The Spider's Web: Britain's Second Empire

(TV film)
Velká Británie / USA, 2017, 79 min

Vliv britského impéria slábne, a londýnské banky proto vytvoří tajnou zkorumpovanou síť offshorového bohatství, která ovlivňuje svět ještě dneska. (Netflix)

*CARNIFEX*

“City of London”, štát v štáte, s daňovými úľavami pre vyvolených, kde sa “dirty money” prepierajú spôsobom, na ktorý nemá dosah ani samotný právny systém Británie. Teda no - nechce mať. No a čo má s týmto všetkým spoločné Afrika či kadejaké “ostrovy” mimo EU? Respektíve, ako to dopadne, keď na týchto ľudí poukáže niekto relatívne “bezvýznamný”? Treba vidieť. Čo sa týka samotného spracovania. Mohlo byť rozhodne dramatickejšie, lebo toto pôsobí ako taká čisto informatívna epizóda, ktorá na diváka vybalí niekoľko dôležitých informácií, no v konečnom dôsledku je zásah do emócií diváka na úplne vedľajšej koľaji. Škoda. ()

GMVajgl

Velmi stručný a informacemi nabitý dokument o britském (a nejen britském) světě finančnictví. O daňových únicích v daňových rájích (což nám ukázala kauza Panama papers), propletení vrcholné politiky s velkými korporáty a o roli tzv. "velké čtyřky" auditorských firem (pwc, EY, Deloitte, KPMG). Zažil jsem několik "aha" momentů, protože jsou události hezky shrnuty v uceleném kontextu. Je super, že i s poměrně malým rozpočtem se dá udělat tak působivý film, který je navíc k dispozici na youtube. ()