Reklama

Reklama

Modrá Electra Glide

  • USA Electra Glide in Blue (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Jediný film Jamese Williama Guercia, držitele Grammy za eponymní album Blood, Sweat and Tears a dlouholetého producenta kapely Chicago (zpěvák Peter Cetera hraje pašeráka drog Zemca a ve filmu se objeví i další její členové), byl natočen podle skutečné události: v květnu 1969 zastřelili dva dlouhovlasí mladíci z mikrobusu značky Volkswagen na arizonské silnici policistu na motorce. John Wintergreen (Robert Blake) je policista, který se svým partnerem Zipperem (Billy Green" Bush) hlídkuje na silnici protínající Monument Valley. Tento vietnamský veterán sympatizuje s hippies, současně se ale snaží být dobrým policistou. Svoji práci dělá poctivě. Na všechny řidiče se snaží brát stejný metr: je spravedlivý a neúprosný. Stále ale sní o tom, že jednou odloží svůj Harley Davidson a přilbu a stane se detektivem. Proto se chopí příležitosti, když k poslednímu případu povolaný detektiv Poole potvrdí jeho podezření, že se nejednalo o sebevraždu, ale o vraždu. Po počátečním nadšení ale díky Pooleovu chování a metodám přichází rychlé rozčarování a pochybnosti o povolání policisty a smyslu vlastního života vůbec.

Guercio vyrůstal na filmech, které promítal v kině jeho otec, nadšený obdivovatel Johna Forda, a je to na jeho díle znát. A nejen proto, že se natáčelo v Monument Valley v Utahu a že za kamerou stál známý Conrad L. Hall (držitel Oscara za filmy Butch Cassidy a Sundance Kid, Road to Perdition a Americká krása). Závěrečný záběr patří k nezapomenutelným. Film byl uveden v soutěži na MFF Cannes 1973 a o rok později byl Robert Blake nominován na Zlatý glóbus pro nejlepšího herce v dramatu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (83)

SjamK 

všechny recenze uživatele

Nedokážu posoudit, jestli se o Modré Electře dá opravdu mluvit jako o odpovědi na Bezstarostnou jízdu, či do jaké míry jsou oba filmy fakticky spjaté (ani názor nikoho učeného se mi k tomuto nepodařilo vypátrat). Podobnost tématu i zpracování je ale zjevná, odkazu na Jízdu v podobě mihnuvší se fotografie by ani nemuselo být, aby každého trklo. Určitě nejsem první, kdo řekne, že Electra je vlastně Bezstarostná jízda naruby, ale v tomto případě opravdu neexistuje žádné výstižnější přirovnání. Oba filmy ze všeho nejvíc připomínají dva různé pohledy na v podstatě tutéž dobovou situaci. Jízda z perspektivy volnomyšlenkářů, Electra zase z té můžů zákona, a to rozhodně ne černobíle (samozřejmě nepočítáme barevnou kombinaci policejních uniforem :-). Těžko říct, který z pohledů (filmů) je mi sympatičtější, protože jsou oba zatraceně dobré. ...Po krátké úvaze to asi bude pořád Bezstarostná jízda (o vlásek), která je odvážná, byla na světě první a vůbec má hodně do sebe... Každý by chtěl být rebel... nebo snad ne? ;-) ()

Rockerman 

všechny recenze uživatele

Tak to je můj kultovní film!!! Za "komančů" zas tolik dobrých filmů americké produkce k vidění nebylo. Dobře si pamatuji,jak jsme s kámošema zašli na tento film do kina a čuměli na to s otevřenou pusou. Když jsem jej snad po třiceti letech viděl podruhé,líbil se mi ještě víc. Děj filmu se odvíjí velmi pozvolna,jak už to u filmů ze 70 tých let bývá. Zdánlivě se místy nic neděje,ale člověk cítí,že musí něco přijít. Atmosféra filmu pomalu houstne a vrcholí závěrečnou tragédií. Mistrovský kousek, se kterým se zřejmě ještě setkám. ()

