Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nová mise, noví nepřátelé, nové milenky! James Bond se vrací... Nečekaný úspěch prvního filmu s Jamesem Bondem (Dr. No z roku 1962) měl za následek takřka okamžité volné pokračování. V příběhu Srdečné pozdravy z Ruska se šarmantní britský agent s číslem 007 (Sean Connery) vydává nikoli do Sovětského svazu, jak by napovídal název, nýbrž do Turecka. V Istanbulu se spojí s pracovnicí ruské ambasády Táňou Romanovovou (Daniela Bianchiová), která chce údajně přeběhnout na Západ a nabízí Britům sovětský šifrovací přístroj Lektor. Bond i jeho nadřízení vědí, že je to past. Avšak zatím netuší, že režii nad událostmi nemá sovětský nepřítel, nýbrž mezinárodní zločinecká organizace, vedená nepolapitelným šéfem Blofeldem. Celou akci pro něj vymyslel a naplánoval geniální československý šachista Kronsteen (Vladek Sheybal), provedením jsou pověřeni zrádná sovětská agentka Klebbová (Lotte Lenyaová) a všehoschopný zabiják Grant (Robert Shaw). Blofeldovým cílem je poštvat obě světové velmoci do války a po jejich vzájemném oslabení se chopit světové nadvlády. A zabít Jamese Bonda... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Ukázka z filmu

Recenze (478)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nedávno jsem navštívil muzeum, kde jsem mohl obdivovat dámské róby předních prvorepublikových krejčovských salónů, které byly určené ženám z vyšší společnosti. Říkám "mohl", ale neobdivoval, protože bylo zřejmé, že zub času neúprosně zapracoval nejen na vybledlých barvách, ale i na kdysi odvážných vzorech a střihu. To, co kdysi oslňovalo, je dnes už jen položkou v inventáři muzea. A podobný pocit mám i u raných bondovek. Sérii o neporazitelném agentu Jejího Veličenstva jsem vlastně vždycky považoval za ryze okrajovou část kinematografie a především snímky ze 60. a 70. let mám ve své mysli zafixované jako muzejní exponáty. Bondovky z 90. let začaly být zajímavé svou výpravou, triky a akcí, ale definitivně jsem jejich univerzum vzal na milost až s příchodem Daniela Craiga - stal se prvním Bondem, kterému jsem toho neprůstřelného akčního hrdinu uvěřil. Braková podstata Srdečných pozdravů z Ruska je zřejmá, ale ne dost výrazná na to, aby byl film zábavný sám o sobě. Určitý nadhled je sice ze snímku znát, není ale dostatečný. Bere se příliš vážně na to, jak naivně dnes celá zápletka vypadá a jak toporně funguje po akční stránce. V hlavičce snímku si sice můžu vybrat ze čtyř žánrů, ale ten jediný, který by dnes obstál, tzn. komedie, tam nenacházím a bohužel takto ani nebyl myšlen. Při nejdynamičtější akční scéně přepadení cikánského tábora jsem málem zadřímal. A tvrzení, že Sean Connery je jediný autentický Bond, přikládám stejnou váhu jako tvrzení, že nás ovládají zelení mužíčkové z Marsu. Celkový dojem: 45 %. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Více peněz, více želez. Po grandiózním úspěchu Dr. No byl zdvojnásoben rozpočet dalšího dílu a tedy se mohlo přihodit na helikoptérách, rychlostních člunech, multifunkčních kufříkách i penicilinových injekcích pro Jamese Bonda, který tentokrát levačkou vohne nejen svojí mladou, ale i ruskou agentku a dvě rozdivočelé cikánky přičemž ke všem těmto situacím dojde se samozřejmostí, o které by se tvůrcům Rychlých prachů jen mohlo zdát. Druhé dobrodružství agenta 007 do dvou třetin zvládá neustále udržovat v napětí nepředvídatelným scénářem a pocitem všudypřítomných očí a uší, zejména díky chytrému a při zemi se držícímu scénáři, který i přes rozsáhlou expozici nerozjede nohy do přepísklých ambicí o světovládu, ale naopak čím více film graduje, tím se zužují jeho prostory. Vyjímaje z toho samozřejmě závěrečné vrtulníkové a lodičkové taškaření, jež bylo dodatečně dopsáno, aby film obsahoval akční vyvrcholení. Bohužel i díky nim je celý dojem z finále roztříštěný jak tempem a náladou a celý film vyjede z pod Mostu vzdechů tak nějak do prázdna. Bohusové kolo je opět mentálně nezletilá bondgirl, která prestižní pracovní pozici špionky vymění za možnost být další trophy girl chlapa, který holky zásadně bere za ruku v nadloktí. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Kdo je Bond ve srovnání s Kronsteenem?" Ta mrtvola má ale sebevědomí. No alespoň mělo Bondovo obvyklý machrování solidního soupeře v oblasti myšlení, druhýho v oblasti boje a třetího v posteli. Mne to jako obvykle bavilo, zejména vážený pan Bey byl vynikající flegmatik, a i když se tentokrát technickými vychytávkami nijak zvlášť neplýtvalo, tak neprůstřelnej, neoblafnutelnej a ke koitu vždy připravenej pohodář to zase odagentoval na vysoký společenské úrovni. ()

woody 

všechny recenze uživatele

2. bondovka - SPECTRE se na agenta OO7 nakrkla a připravila důmyslnou pomstu za Dr. No. Geniální šachista Kronsteen naplánuje důmyslný plán jak se zbavit "sexistického dinosaura" v čemž mu pomáhají takový poskoci jako Rosa Klebbová, Morzeny (Walter Gottel se později objevil jako generál Gogol - šéf KGB) a hlavně Rudý Grant. Vraždící stroj s vypracovanou muskulturou. Nádherná bond-girl, památná rvačka ve vlaku a skvělý scénář slibují skvělý zážitek. Ale to by tu nesmělo být tolik uňuděných scén - hlavně těch v cikánském táboře. Bylo skvělé, že za rok přišel Guy Hamilton, protože s Youngem by z Bonda zbyla maximálně trilogie. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

"Bond. James Bond." "Martini s vodkou. Protřepat, nemíchat." Myslím, že tohle si pamatuje o Jamesi Bondovi snad každý. A taky to, že je tento agent vždy obklopen krásnými ženami, rychlými auty a supermoderními vynálezy. Pokud si odmyslíme poměrně jednotvárnou charakteristiku všech jeho soupeřů, lze konstatovat, že u každého jeho filmu jde o solidní akční podívanou, která rozhodně nezatíží mysl, ale ani diváka neunudí k smrti. ()

Galerie (219)

Zajímavosti (60)

  • První bondovka s nominací na Zlatý glóbus pro "nejlepší píseň". (džanik)

Související novinky

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

Nový Bond bude mít nejdelší prolog

24.02.2020

Jedna z dlouhotrvajících tradic bondovské série jsou jejich otevírací sekvence, resp. prology. První takové intro se objevilo v Srdečných pozdravech z Ruska z roku 1963 a od té doby doprovázelo každý… (více)

Reklama

Reklama