tím v žádném případě nemám na mysli infantilní), humor pro dospělé. Skvělé "akční" scény a hudba. Rodinná zábava, jak vyšitá. 80 % ()

Webb

Parádní animák s příběhem, zajímavými mravencemi i dialogy. Nenudil jsem se u toho a animace je pěkná. ()

HoneyBunny

Abych poskytla protinázor: Mravenec Z je dobrý film, ale podle mě ne tak skvělý, jak o něm všichni prohlašují. Dabing i původní znění se povedly, stejně jako animace, ale není to tak úžasné, jak se na první pohled zdá. ()

Anderton

Krásne spomienky na rok 1998 a návštevu kina v starom komplexe Charlies v starom meste, kedy sa ešte architekti nezaoberali podobnými "nezmyslami", ako je krivka viditeľnosti. Po rokoch v telke to už nebola taká bomba, ale tento film prekvapivo vôbec nezostarol, ako niektorí jeho digitálne animovaní následovníci. Áno, a v tom kine to bolo v originále, takže som rád, že som ho stihol vidieť v tejto omnoho zaujímavejšej forme. ()

Kothy

Parádní animák o jednom mravenci, životě v mraveništi a válce proti termitům. Na svou dobu má celkem slušnou grafiku. ()

Sašenka165

Nevím proč, ale tenhle film se mi moc nelíbil. Animace je skvělá, avšak nějak mi k tomu nesedí ta přílišná brutalita, která se k žánru příliš nehodí. ()

nascendi

Veľmi príťažlivo nakreslený film, ktorý objavnými pohľadmi a vtipom zaujme veľmi široké vekové rozpätie divákov. ()

Slarque

Jeden z nejlepších animáků vůbec. Inteligentní scénář, skvělá animace a hlavní hrdina přesně ve stylu Woodyho Allena. ()

Tomco

postava mravca Z bola zrejme s jasnym zamerom pisana na telo woodyho allena, ktory sa vo svojich monologoch a dialogoch priam vyziva. potesi hlavne umiernena stopaz vdaka ktorej sa ani nenazdate a je koniec. velmi jednoducha zapletka, ktora aj tak potesi. ()

WANDRWALL

Dobovka. Na jedno shlédnutí. Ferdu Mravence u mě neporazí. Ale Ferda Mravenec je tolerantní, když někdo přijde s lepším příběhem, tak mu klidně pomyslné žezlo mezi mravenci přenechá. ()