Reklama

alienemo 

všechny recenze uživatele

Vyborna výprava a herecké výkony, scenéria nadherná a prostredie veľmi vhodné. So scenárom to už také dobre nie je. Film pôsobi po úvodnom výbornom dojme naťahane a zbytočne ukecane. Skvelé finále ale prišlo mi to len tak narýchlo zbúchane a po skončení filmu som rozmýšľal o čom ten film bol a čo nam chcel režiesr vlastne povedať? Vychádza mi z toho že nič podstatné. Pochválil by som však v tomto filme výbornu hudbu. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Zajímavé silniční policejní drama, řížnuté poetikou Bezstarostné jízdy. Mám rád příběhy o lidech v prostředí, do kterého nepatří, tudíž mi přirostl k srdci i John Wintergreen. Robert Blake se mi moc líbil už coby Willie Boy a vynikající výkon předvádí i zde. Je však dost znát, že James William Guercio nebyl filmovým režisérem a svůj jediný film natočil spíše stylem hudebních klipů. Velký důraz na výběr výrazných hudebních hitů, detaily leštění bot, pečení masa a nasazování přílby, za nimiž se trochu rozplývá vyprávění příběhu. Ale kvůli tomu film v žádném případě odepsat nemůžu, naopak. Velice svérázná podívaná s naprosto dechberoucím závěrem. 80%. ()

Foma 

všechny recenze uživatele

Osobně tento film považuju za hlubší, filosofičtější a lepší než Easy Rider. Jako hrdina filmu je tady člen establishmentu, ještě navíc policajt, kterej díky svojí opravdovosti a soucitu hranice establishmentu překračuje a nakonec i díky tomu zemře. V Easy Rider máme jedince, kteří se vzepřeli zaběhnutýmu řádu společnosti, společnost je nepřijala a nakonec zlikvidovala. Zato v Electra Glide máme jedince sloužícího společnosti na místě celej establishment symbolizujícím, držícího se svých ideálů a snažícího se skutečně poctivě sloužit spravedlnosti a svobodě druhých. A narazí s tim úplně stejně jako hipíci v Easy Rider. Film působí trochu jako protiklad Easy Rider, přesto je o tom samým a jak jsem již napsal, jde v uvažování hlouběji. Kdo viděl např. skvělej Two-lane Blacktop, tak ten víc rezonuje s filosoficko-exicteciálním podtextem Electry Glide. Co dál? Úúúúžasná kamera a scenérie, fakt. Dále pocta filmům Johna Forda, odehrává se v Monument Valley a je to malinko takovej western na motorkách. Potom vynikající hudba, režisér filmu byl normálně hudebním producentem, produkoval první desky Blood, Sweat and Tears a Chicaga, dokonce dva členové Chicaga ve filmu hrajou. A na závěr skvělej výkon představitele hlavní role, Roberta Blakea a též některých "vedlejšáků" (Green). ()

Galerie (55)

Zajímavosti (16)

  • Když zástupci produkční společnosti United Artists navštívili natáčení filmu, tak si režisérovi stěžovali, že je natáčení deset dní ve skluzu vůči oficiálnímu plánu. Režisér Guercio před nimi vytrhl deset stránek scénáře, čím z něj odstranil romantickou linii mezi Zemkem a hippie slečnou ve vazbě, a producentům řekl něco ve smyslu: "A je to. Teď  už zase běží všechno podle plánu." (Morien)
  • Scéna honičky na motorkách se natáčela přes pět dní v městě Victorville v Kalifornii několik měsíců potom, co byla již většina ostatních záběrů pro film dokončena. (Morien)
  • Kresba muže s připevněnou opravdovou kravatou na dveřích Zipperova přívěsu je autoportrétem herce Billyho Greena Bushe, který postavu ztvárnil. (Morien)

Reklama

Reklama